Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati "imprumuta" barbatul ?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by disperata
nu.. n-am citit toate raspunsurile.. dar din cate am vazut doar miau-miau isi imprumuta barbatul... cine trage un total L din cate femei au raspuns cate au zis da.. pentru a ne face o idee!! eu astept si intrebarea adresata de barbati: v-ati imprumuta nevasta? s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]
Pai am acelasi raspuns ca si mai devreme (sau simetric): Nu am nimic impotriva sa se culce cu altul, dar mi se pare inacceptabil sa ii faca un copil. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne, cate pagini s-au mai scris la intrebarea asta, cel putin penibila!!! Si vin si eu cu o intrebare, ca o reformulare a celei originale: daca prietena cea mai bina nu poate face copii iar dv. deja aveti doi sau trei, i-ati "dona" unul? Pai nu e acelasi lucru si cu "contributia" sotului, fie ea la borcanel sau "in natura"? Numai bine! Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tisina
Doamne, cate pagini s-au mai scris la intrebarea asta, cel putin penibila!!! Si vin si eu cu o intrebare, ca o reformulare a celei originale: daca prietena cea mai bina nu poate face copii iar dv. deja aveti doi sau trei, i-ati "dona" unul? Pai nu e acelasi lucru si cu "contributia" sotului, fie ea la borcanel sau "in natura"? Numai bine! Tisina
Good point! [^] Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tisina
Doamne, cate pagini s-au mai scris la intrebarea asta, cel putin penibila!!! Si vin si eu cu o intrebare, ca o reformulare a celei originale: daca prietena cea mai bina nu poate face copii iar dv. deja aveti doi sau trei, i-ati "dona" unul? Pai nu e acelasi lucru si cu "contributia" sotului, fie ea la borcanel sau "in natura"? Numai bine! Tisina
Nu, evident NU e acelasi lucru. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tisina
Doamne, cate pagini s-au mai scris la intrebarea asta, cel putin penibila!!! Si vin si eu cu o intrebare, ca o reformulare a celei originale: daca prietena cea mai bina nu poate face copii iar dv. deja aveti doi sau trei, i-ati "dona" unul? Pai nu e acelasi lucru si cu "contributia" sotului, fie ea la borcanel sau "in natura"? Numai bine! Tisina
Tisina, eu stiu citeva situatii unde s-a intimplat exact ce descrii tu. toate din ele la tara, in generatiile bunicilor si parintilor mei. una din ele e in familie la soacra-mea unde parintii soacrei mele au "dat de suflet" unul din copii sa fie crescut de altcineva, in cazul de fata sora mamei copilului, care nu putea avea copii. fetita a fost crescuta in casa matusii, mult timp copiii nici nu au stiut ca sint frati/surori, au crescut ca fiind veri. au aflat la multi ani dupa eveniment. acum, fata in cauza (are 60 de ani), o numeste mama pe mama adoptiva iar mamei biologice ii spune pe nume. nimeni nu s-a oripilat la gest, a fost un gest de bunatate prin care cineva s-a gindit sa ii umple viata surorii sale cu un copil. nu stiu daca se mai practica in ziua de azi dar pe mine gestul m-a impresionat. Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005) ****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lorelai
quote:
Originally posted by Tisina
Doamne, cate pagini s-au mai scris la intrebarea asta, cel putin penibila!!! Si vin si eu cu o intrebare, ca o reformulare a celei originale: daca prietena cea mai bina nu poate face copii iar dv. deja aveti doi sau trei, i-ati "dona" unul? Pai nu e acelasi lucru si cu "contributia" sotului, fie ea la borcanel sau "in natura"? Numai bine! Tisina
Tisina, eu stiu citeva situatii unde s-a intimplat exact ce descrii tu. toate din ele la tara, in generatiile bunicilor si parintilor mei. una din ele e in familie la soacra-mea unde parintii soacrei mele au "dat de suflet" unul din copii sa fie crescut de altcineva, in cazul de fata sora mamei copilului, care nu putea avea copii. fetita a fost crescuta in casa matusii, mult timp copiii nici nu au stiut ca sint frati/surori, au crescut ca fiind veri. au aflat la multi ani dupa eveniment. acum, fata in cauza (are 60 de ani), o numeste mama pe mama adoptiva iar mamei biologice ii spune pe nume. nimeni nu s-a oripilat la gest, a fost un gest de bunatate prin care cineva s-a gindit sa ii umple viata surorii sale cu un copil. nu stiu daca se mai practica in ziua de azi dar pe mine gestul m-a impresionat. Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005) ****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****
In aceeasi situatie e mama. Data la 9 ani (deci stia ce i se intampla) matusii din Bucuresti, care nu avea copii. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ymcar
quote:
Originally posted by Lorelai
quote:
Originally posted by Tisina
Doamne, cate pagini s-au mai scris la intrebarea asta, cel putin penibila!!! Si vin si eu cu o intrebare, ca o reformulare a celei originale: daca prietena cea mai bina nu poate face copii iar dv. deja aveti doi sau trei, i-ati "dona" unul? Pai nu e acelasi lucru si cu "contributia" sotului, fie ea la borcanel sau "in natura"? Numai bine! Tisina
Tisina, eu stiu citeva situatii unde s-a intimplat exact ce descrii tu. toate din ele la tara, in generatiile bunicilor si parintilor mei. una din ele e in familie la soacra-mea unde parintii soacrei mele au "dat de suflet" unul din copii sa fie crescut de altcineva, in cazul de fata sora mamei copilului, care nu putea avea copii. fetita a fost crescuta in casa matusii, mult timp copiii nici nu au stiut ca sint frati/surori, au crescut ca fiind veri. au aflat la multi ani dupa eveniment. acum, fata in cauza (are 60 de ani), o numeste mama pe mama adoptiva iar mamei biologice ii spune pe nume. nimeni nu s-a oripilat la gest, a fost un gest de bunatate prin care cineva s-a gindit sa ii umple viata surorii sale cu un copil. nu stiu daca se mai practica in ziua de azi dar pe mine gestul m-a impresionat. Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005) ****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****
In aceeasi situatie e mama. Data la 9 ani (deci stia ce i se intampla) matusii din Bucuresti, care nu avea copii. My life stinks
Da, si mama mea este in aceiasi situatie. A fost "donata" de catre mama naturala surorii acesteia, care nu putea avea copii. Era bebelus cand s-a intamplat, insa cand a fost suficient de mare ca sa inteleaga, i s-a explicat totul. A iubit-o f mult pe mama adoptiva iar dupa pierderea acesteia a realizat ca si mama naturala i-a fost mama (in toate sensurile cuvantului). Din pacate a pierdut-o si pe aceasta in urma cu doi ani (Dumnezeu sa le odihneasca pe amandoua, au fost doua femei extraordinare). Si totusi nu sunt de acord cu "donarea" copilului (indiferent de numarul acestora) la fel cum nu sunt de acord cu "imprumutul" barbatului. In primul rand intrebarea mi se pare pusa complet aiurea. Este adresata ca si cum barbatul este proprietatea ta iar tu decizi ce faci cu el...il dai sau nu alteia spre folosinta. Doamnelor, nu este doar o nuanta, chiar asa gandim, din pacate.... Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele tinere care apeleaza la FIV, platesc mai putin daca doneaza ovule (care au aceasta posibilitate). Bun, am inteles, barbatul este proprietatea voastra si de buna voie nu doriti ca el sa doneze sperma (la borcan sau cearceaf). Din diverse motive, de ordin moral sau de frica sa nu ramana la donatar. Dvs., doamna, ati dona OVULE ? Cu respect, G. www.siteaudit.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by joxy
Fetele tinere care apeleaza la FIV, platesc mai putin daca doneaza ovule (care au aceasta posibilitate). Bun, am inteles, barbatul este proprietatea voastra si de buna voie nu doriti ca el sa doneze sperma (la borcan sau cearceaf). Din diverse motive, de ordin moral sau de frica sa nu ramana la donatar. Dvs., doamna, ati dona OVULE ? Cu respect, G. www.siteaudit.ro
Eu DA, as dona ! ________________________________________ Daria & [zana]Giulia (2004 08 16)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by coltofeanu
Mie mi se pare revoltator ! Poate sunt mai demodata , dar nu concept ca sotul meu , cu stiinta mea , sa aiba un copil cu alta femeie , sau chiar sa doneze sperma..... Nu sunt de acord nici cu bancile de sperma... Fiecare fiinta este unica in felul sau ,si nu trebuie sa ajungi in situatia in care sa treci pe langa o persoana pe strada si sa iti spui intrebarea "Oare poate fi sora sau fratele meu ?" Unde va ajunge societatea ? Te poti indragosti, ba chiar sa te si casatoresti si dupa aceea sa constati ca sunteti frati !!!! E groaznic ! Este o vorba batraneasca care spune ca " se intalneste munte cu munte , dar om cu om !" Nu se stie niciodata in viata ce se poate intampla , dar , cu buna stiinta sa accepi asa ceva..... Sa zicem , prin absurd , ca exista astfel de persoane " de imprumut "( chiar nu ma indoiesc !!) , se naste un copil , iar cand va creste , ce ii spui ? " Stii, dragul meu , tu ai aparut pe lume dintr-o relatiie de " imprumutat " , am imprumutat un tatic , doar pentru a te naste pe tine ... Dar noi te iubim... " sau " Tu ai fost o " samanta mica , mica ... pe care am cumparat-o de la "magazin". Spun aceste lucruri pentru ca nu poti trai in minciuna toata viata, poate pe patul de moarte simti ca trebuie sa spui adevarul , si deci tot se va afla... Si credeti-ma , copiii vor numai adevarul cand este vorba despre radacinile lor ... Nu stiu de ce trebuie sa se apeleze la asemenea "metode " , cand pe lumea asta sunt atatia copii care au nevoie de parinti , de dragoste , se agata de orice persoana care le acorda un zambet , sunt copiii parasiti , chiar nascuti din dragoste ... Eu cred ca un copil orfan are nevoie de voi , si veti avea ce sa ii spuneti cand va fi mare ... daca il cresti cu dragoste te va considera singurul parinte adevarat pe care il poate avea , pentru ca parinte este acela care il creste , ci nu cel care il concepe. Este adevarat dar...totusi pune-te in situatia unei femei care nu poata sa simta acel copil crescand in pantecul ei ... pune-te in locul femeii care nu stie cum este sentimentul de a-si alapta copilul...este usor sa dam sfaturi mai ales despre infiere cand nu suntem in situatie. Deci , revenind la subiectul dezabatut , eu spun cu toata taria NU !! sunt de acord cu tine dar,...nu arata cu degetul Nu vreau sa supar pe nimeni , dar asta este parerea mea ! Si uite [flo][flo][flo] ca sa nu ramai suparata pe mine !!! Si....asta este parerea mea...!!!
Hmmm... sa iti dea Dumnezeu sanatate, fericire, si Multumeste-i ca nu treci prin ce trec cei ce vor sa aiba un copil , si sunt nevoiti sa apeleze la banca de sperma... Sa ai copii frumosi si sanatosi!!!! Sper ca nu o luati drep rautate dar....am inteles ...nici eu nu mi-as imprumuta sotul,( de buna stiinta,...ca se duce el fara sa stiu eu??? ..ciubucul lui....[:D] ) Nici cu borcanelul nu as fii de acord sa doneze unei cunoscute...(prietene) . Dar de nevoie as apela la banca de sperma. Cred ca sunt destule femei "pe aici" care simt pe pielea lor cum este sa iti doresti un copilutz si sa nu il poti avea....[V] Sa simti neputinta,....sa te simti neimpinita....sa simti ca traiesti degeaba...[V]. Offff... [url="http://community.webshots.com/album/549408998XEKeMr"]PERLUTZA [/url] [url="http://community.webshots.com/album/549408962VMpRxt"]FLORILE MELE[/url] [url="http://community.webshots.com/photo/549408962/2349835220088867502rMePHz"]Un drac de fata![/url] [zz] "Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! " [pup] copilutz'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...