Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ne gasim echilibrul ... dupa divort ...


Recommended Posts

Am citit multe pagini din aceste forumuri, toate referitoare la divorturi si despartiri... si m-am hotarat in sfarsit sa scriu si eu.

La mine fata de alte cazuri, citite aici - fara a generaliza insa - situatia este usor diferita.

Eu sunt separata de sotul meu de 1 luna si jumatate, si tragedia acestui caz este ca ne iubim in continuare mult, dar am gresit amandoi si am lasat lucrurile sa ajunga atat de departe incat s-a ajuns aici.

Nu este vorba nici de persoane din afara casatoriei, in nici una dintre parti..... este doar vorba de greselile noastre.

Poate as putea trece putin mai usor peste aceasta suferinta, daca macar nu ne mai iubeam, sau unul dintre noi nu-l mai iubea pe celalalt, dar asa este mult mult mai greu.

Stai in fiecare zi si te intrebi de ce nu ai facut ceva, de ce nu ai schimbat ceva, de ce ti s-a intamplat asta si cum poti sa faci sa recuperezi ce ai pierdut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Issa_bella... Subiectul acestei discutii este "cum ne gasim echilibrul dupa divort"...

 

Si am incercat sa dau idei despre ce m-a facut pe mine sa imi regasesc echilibrul.

 

Si sa iti mai spun ceva despre mine... cind m-am separat l-am iubit cel mai mult! Nu te separi sau te desparti ca urasti persoana. O uibesti in continuare si o vei iubi mereu. Te uiti doar in ochii ei si spui "te iubesc mai mult decit orice pe lumea asta dar nu mai pot trai cu tine!"

 

Si daca ti-ai continua viata cu acea persoana te-ai simti ca o greseala, ca si cum iti tradezi sufletul in feicare zi, ca si cum te minti pe tine... pentru ce?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor!

Ce ma bucur ca mi-ati scris atatea.

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Sa lamurim o treaba:

 

- am divortat pentru ca nu mai aveam incredere sa merg mai departe in viata cu el;

- pentru ca ajunsesem intr-un punct in care nu puteam sa ne mai intelegem;

- imi dadeam seama ca incep sa am resentimente si sa-l ranesc si eu la randul meu;

 

Inca ma mai deranjeaza faptul ca el incearca sa se disculpe si sa ma faca sa cred ca el nu a gresit atat de mult ca sa ma despart de el(nu m-a batut, nu m-a inselat -- asta numeste el motiv de divort).

incearca sa-mi trezeasca compasiunea, povestindu-mi ce mult a suferit si cat de mult m-a iubit. De parca eu nu l-am iubit si nu am suferit.

 

Ma gandeam sa gasesc o metoda prin care sa-mi starnesc repulsia sau ura fata de el ... ca sa nu ma mai gandesc la el. id="blue">

 

Alyssa Posted - 29/09/2006 : 16:41:36

----------------------------------------------------------------------

"de ce" urile sint lanturi care te tin in trecut... Cind va mai ginditi "de ce"... "daca"... spuneti imediat "Uite'asa" si trece.

 

Asta da atitudine! O sa mi-o scriu pe post-it peste tot prin casa!

 

O sa incep prin a-mi sterge toate pozele si a distruge toate amintirile cu el .. [q] nunta. - voi ce a-ti facut cu toate amintirile?

le aveti la pastrare ca pe un capitol incheiat?

Parca imi e teama sa le distrug ... dar de ce sa le tin??

 

Madalinuta, si io am vrut sa-mi infrunt durerea pentru ca 2 luni am incercat sa uit, alergand de colo colo ca sa imi ocup timpul cu ceva si sa uit ca de fapt sunt singura.

Am procedat prost pentru ca nu am facut decat sa aman suferinta. Nu a trecut nimic prin metoda asta -- tine-te ocupata si nu sta singura--

mare pacaleala.id="blue">

"Pe mine m-a uimit cit de necomplicata si simpla a fost viata mea dupa ce m-am separat. Cu mai multe responsabilitati, mai plina si mai obositoare, dar simpla si mai usoara.

 

DA! E adevarat, simpla si usoara dar cam MUTA id="blue">

 

"Am vazut lucruri in jurul meu care pina atunci nu le vedeam, am vazut viata mai clara si mi-am cautat echilibrul in interiorul meu."

 

Inca nu am inceput sa vad lucruri noi in jurul meu :(id="blue">

 

"Mi-am spus ca atunci cind voi descoperi echilibrul in mine si nu voi avea falsa impresie ca cineva ma va face sa ma simt in siguranta, atunci voi fi ok.

Pentru ca orice s-ar intimpla in viata mea de acum incolo voi stii sa merg la izvorul de echilibru dinauntru si sa ma regasesc. "

 

Pentru asta a trebuit sa invat unele lucruri singura si anume sa ma detasez de el ca persoana. Sa il pastrez pe el care a fost minunat in amintire, in inima mea, dar sa il detasez de persoana fizica.

M-am invatat sa nu ma mai intereseze ce face. Nu era treaba mea ce facea, ce nu facea de ce facea... Chiar, ma gindeam cu indignare zile in sir... De ce nu plateste pensie alimentara, de ce mi-a luat amindoua masinile, cum il rabda inima sa imi faca ce imi face... Nu era treaba mea! Oricit de multa energie asi fi consumat gindindu-ma la asta, nu asi fi putut schimba nimic! Eu nu il puteam face pe el sa faca nimic. Ce facea el era treaba lui, ceea ce simtea el era treaba lui. Treaba mea era ce simteam eu, separat de el, ce vroiam eu, fara el, ce faceam eu fara nici o legatura cu el...

Si asta m-a ajutat sa imi indrept atentia asupra mea mai mult si sa elimin gindurile negative care nu aduc nici un bun.

 

Mi-am spus ca voi ramine singura atita timp cit am nevoie eu sa ma refac, sa ma redescopar ca femeie, ca om. Sa descopar in mine femeia care am vrut mereu sa fiu, eul autentic... si asta fara ajutor dinafara, fara sa raportez acel "eu autentic" nimanui, fara sa compar sau sa il formez in jurul altei persoane ca o iedera.

 

Am invatat sa privesc si cea mai grea clipa a vietii mele cu umor, cu feminitate si cu duiosie. "

 

Cat ti-a luat sa-ti gasesti echilibrul in tine?? Ce te-a ajutat?

exista carti care te invata cum ??

Tu singura ai reusit invatat sa te detasezi de el?id="blue">

 

[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turttle draga, nu distruge nimic! Ia tot ce iti aduce aminte de el, poze, carti, muzica, flori presate... si pune totul intr-o cutie mare si directia beci! Sau beciul parintilor tai! Nu arunca nimic, nu poti distruge trecutul daca te razbuni pe poze.

 

Muta? Nu ii spune "singuratate"... spune-i "solitudine"... Deja suna altfel, mai feminin, mai poetic, nu asa dureros sau disperat! Si da, ai nevoie de liniste. Apreciaz-o.

 

Invata sa te cunosti pe tine, nu ca parte dintr-un fost cuplu, pe tine ca femeie, ca prietena ta cea mai buna.

 

Faptul ca treci printr-un divort nu inseamna ca nu ai fost buna la ceva, ca nu ai trait la nivelul asteptarilor tale sau celor de linga tine, nu inseamna ca nu esti la fel de minunata ca si inainte de a-l cunoaste si a deveni un cuplu! Inseamna ca treci printr-un divort si atit!

 

M-a ajutat sa fiu singura, sa ma gindesc, sa pling, sa ma rog si sa am incredere ca totul va fi ok, ca toate se intimpla cu un rost. M-au ajutat zimbetele fetelor mele si faptul ca trebuia sa merg inainte pentru ele, pentru mine.

 

Am recitit "Simple Abundance" de Sarah Ban... apoi am continuat cu "Something More" tot de ea, am recitit-o Maya Angelou, am ascultat la nesfirsit " I will survive" de Gloria Gaynor, am multumit pentru tot ce am in viata si nu m-am gindit ce imi lipseste... acum mi-am dat seama... pe fetele mele le cheama Sarah si Maya...

 

O sa treaca, o sa inveti sa traiesti din nou, separat de el. Fii buna cu tine si da-ti ragaz!

 

Alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am divortat dupa 10 ani de casatorie,trebuia sa nu astept atita dar eu tot speram ca ceva sa se schimbe in bine.Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar daca e sa fie drac,asa moare,caracterul omului nu se schimba,asta e adevarul.Peste divort am trecut usor dar incepusem sa gandesc foarte cuidat,idea de femeie maritata,familie,imi provoca repulsie.........incepusem sa le inteleg pe cele care aveau relatii cu barbati insurati,dar caracterul nu ma lasat sa ajung intro astfel de situatie.Cand l-am cunoscut pe acutalul meu sot eu ii repetam intruna ca nu doresc sa am o relatie serioasa cu un barbat ca asa ceva nu exista si el imi repeta intruna ca am probleme cu capul.Sotul meu a aparut in viata mea la un an dupa divort si la inca un an a aparut si fiica-mea,si suntem o familie normala.Va doresc mult,mult noroc la toate care ati trecut prin asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Alyssa

Turttle draga, nu distruge nimic! Ia tot ce iti aduce aminte de el, poze, carti, muzica, flori presate... si pune totul intr-o cutie mare si directia beci! Sau beciul parintilor tai! Nu arunca nimic, nu poti distruge trecutul daca te razbuni pe poze.DA ! Imi parea rau sa le distrug ... dar el mi-a spus ca parintii lui au distrus toate pozele cu noi doi ... sa nu mai sufere baiatul sa uite mai repede id="blue">Muta? Nu ii spune "singuratate"... spune-i "solitudine"... Deja suna altfel, mai feminin, mai poetic, nu asa dureros sau disperat! Si da, ai nevoie de liniste. Apreciaz-o.Invata sa te cunosti pe tine, nu ca parte dintr-un fost cuplu, pe tine ca femeie, ca prietena ta cea mai buna. Da .. ma gandeam cata liniste si cata libertate dar parca m-am saturat pe de o parte dar pe de alta parte nu vreau si nu-mi vine deloc sa ma implic intr-o relatie, mi-e teama sa nu sar din lac in putzid="blue">Faptul ca treci printr-un divort nu inseamna ca nu ai fost buna la ceva, ca nu ai trait la nivelul asteptarilor tale sau celor de linga tine, nu inseamna ca nu esti la fel de minunata ca si inainte de a-l cunoaste si a deveni un cuplu! Inseamna ca treci printr-un divort si atit! Macar problema asta e clara pentru mine, nu mi-am pierdut increderea in mine si stiam de cand am divortat ca vreau/merit mai mult de la viata ... nu vreau sa fiu lipsita de modestie dar ma consider un om valoros. Doar daca mai stateam sa "dau sanse" poate ca mi-as fi pierdut increderea in mine pentru ca incepuse sa se evaporeid="blue">M-a ajutat sa fiu singura, sa ma gindesc, sa pling, sa ma rog si sa am incredere ca totul va fi ok, ca toate se intimpla cu un rost. M-au ajutat zimbetele fetelor mele si faptul ca trebuia sa merg inainte pentru ele, pentru mine. Copii nu am apucat sa facem si poate ca e mai bine asaid="blue">Am recitit "Simple Abundance" de Sarah Ban... apoi am continuat cu "Something More" tot de ea, am recitit-o Maya Angelou, am ascultat la nesfirsit " I will survive" de Gloria Gaynor, am multumit pentru tot ce am in viata si nu m-am gindit ce imi lipseste... acum mi-am dat seama... pe fetele mele le cheama Sarah si Maya...O sa treaca, o sa inveti sa traiesti din nou, separat de el. Fii buna cu tine si da-ti ragaz!Alice


id="quote">id="quote">[flo][flo][flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa divort este mai bine. Ca de-aia ai divortat: ca iti era greu.

Daca iubesti, e mai greu, dar trece.

Amintiri? Poze? De ce?

Eu le-am aruncat pe toate. Nu-mi fac placere. Si atunci de ce sa le tin?

Mi-a fost greu pentru ca aveam mai multe responsabilitati, legate de copil. Acuma mi-e bine.

Mult curaj! Va fi sigur bine si la tine.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Alyssa

 

Am recitit "Simple Abundance" de Sarah Ban... apoi am continuat cu "Something More" tot de ea, am recitit-o Maya Angelou, am ascultat la nesfirsit " I will survive" de Gloria Gaynor, am multumit pentru tot ce am in viata si nu m-am gindit ce imi lipseste... acum mi-am dat seama... pe fetele mele le cheama Sarah si Maya...

 

 

Alice


id="quote">id="quote">

 

Da, tot "I will survive" al Gloriei Gaynor ma mai scotea din depresii dupa divort, si tot melodia asta ma intareste acum dupa ce m-am despartit si de prietenul meu. Are un efect miraculos [cool]

Si desi stiu ca imi voi reveni, ca si dupa divort, tot sufar si acum ingrozitor dupa o noua relatie pierduta.

Cred ca ne asteapta multe tristeti asemanatoare in viata, dar uite ca nu invatam niciodata sa ne reprimam sentimentele. Speranta e tot ce ne ramane.

[flo][flo][flo]

 

ra_mata

 

http://photos.yahoo.com/ra_mata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...