Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati "imprumuta" barbatul ?


Recommended Posts

uite asa...daca ar dona sperma, cum ar putea sa uite ca poa' sa aiba citeva mii de kupii? Si in general, de cind isi incepe un barbat viata sexuala shi pina "iese la pensie", de unde sa stie el cati kupii are shi pe unde?! Are vreun control? Asta asha, ca tema de casa. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 253
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Haideti sa va povestesc cum se petrec lucrurile in comunitatea LGBT, dar fara sa transformam subiectul in vreo controversa gay versus str8;). Un cuplu de lesbiene care isi doresc un copil de ex., "apeleaza" la un barbat, (de regula tot gay fiinca intelege altfel lucrurile fiind din interiorul fenomenului)...la fel se intampla lucrurile in cazul cuplurilor de barbati. Cateodata conceptia se realizeaza "natural", (atunci cand preferintele sexuale o permit), alteori se foloseste numai materialul biologic, dar in particular, procedeul nefiind asistat medical. In tarile unde adoptia de catre cuplurile gay este permisa metoda este practicata doar de persoanele care doresc sa creasca in cadrul cuplului lor copilul biologic. De regula cel care " ajuta" la conceptia copilului il recunoaste si se implica in viata copilului chiar daca copilul nu traieste alaturi de el. Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l imprumut de buna voie,nesilita de nimeni si in deplina cunostinta de cauza,sa fie de acord-ca si vointa lui conteaza,nu?ca doar nu-i necuvintatoare-si sa se mai simta si bine pe deasupra,si cine stie ce naiba poveste se mai naste...Nu.SEC,CLAR SI HOTARIT-NU.Mi-ar afecta nu numai casnicia,ci viata in intregime,cu tot ceea ce inseamna,cu tot ceea ce insemn eu.Sint incapabila sa accept si sa fac fata unui asemenea lucru.Tot respectul pentru cei ce pot.Dar ce ar fi sa intoarcem intrebarea si invers-Dumnealor,barbatii,si-ar imprumuta nevasta unui alt barbat insurat care nu poate avea copii cu actuala partenera de viata?Sint si domni barbati printre noi care ar putea raspunde.Este o mare nefericire si durere pentru cuplurile aflate intr-o astfel de situatie,sint convinsa dar...Si ca o paranteza,dar cel mai important-Sarbatori de PASTI fericite,tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este o foarte mare diferenta intre cele 2 situatii. Barbatul ar trebui imprumutat intre jumatate de ora si - stiu eu? - cateva nopti. Dupa care , teoretic cel putin, se poate zice ca totul s-a terminat. Femeia ar avea de dus jobul un pic mai mult.... macar 9 luni + nasterea + eventual alaptare?.... Cred ca situatiile difera foarte tare. Oricum, din punctul meu de vedere, asa cum am zis si in prima postare a mea la subiectul asta, problema nu este de a iti imprumuta sotul/sotia pentru face sex cu alta/altul, ci implicarea sufleteasca si responsabilitatea de a avea un copil. Nu imprumutul de o noapte/5 nopti/50 nopti sau chiar si de 9 luni+ este problema. Este de fapt un imprumut pe urmatorii 20 de ani sau poate pe viata. Nu este o problema de fidelitate sexuala ci de a accepta practic ideea de a trai restul vietii (sau macar pana ajunge copilul la maturitate si isi ia zborul) intr-un soi de familie extinsa. Hai sa fim seriosi, daca as fi "imprumutat" as mai avea undeva un copil, care ar fi al meu si as pune suflet. Acel copil are o mama - e mama copilului meu, nu ar putea sa imi fie indiferenta. Ba chiar as spune ca acea femeie are un sot - este sotul mamei copilului meu! As putea sa nu il ajut la nevoie?! Problemele lui sunt problemele mamei copilului meu si impreuna afecteaza binele copilului meu!!! Ok, poate pun eu prea mult suflet, stiu ca sunt altii care pot face copii si apoi uita de ei cu cea mai mare seninatate, de parca nici nu ar exista. Bravo lor, probabil au o viata linistita, dorm bine noaptea, vor trai 100 de ani. Din pacate eu sunt un pic altfel. Revenind la intrebarea cu situatia inversa.... cred ca e si mai putin probabil ca o mama "de imprumut" sa poata "uita" ca mai are un copil pe undeva. My life smells acceptable
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu "imprumutatul" mamelor e mai complicat, exista nspe variante: "imprumutatul" pe cele noua luni, si/sau doar "imprumutatul" de material genetic, ca si in cazul barbatilor. In care caz o fi copilul mai "naturel"? [:D] Si, ca sa vedeti ca exista posibilitati si mai horror [:D], pt. cuplurile care fac ICSI FIV-uri se pot "congela" mai multi embrioni decit se folosesc la o implantare, si daca sarcina se obtine din prima trebuie sa decizi daca pe restul ii folosesti sau ce faci cu ei? Poti sa ii pastrezi, poti sa ii omori sau poti sa ii dai altcuiva - caz in care "altcuiva"-ul va face copiii ...altei familii. Probabil, dupa ce am citit aici, majoritatea ar spune "a, ii omor, mai bine decit sa ii creasca altcineva care si-i doreste!! E mai comod pentru mine, nu ma mai lovesc de ei vreodata!" Sigur, ideal e sa nu ajungi in situatia sa iti pui astfel de intrebari.... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba e atat de greu de inteles ca odata donata sperma donatorul nu mai are nici un drept asupra ei sau a viitorilor copii! Ce atata ii dati cu morala?Vai doamne fereste sa ii faci cuiva o bucurie de a avea propriul copil. Am mai spus, nu toata lumea e compatibila cu adoptia. Bina macar ca exista suficienti donatori care sa faca atatea familii fericite! PS.Aici se platesc bani grei mamelor surogat, sunt o gramada de cupluri care cauta, o fac pt bani dar in acelasi timp fac multe de familii fericite! Adriana si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos"]Aidan Alexander[/url](27.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As intreba din moment ce sunt atatia copii abandonati ,nefericiti si adoptabili cine isi apara "cu dintii genele" atunci cand platesc mame surogat??? AAA am uitat nu toata lumea e compatibila cu adoptia!!!...Eu inteleg lucrul asta dar de ce altii nu inteleg ca nu toata lumea e compatibila cu donarea nu stiu!!! Poate ca nu-s o fiinta destul de "superioara"! [url="http://new.photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac"]POZE[/url] [url="http://tt.lilypie.com/DXnQp2.png"]VINE BB???[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca nu toata lumea e de acord cu donarea, nici nu am spus asta dar nu inteleg unde intra morala?!?De ce se pune atata accent pe faptul ca vezi doamne copilul va fi al sotului.....aici da iti trebuie o gandire cel putin superioara sa intelegi cum stau lucrurile.... Cat daspre copiii abandonati...no comment, in RO este foarte greu sa adopti, sa iti spuna cei care au adoptat.....cunosc multe cupluri care au vrut dar s-au lovit de tot felul de rahaturi birocratesti care ii fac sa se tarasca cu adoptia ani de zile...in astfel de conditii mai bine adopti din alta parte sau pe banii cheltuiti mai bina dai banii unei mame suragat.... Adriana si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos"]Aidan Alexander[/url](27.06.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey eu cred ca subiectul nu a fost inteles...marea majoritate a mesajelor au fost postate din prisma imprumutarii sotului in scopul conceptiei,mai pe romaneste,sa intretina relatii sexuale cu altcineva...eu asa am inteles initial si cred ca nu-s singura. In ceea ce priveste donarea de ovule sau sperma mi se pare o decizie personala si nu ar trebui nimeni incriminat indiferent ce ar decide. Eu personal as prefera adoptia decat sa platesc mame surogat sau tratamente foarte scumpe...ma gandesc ca banii aruncati ptr a ma pune cu natura as putea sa-i folosesc aducand fericire unui suflet deja nascut pe aceasta lume...nu condamn pe nimeni care lupta sa-si indeplineasca visul dar cunosc caz concret in care dorinta de a avea propriul copil atinge paroxismul(6 FIV-uri nereusite si nu se lasa)...iar eu cu asa ceva nu-s de acord!...plus ca respectiva nu e capabila de un zambet ptr un alt copil,ba dimpotriva... [url="http://new.photos.yahoo.com/dianaaureliachiriac"]POZE[/url] [url="http://tt.lilypie.com/DXnQp2.png"]VINE BB???[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...