Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati "imprumuta" barbatul ?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by coltofeanu
Mie mi se pare revoltator ! Poate sunt mai demodata , dar nu concept ca sotul meu , cu stiinta mea , sa aiba un copil cu alta femeie , sau chiar sa doneze sperma..... Nu sunt de acord nici cu bancile de sperma... Fiecare fiinta este unica in felul sau ,si nu trebuie sa ajungi in situatia in care sa treci pe langa o persoana pe strada si sa iti spui intrebarea "Oare poate fi sora sau fratele meu ?" Unde va ajunge societatea ? Te poti indragosti, ba chiar sa te si casatoresti si dupa aceea sa constati ca sunteti frati !!!! E groaznic ! Este o vorba batraneasca care spune ca " se intalneste munte cu munte , dar om cu om !" Nu se stie niciodata in viata ce se poate intampla , dar , cu buna stiinta sa accepi asa ceva..... Sa zicem , prin absurd , ca exista astfel de persoane " de imprumut "( chiar nu ma indoiesc !!) , se naste un copil , iar cand va creste , ce ii spui ? " Stii, dragul meu , tu ai aparut pe lume dintr-o relatiie de " imprumutat " , am imprumutat un tatic , doar pentru a te naste pe tine ... Dar noi te iubim... " sau " Tu ai fost o " samanta mica , mica ... pe care am cumparat-o de la "magazin". Spun aceste lucruri pentru ca nu poti trai in minciuna toata viata, poate pe patul de moarte simti ca trebuie sa spui adevarul , si deci tot se va afla... Si credeti-ma , copiii vor numai adevarul cand este vorba despre radacinile lor ... Nu stiu de ce trebuie sa se apeleze la asemenea "metode " , cand pe lumea asta sunt atatia copii care au nevoie de parinti , de dragoste , se agata de orice persoana care le acorda un zambet , sunt copiii parasiti , chiar nascuti din dragoste ... Eu cred ca un copil orfan are nevoie de voi , si veti avea ce sa ii spuneti cand va fi mare ... daca il cresti cu dragoste te va considera singurul parinte adevarat pe care il poate avea , pentru ca parinte este acela care il creste , ci nu cel care il concepe. Deci , revenind la subiectul dezabatut , eu spun cu toata taria NU !! Nu vreau sa supar pe nimeni , dar asta este parerea mea !
SUBSCRIU!!!![flo] "Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine" Parintele Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am cunostinte care au donat ovule si, respectiv, sperma. Ea a cunoscut cuplurile carora le-a donat ovule; el a donat unei banci de sperma, fara sa stie cine va beneficia de ea. Nici unul dintre cei doi nu era casatorit la momentul respectiv, dar fiecare era intr-o relatie stabila. Motivul principal in ambele cazuri a fost de ordin financiar - mai ales ea a primit o suma considerabila pentru ovulele donate (corespundea cerintelor cuplului ca rasa, aspect fizic, istorie medicala, abilitati intelectuale sugerate de scorurile la niste teste standardizate). Eu nu cred ca as avea ceva impotriva ca partenerul sa faca o donatie unei banci de sperma, dar nu unui cuplu cunoscut. Cat despre ovulele mele - daca as functiona perfect normal, as lua in considerare varianta, dar nu sunt sigura ca as merge pana la capat. Cum am insa unele probleme, prefer sa canalizez tot efortul in lupta de a avea copiii mei; daca mai ramane ceva (la ovule ma refer), poate mai dau si la altii [;)] ps cunosc si eu doua cazuri de copii crescuti de o ruda apropiata a mamei naturale (in conditiile in care mama naturala avea mai multi copii si mai putine posibilitati materiale, iar ruda nu avea copii dar avea posibilitati materiale); nu mi-am dat seama cat de raspandita era practica asta. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in Franta 1 din 5 cupluri au probleme de fertilitate.intr-un articol (imi pare rau dar nu-l mai gasesc) se spunea ca principala cauza a infertilitatii ar fi(poluarea cu) detergentii casnici.daca se evolueaza in ritmul asta,problema infertilitatii va fi probabil una cu care se vor confrunta si copiii nostri.rezolvarea cu donarea de sperma/ovule este una de moment,dar care,peste timp nu va mai functiona.asa ca,desi suntem destui/le cu sacii in caruta,cred ca ar trebui sa ne ingrijoreze pe toti problema asta. Intr-o lume ideala tata e acasa, vinul e bun si limpede, nu a plouat si n-a dat bruma...(Oana Prisecaru)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace
quote:
joxy Trimise - 28/11/2006 : 12:01:08 -------------------------------------------------------------------------------- Dvs., doamna, ati dona OVULE ? Cu respect, G.
Nu vrei si-o bucata de splina? [:D] O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
La chestia asta nu pot sa ma abtin sa raspund nici daca ma aleg cu cartonas rosu! Cred ca acest mini-dialog ar trebui mutat la topicul "Ce inseamna sa fi Roman". Pai asta inseamna, printre altele, este o atitudine tipic ROMANEASCA: la o intrebare serioasa si formulata foarte politicos, intr-o discutie serioasa raspunzi in doi peri, aratandu-ti zeflemist "superioritatea" in fata "tantalaului" care si-a permis sa intrebe! Ei bine, in alte tari nu numai ca nu se ia asa ceva in zeflemea, dar unii chiar si doneaza, nu numai ovule si si organe (de exemplu cate un rinichi). Si nu pe bani, cum fac unii pe la noi. De pus la capitolul "de ce mi-e rusine sa fiu roman". Ca la "de ce sunt mandru" sunt din ce in ce mai putine. My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
ymcar -------------------------------------------------------------------------------- La chestia asta nu pot sa ma abtin sa raspund nici daca ma aleg cu cartonas rosu! Cred ca acest mini-dialog ar trebui mutat la topicul "Ce inseamna sa fi Roman". Pai asta inseamna, printre altele, este o atitudine tipic ROMANEASCA: la o intrebare serioasa si formulata foarte politicos, intr-o discutie serioasa raspunzi in doi peri, aratandu-ti zeflemist "superioritatea" in fata "tantalaului" care si-a permis sa intrebe! Ei bine, in alte tari nu numai ca nu se ia asa ceva in zeflemea, dar unii chiar si doneaza, nu numai ovule si si organe (de exemplu cate un rinichi). Si nu pe bani, cum fac unii pe la noi. De pus la capitolul "de ce mi-e rusine sa fiu roman". Ca la "de ce sunt mandru" sunt din ce in ce mai putine. My life stinks
Ma lasi? Unii poate chiar au simtul umorului.... Ai o zi proasta? O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cineva drag as dona si ovule, si splina, si rinichi...Si din cate stiu, materialul seminal obtinut dintr-o regiune se foloseste in alta, tocmai ca sa se preintampine eventualale consangvinizari. Si eventualitatea intalnirii dintre copilul tau si un potential frate/sora...orice e posibil, da telenovelele sunt pline de asta, hai sa nu le luam subiectele... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu umblati in papucii celor care nu pot avea copii nu e cazul sa catalogati acest subiect ca fiind ridicol si penibil. Am facut vreo 200 de teste de sarcina, am pierdut doua sarcini, am avut doua nasteri premature si o gramada de ganduri "ridicole". La ultima sarcina pierduta ma uitam prostita in buda spitalului la embrion si singurul gand a fost sa-l iau sa-l infig in uter. Am stat chircita (de dureri groaznice) in buda juma de ora gandindu-ma cum sa pun copilul la lok. Asa ca asta cu imprumutul producatorului de gigei imi pare chiar soft:) __________________________ Papadie, mama [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30071"]Mielului turbat[/url] si-a [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78732"]delikatului Pescarush[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...