Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati "imprumuta" barbatul ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 253
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie nu mi se pare penibil subiectul, doar ca azi am fost la cumparaturi [:D], si acest lucru ma bine dispune intotdeauna, chiar daca nu-mi cumpar nimic, si dupa asta am intrat pe forum si am citit subiectul asta si ma gindeam la Joxy: "uite, ca dupa ce ca i-am zis ca nu-mi dau barbatul de acasa, acum ma intreaba ce fac cu ovulele mele [:-)))]", si am aruncat si eu o gluma, ii cer scuze lui Ymcar ca nu am fost in consonanta cu starea lui de spirit, deci repet, nu mi se pare nici ridicol si nici penibil subiectul. Si ca sa fiu si on topic, nu, nu as dona ovule pt. nimeni. Decit daca am ramine poate doar mina de oameni pe pamint. Atunci da. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Grace ..... nu, nu as dona ovule pt. nimeni. Decit daca am ramine poate doar mina de oameni pe pamint. Atunci da.
Se pare ca va trebui sa te pregatesti pentru donat [biz]..... din cate vad eu, pe Pamant CHIAR sunt doar “o mana” de Oameni... parca pe zi ce trece tot mai putini..... Evident, aceasta este o opinie proprie si personala si trebuie tratata ca atare ! Revenind on-topic: spre marea mea Bucurie [amoras], imi dau seama ca cei care sunt in aceasta situatie (de care se vorbeste la acest topic) fac ceea ce trebuie sa faca fara a cere parerea distinsului auditoriu..... si apoi traiesc impreuna [huta] 100 de ani fericiti.... in ciuda tuturor carcotasilor [alcool]... Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume Credeti ca Viata e grea ? Asa o fi... dar trece repede
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

papadie [flo] mi'ai dat inca un motiv sa te admir, mai ales pentru curajul tau de a spune ce simti. eu am raspuns la subiect, la intrebarea cu donarea de ovule, dar mi'am sters postul, din lipsa de curaj, si de teama unor reactii ca cele care au aparut oricum. raspunsul meu era DA, normal ca as dona ovule. din pacate nu pot, ca nu le pot folosi nici eu. chiar e posibil sa'mi pierd ovarele, si sa am eu nevoie sa mi se doneze ovule... ymcar - de acord si cu tine. eu acum ma chinui sa conving lumea sa doneze "un leu" pentru o familie sarmana, sa le iau mancare si ceva haine de sarbatori, si ma lovesc de atata indiferenta de mi se face rau... da' ce sa facem ? mergem mai departe, cu incredere si speranta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by coltofeanu Sa zicem , prin absurd , ca exista astfel de persoane " de imprumut "( chiar nu ma indoiesc !!) , se naste un copil , iar cand va creste , ce ii spui ? " Stii, dragul meu , tu ai aparut pe lume dintr-o relatiie de " imprumutat " , am imprumutat un tatic , doar pentru a te naste pe tine ... Dar noi te iubim... " sau " Tu ai fost o " samanta mica , mica ... pe care am cumparat-o de la "magazin". Spun aceste lucruri pentru ca nu poti trai in minciuna toata viata, poate pe patul de moarte simti ca trebuie sa spui adevarul , si deci tot se va afla... Si credeti-ma , copiii vor numai adevarul cand este vorba despre radacinile lor ... Nu stiu de ce trebuie sa se apeleze la asemenea "metode " , cand pe lumea asta sunt atatia copii care au nevoie de parinti , de dragoste , se agata de orice persoana care le acorda un zambet , sunt copiii parasiti , chiar nascuti din dragoste ... Eu cred ca un copil orfan are nevoie de voi , si veti avea ce sa ii spuneti cand va fi mare ... daca il cresti cu dragoste te va considera singurul parinte adevarat pe care il poate avea , pentru ca parinte este acela care il creste , ci nu cel care il concepe.
Si la varianta a doua nu tot o sa-i spui copilului o data "Tu ai fost lasat de mama ta adevarat in maternitate, nici nu s-a uitat in urma dupa tine..." Sau asta e mai putin dureros pt copil decat sa stie ca a fost facut prin insamantare de la o banca de sperma? Oricum raspunsuri sunt cate cazuri atea rezolvari... Dar imi place ca vine cate cineva care detine cate un un adevar: daca nu poti sa faci copii insemna ca te-a pedepsit Dumnezeu pt ceva sau cum e mai bine sa adopti decat sa-i faci cu inseminare, etc

Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

as fi de acord sa-i doneze sperma respectivei pt. inseminare artificiala. Asa cum as fi de acord sa donez si eu ovule. Daca pot sa ajut la venirea unui bebic pe lume, de ce sa n-o fac? Dar n-as fi de acord sa se culce cu ea. Consider ca ar avea mult mai multe sanse sa conceapa un copil in cadru asistat decit in vreun dormitor. Deci daca mi-ar cere barbatu' cu totu', si cu funditza roshie shi kilotzei tanga, pt. vreo noapte pasionala, mi-ar fi clar ca nu conceperea bebicul ar fi scopul.[:D] In ce priveste argumentatiile etice... sint patetice. Io n-am intrebat=o niciodata pe mama cum m-a conceput - si Doamne fereste, nici nu vreau sa stiu. [:D] Nu cred ca daca imi povesteste vreo faza cu luminarele parfumate ma simt mai bine decit daca imi spune ca aluat tratament de la farmacie ca sa ramina gravida. Copilului ii spui ca l-ai dorit si l-ai avut. Punct. Orice copil nascut prin procedee asistate este din dragoste - din dragostea pentru bebici si din disperarea de a avea un copil apelezi la asta, nu ca te plictisesti si n-ai ce face. PS: si teoria cu "te pedepeste Dumnezeu" si trebuie sa faci "un gest de caritate" sa adopti e jignitoare in primul rind. Reushita FIV, ISA sau adoptia depind la fel de bine si in aceeasi masura de al de sus ca si conceperea naturala. Sa iti tii copilul in brate si sa stii ca e al TAU indiferent cum si de unde vine e o binecuvintare, nu o pedeapsa. Bine, pentru asta trebe sa-l vrei mai presus de prejudecatile astea marunte.... Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot astept sa moara subiectul asta penibil... Pai copiii se fac imprumutind sotul pentru nopti de amor? Pentru persoanele care au dificultati cred ca mai utile sint clinicile de specialitate, nu amorul (care probabil trebuie repetat, pentru a asigura succesul, nu?) cu sotul meu sau al alteia. Absolut ridicol! The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ramona J Pentru persoanele care au dificultati cred ca mai utile sint clinicile de specialitate, nu amorul (care probabil trebuie repetat, pentru a asigura succesul, nu?) cu sotul meu sau al alteia.
Doresc doar sa atrag atentia asupra unui “detaliu tehnic”: Dupa umila mea parere, mai util ESTE AMORUL (Iubirea pre intelesul tuturor [floare3] ), si NU clinicile de specialitate.... , dar asta e doar o parere personala a cuiva visator [hopsieu] ce a scris pe vremuri despre cateva tehnici simple pentru a avea BB.... Cat despre “imprumut”, ma gandesc aici ce parere au comunitatile de mormoni din Utah sau de musulmani din Sahara unde se stie ca o familie este constituita curent dintr-un barbat si mai multe femei....... Gata, am plecat [testoasa] – deja am scris prea mult aici..... Toturor, va doresc sa aveti parte de copii frumosi, sanatosi, cuminti si buni – cu cei dragi [amoras] Sufletelor voastre ! Cu stima, Singur, DARAEL Ratacitor prin Lume Credeti ca Viata e grea ? Asa o fi... dar trece repede
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii altruist pana in maduva oaselor ca sa raspunzi afirmativ la o asemenea intrebare. In cazul meu, acceptul ar insemna inconstienta, fiindca sotul n-ar putea ignora existenta unui alt copil al lui. Cu siguranta si-ar imparti timpul intre familia noastra si celalalt copil. (Bine, daca prin reducere la absurd, ar fi si el de acord cu o asemenea nebunie.) Iar eu n-as suporta sa-l impart astfel. Raspunsul meu final este CATEGORIC NU. Imi pare sincer rau pentru cuplurile casatorite care se iubesc si nu pot avea copii impreuna, dar eu nu-s capabila de a le oferi ajutor. [url="http://photos.yahoo.com/ph/mirescuandra/my_photos"]Galeria foto[/url] [url="http://www.dropshots.com/Tweety7"]Videoteca[/url] [url="http://b1.lilypie.com/AFj-p2.png"]Varsta gogoashei[/url] [url="http://www.choosing2lose.com/tickers/4565892984844/weightloss.png"]Greutatea mea[/url] [mamica]Andra, tati Costin si [zana]Clara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...