Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cat costa o cezariana


iana1983

Recommended Posts

Daca macar ne-am trezi, daca n-am gadni macar toti ca un "greiere" ci am avea macar sinceritatatea daca nu de a actiona altfel, macar de a recunoaste ca e ceva total gresit... Poate o data trezita constiinta in fiecare s-ar putea schimba ceva. Prin oameni ca Androix, care nu doar gandesc asa dar au curajul sa si actioneze. Sa se puna in situatia de a fi victimele celor care dau spaga si obisnuiesc medicii sa-si faca meseria, sa-ti dea atentia cuvenita doar dupa ce le-ai strecurat cu indemanare, timiditate, sau neindemanare un pliculet in buzunar. Iar iei se fac ca primesc un dar, ca nu trebuia, ... sau dimpotriva cele mai mari lepre iti spun de dinainte cat te costa. iN CONDITIILE ACESTEA MERGI MAI CINSTIT LA O CLINICA PARTICULARA. MACAR NU MAI ESTI NEVOIT SA TE MANJESTI CU SPAGA . PLATESTI DIN SALARIU LUNA DE LUNA, AN DE AN PAN LA PENSIE SALARIUL DOCTORILOR SI SERVICIILE MEDICALE "GRATUITE" DIN ROMANIA, IAR CAND AI O PROBLEMA TE DUCI FRUMUSEL LA CABINETELE PARTICULARE, CLINICILE PRIVATE SI MAI PLATESTI O DATA-CONSULTATIA, NASTEREA, OPERATIA, ETC, CINSTIT CU CHITANTA. CA DOAR ESTI UN FRAIER.IAR DACA NU AI BANI SA MERGI AICI ESTI DE DOUA ORI MAI FRAIER. TE DUCI IN SPITALUL DE STAT UNDE SUNT CELE MAI MULTE SANSE SA DORMI INTR-UN PAT PATAT, CU O LENJERIE NESCHIMBATA1-2-3 SAPTAMANI FIINDCA NU AI 5-10-100 RON SA DAI LA INFIRMIERE, SUFERI NOPTI DE DURERE FIINDCA NU TI SE DA UN CALMANT CA NU AI 5-10-100 RON SA DAI LA ASISTENTE, IAR DOCTORUL CU CARE AI AVUT NOROCUL SA NASTI SAU SA TE OPEREZE RE UITA IN SALON ZILE IN SIR FARA SA TE VIZITEZE, PENTRU CA NU AI AVUT SA-I DAI 100-200-300-...800 RON IN PLICULET. IAR CAND SE OPRESTE LA PATUL TAU IAR TU ITI PUI IN VOCE SI PRIVIRE TOATA DISPERAREA SI GRIJA SI INGRIJORAREA, DISCUTA CU TINE CA DESPRE VREME SI DESPRE O CUNOSTINTA FOARTE INDEPARTATA SI NEIMPORTANTA.

DESIGUR SE POATE SA AI NOROC SI SA DAI PESTE UN DOCTOR CARE SA TE TRATEZE CU TOATA ATENTIA SI PRICEPEREA LUI INDIFERENT DE BANII CARE II DAI. DAR SE POATE DESIGUR CA ASTA SA NU SE INTAMPLE IN ROMANIA. PENTRU CA LA NOI E MULT MAI PROBABIL SA PATESTI CA IN PRIMUL CAZ. DEPINDE DE FIECARE DIN NOI.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si daca trec 10 generatii nu se schimba nimic... Cand medicii or avea salarii decente o sa se schimbe ceva... Cand n-or sa mai ia 5 mil./luna dupa ce am pierdut timp si bani atatia ani in scoala si ca rezidenti... Atunci s-ar schimba ceva... (probabil vor aparea mesaje de genu cine i-a pus... dar daca n-ar fi oameni care sa-s doreasca sa faca meseria asta ce s-ar intampla?).Si acum nu trebuie generalizat... sunt destui medici care-si fac meseria cum trebuie fara sa-ti ceara ceva inainte sau dupa... si nu isi bat joc... Si daca le-am dat ceva, le-am dat-o in semn de multumire... atat cat mi-am permis... Daca a fost putin, nu s-au purtat altfel pt. ca s-ar fi asteptat la mai mult... Am trecut si eu prin asta cand am nascut... cand nimeni nu mi-a cerut un ban. Si am mai trecut si cu tata atunci cand a fost in spital... si cand doi medici chirurgi s-au chinuit sa-l salveze fara ca noi sa-i fi vazut la ochi inainte de operatie... am fost anuntati de catre o asistenta, la tel., ca este deja in operatie. Si am vb cu ei abia dupa operatie... cand oricum n-avean nici un ban la noi... cand habar n-aveam ca a fost o operatie f. complicata (si dr. se asteptau la o operatie mult mai usoara)... Si nu ne-au intors spatele... chiar daca le-am dat ceva dupa vreo sapt. (probabil mult prea putin pt. doi doctori si pt. o operatie complicata - comaprand cu cat se da la o nastere).Si nu au fost singurii... am intalnit in spitale multi medici care odata n-au cerut nimic... Mai degraba am dat peste asistente care nu se uitau la tine fara sa cotizezi. Si infirmierele sunt mult mai dragute decat asistentele...Nici eu nu sunt de acord cu medicii care-ti spun de la obraz cat trebuie sa le dai si iti cer banii inainte... Dar medicii care fac asta sunt o mica parte (cel putin eu n-am avut ocazia sa-i intalnesc... si am umblat prin spitale destul).Poate in felul asta scad nr. cezarienelor la cerere [:D]Iar treaba cu cezariana... ca moft... si nu ca e necesara... Atunci n-au decat sa ceara doctorii... Ai pretentii, atunci plateste... E ca atunci cand te duci la spital... si spitalizarea e gratuita... dar tu nu poti sa suporti sa stai la gramada cu alte mamici... vrei rezerva... si platesti cat platesti pe zi... Asa si cu cezariana... nu vrei tu sa nasti natural... atunci suporta consecintele...Si acum... ca sa fiu on-topic: ar trebui sa spui si la ce spital ai de gand sa nasti... pt. ca am vazut ca difera "preturile" de la spital, la spital... Pana la urma dai cat te tine buzunarul... Am vazut si o postare unde cineva a scris ca a dat 700 de euro doctorului [:D]Ca o medie am vazut asa:- dr. 200 euro- anestezist 100-150 ron- neonatolog 100-150 ron- moase 50-100 ron- asistente mamici / bb: 5 - 10 ron (eu am zis ca de data asta nu mai dau nimic la asistentele de la bb-ei ca oricat le-am dat, tot la fel s-au purtat)Ceea ce nu stiu... cat se da la "mana a doua" la cezariana... ca eu stiu ca la cezariene asista doi dr. Sau daca asta-i treaba doctorului tau... cum impart banii intre ei.

id="right">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat costa o cezariana la modul serios? Adica nu spaga, ci plata cu chitanta?

Pai la particular unde am nascut eu acum 2 ani era 15 mil., acum e 20.

Daca viitoare tot varianta asta voi alege, nu platesc taxe si asigurari ca sa dau spaga cadrelor medicale. Punct!

 

 

Flaid="purple"> (sotie si mamica fericita)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by elyanne

Iar treaba cu cezariana... ca moft... si nu ca e necesara... Atunci n-au decat sa ceara doctorii... Ai pretentii, atunci plateste... E ca atunci cand te duci la spital... si spitalizarea e gratuita... dar tu nu poti sa suporti sa stai la gramada cu alte mamici... vrei rezerva... si platesti cat platesti pe zi... Asa si cu cezariana... nu vrei tu sa nasti natural... atunci suporta consecintele...


id="quote">id="quote">Perfect de acord! Dar stiati ca costul acelei operatii chiar daca este "suportat" de cea care cere cezariana, mai este inca o data suportat de sistem? Pentru ca in registrele spitalului apare o cezariana, un diagnostic inventat, si un buget al unor prosti care plateste. Mie asta mi se pare cea mai mare magarie!!!Impreuna, spune unde anume ai nascut, sunt fete care ar prefera aceasta varianta, au intrebat in stanga si in dreapta si n-au aflat nimic.Hai sa va povestesc eu cum sta treaba cu spaga si medicii omenosi: prin 90 si ceva, se duce taica-meu sa-si faca operatie de hernie. Medicul sta de vorba cu mama si cere dreptul inainte de a opera. O informeaza cat vrea el, cat trebuie sa dea pentru mana a doua, cat pentru asistentele din sala, sa faca bine sa aduca o sticla de 2L de cola si niste fursecuri, mai multe asa sa nu opereze pe stomacul gol [xx(] ii si vad ciocnind paharele si mancand fursecuri pe deasupra lui taica-meu, adormit si taiat pe burta!Aduce mama banii, ii da, ramane ca in ziua operatiei sa se prezinte si cu tratatia solicitata. Dar surpriza! cand vine rezultatul la analizele preoperatorii se prabuseste cerul pe maica-mea: tata are ciroza hepatica, mai traieste 2-3 ani, brusc chirurgul setos de cola nu se mai baga sa-l opereze, cucoana ai alte treburi, las-o dreq de hernie, ce vrei sa-mi moara pe masa??? Intoarce curul si pleaca! Orice OM avand in fata o femeie modesta, ca sa nu-i zic saraca direct, care tocmai a primit o veste cutremuratoare, ar fi bagat mana in bnuzunar si i-ar fi dat banii inapoi. Uite, femeie, nu pot sa-l operez, ia banii si asta e... Dar el nu era OM ci ANIMAL!Imi pare nespus de rau ca pe vremea aia eram un copil in scoala generala si oricum povestea asta am aflat-o mai tarziu, dar sa-l fi intalnit acum pe animalul ala...[starwars]Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan[testoasa]bb2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Androix

Perfect de acord! Dar stiati ca costul acelei operatii chiar daca este "suportat" de cea care cere cezariana, mai este inca o data suportat de sistem? Pentru ca in registrele spitalului apare o cezariana, un diagnostic inventat, si un buget al unor prosti care plateste. Mie asta mi se pare cea mai mare magarie!!!


id="quote">id="quote">

 

In schimb costul medicului care vine in afara programului sa asiste la nastere nu este suportat de sistem, de acord?

 

___________________________________________

"Nu poti face nimic ca sa ai stil. Pentru ca stilul nu il ai, ci il esti."

(Mircea Cartarescu)id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze fata de tine Androix (m-a deranjat tonul pe care mi-ai raspuns si consider in continuare ca a fost jignitor la adresa mea, dar trec peste, caci ai partea ta de dreptate iar eu sunt o persoana pasnica) si fata de cele care intr-adevar nu au de unde da banii astia... Nu am nascut prin cezariana de frica de durere dimpotriva eu mi-am dorit o nastere normala si nu sunt o asistenta care ia spaga (desi e greu de crezut, mai exista si asa ceva). Aveti dreptate si imi pare rau ca ma alatur celor care sustin sistemul asta de spagi. Am trecut printr-o multime de stari si am cerut o mie de sfaturi dar decizia a trebuit sa o iau eu! A fost sau nu corecta... mi-a fost greu si teama sa imi gasesc alt medic inainte cu cateva zile de termenul nasterii. Alegerea aceluiasi medic pentru urmatorul copil... poate ma mai gandesc dar si pe asta l-am gasit greu... la medicii si buni si cinstiti... e coada mare!

 

Imi rectific raspunsul fata de Iana 1983: daca poti, fa ca nasterea sa nu te coste nimic. Si da-ne de veste cum esti, ce-ai facut, ce face bebeul. Sanatate multa si sa fii o mamica buna!

 

Va salut luarea de atitudine fetelor. Sper sa schimbe ceva asa cum a reusit sa ma atinga si pe mine. Intr-adevar e nevoie de cateva generatii pentru a se schimba mentalitatea si indiferent de deciziile mele eu imi voi creste copilul aratandu-i ce-i cinstit in asa fel insa cat sa se descurce in lumea asta in care se arunca foarte repede cu piatra. Imi pare rau ca asta se intampla si pe site-ul Despre Copii, imi facusem o parere buna despre el dar nu-i chiar asa! Oamenii sunt la fel pretutindeni. Norocul meu sunt sotul si copilul minunat pe care il avem, stiu ca nu mai pe ei voi pune baza mereu. Ceilalti sunt gata sa acuze si sa improaste cu noroi.

Multa sanatate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Spaga?"

Spaga dam si postasului cand vine alocatia , spaga dam si ospataritei care ne-a adus mancarea sau sucul pe masa, spaga dam si cand ne cumparam o paine si lasam o mie de lei vechi, spaga dam si administratorului care ne face chitanta pentru intretinere si nu ne da niciodata rest cateva mii de lei vechi, spaga dam si educatoarei sau profesoarei cand cumparam o "atentie", spaga dam si la licenta si in orice forma de invatamant... spaga dam si politistului cand ne-a prins cu 65 la ora in localitate in drum spre mare, spaga dam si functionarului daca vrem o rezolvare mai repede a unor hartii, spaga dam si preotului care nu ne ingroapa pe cel care a disparut decat daca ii platim, NOI INSINE SUNTEM O SPAGA, atata vreme cat acceptam bani la negru de la patronii pentru care prestam servicii.

 

De ce o valoare mai mare ne facem sa fim atat de revoltati?

E vorba despre sanatate...

 

Eu spun ca suntem pierduti real si ca nu are nimeni dreptul sa arunce piatra.

 

Apoi ca o paranteza, platim 6 milioane lunar asigurarile medicale ...cu suma asta nu am avea in alta tara decat cel mult dreptul de a fi consultat - doar unul din noi - o singura data pe luna.

 

In ceea ce priveste cezariana, nu cred ca un medic care face un act chirurgical poate sa vina in blocul operator dupa ce a batut covoare sau a spalat pe jos...nu cred ca este el de vina pentru ca in Romania totul este o spaga. Noi intretinem acest sistem, il vom intretine si in UE, copiii nostri cu siguranta nu vor mai fi asa.

 

O cezariana la un sef de sectie costa minimun 8 milioane, cu totul ajunge la ~ 14 milioane.

Poate sa fie si mai putin dar recomand bani nu asistentelor, medicului care taie.

Daca nu taie bine, dupa 50-60 de ani poti avea probleme mari.

 

Mi-e greu sa cred ca femeile "aleg" o cezariana.

Cezariana presupune doua operatii: uterul si abdomneul, durerea si refacerea ulterior nu se compara cu nasterea naturala.

Cezariana presupune nasterea fortata a copilului si modificarea aparitiei lui pe lume este un act in primul rand impotriva Divinitatii - asta daca nu aveti un medic <<adevarat>> care sa refuze sa ve programeze la cezariana ca si cum ar fi Dumnezeu , ci care asteapta momentul nasterii si intervine daca nasterea nu poate avea loc natural.

In cezariana anulati toate reactiile si lupta propriului vostru copil de a veni pe lume, anulati ajutorul si dorinta lui de a trai, anulati ceea ce este NATURAL, alegand ceva provocat de un bisturiu.

Nu alegeti voi sau un medic cand se va naste un copil dat de Dumnezeu.

Inchei cu precizarea pe care mi-o permit : un medic adevarat nu accepta o cezariana la cerere.

Toate bune,

 

 

 

 

maya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mayarnaid="red">: din ce ai postat tu inteleg de fapt k esti impotriva medicinei, caci prin orice tratament sau interventie chirurgicala se intervine in viata nostra , dar asta nu inseamna k e o sfidare a lui Dumnezeu.Eu cred k toate de pe lumea asta se intampla cu voia Lui..chiar si nasterea prin cezariana....Daca ar fi sa ne conducem numai dupa canoane atunci nu ar trebui sa ne protejam niciodata si sa facem cati copii ne da El...Aici de ce intervenim? Si sunt foarte multe situatii de genul acesta.

 

Si apoi te felicit daca tu lunar platesti 6 mil asigurarea de sanatate. La mine atat este salariul....

 

Sper k nu te-ai suparat...E doar parerea mea, cum de altfel a fost si a ta....

De la inceputul lumii D-zeu ne-a dat liberul arbitru, adica posibilitatea de a alege....Nu ne-a impus niciodata nimic....

 

 

Madalina [gravi]30+[baietel]

 

poze recente,

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by madaluta

mayarnaid="red">: din ce ai postat tu inteleg de fapt k esti impotriva medicinei, caci prin orice tratament sau interventie chirurgicala se intervine in viata nostra , dar asta nu inseamna k e o sfidare a lui Dumnezeu.


id="quote">id="quote">Medicina trateaza boli. Sarcina fiziologica nu este o boala.
quote:Eu cred k toate de pe lumea asta se intampla cu voia Lui..chiar si nasterea prin cezariana...
id="quote">id="quote">Bomba atomica nu? Ba da, dar asta nu inseamna ca e bine.___________________________________________"Nu poti face nimic ca sa ai stil. Pentru ca stilul nu il ai, ci il esti." (Mircea Cartarescu)id="size1">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by mayarna

In cezariana anulati toate reactiile si lupta propriului vostru copil de a veni pe lume, anulati ajutorul si dorinta lui de a trai, anulati ceea ce este NATURAL, alegand ceva provocat de un bisturiu.

Nu alegeti voi sau un medic cand se va naste un copil dat de Dumnezeu.


id="quote">id="quote">

 

Daca venirea pe lume a unui copil este o lupta, atunci de ce sa nu aleg calea cea mai usoara pentru copil de a iesi invingator din aceasta lupta. De ce sa-l supun unor riscuri (prin nasterea normala) numai ca sa nasc natural ca asa a lasat Dumnezeu?

Cezariana nu e un moft,presupune un risc destul de mare pentru mama .

Eu am nascut cu cezariana si deci am intervenit in lupta copilului meu de a veni pe lume. Da! Am ajutat-o sa vina pe lume fara chinuri si complicatii. Daca putem naste normal usor si fara complicatii nasteam normal.Nu am vrut sa supun copilul la nici un risc.Eu zic ca am dreptul de a alege ce e mai bine pentru copilul meu.

 

 

 

 

Casiana si Alexia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...