Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

abuzul psihic nu are solutie!?


Recommended Posts

Oameni buni! stau si ma uit neputincioasa cum in jurul meu se intampla atat de multe lucruri strigatoare la cer.multumesc lui DD ca am o familie unita si fericita,ca fetita mea nu cunoaste arsura lacrimilor ,ca sotul meu e nebun dupa fetita si dupa mine,ca niciodata nu mi-a vorbit urat si nu m-a umilit.mi-a fost foarte greu sa ma obisnuiesc cu lucrurile frumoase pt ca provin dintr-o familie unde violenta psihica tinea loc de masa si am crescut incrancenata si indirjita impotriva celor care promoveaza violenta in familie. vreau sa va vorbesc despre o prietena de a mea care a ajuns intr-un moment al vietii cand a trebuit sa lase tot si sa plece in lume numai cu hainele de pe ea.are 2 fete :una de 17 ani si una de 11 ani.cea de 17 ani a plecat cu ea si stau cu chirie intr-o camera in oras ingrozite si speriate pentru ca in orice moment monstrul care a fost sot si tata le-ar putea face ceva. zilnic, de dimineata pana seara le hartuieste prin toate mijloacele pe care le are la indemana :mesaje telefonice,telefoane,scrisori in usa,telefoane la rude si prieteni,masina lasata in fata blocului toata noaptea ca sa le faca sa nu iasa din casa. a facut afise cu poza prietenei mele si cu textul :Cautata!bolnava de sifilis si chlamidia relatii la tel..... ii vorbeste urat ,o ameninta in permanenta cu moartea ,spune ca el merge in iad si vrea sa o ia si pe ea acolo.fata cea mare i-a scris un mesaj ,pt ca ii este teama sa vorbeasca cu el ,spunandu-i sa nu-i faca rau mamei sale pt ca atunci se va sinucide si ea.stiti ce raspuns a primit?i-a spus ca n-are decat ,oricum lui nu-i pasa de nimeni si de nimic.cand a fost la politie satula sa se mai ascunda de el si sa fuga in permaneneta politia i-a spus ca e dreptul lui sa faca asta doar e sotia lui.am ramas muta!? cum se poate sa lasi pe cineva sa traiasca in teroare,cum poti sa spui cu atata usurinta lucruri care pentru altii sunt foarte grave? chiar nu se poate face nimic? si de ce dupa ce se intampla o nenorocire? Viorica [hippi] [url="http://community.webshots.com/user/vioavram"]Ingerasul meu Shalini[/url] [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Din pacate, dupa cum am mai spus si cu alta ocazie, un astfel de monstru se bazeaza, in mare parte, pe slabiciunea victimei.

Sigur, e usor sa vorbesc eu, aflat in siguranta in fata unui calculator, si sa dau sfaturi unei fiinte slabe, aflate la cheremul unui psihopat. Dar trebuie sa intelegem ca monstrii traiesc pe spinarea victimelor. Cum s-a ajuns ca prietena ta sa fie victima? Asta doar ea poate raspunde, dar e clar ca a facut greseli. Cea mai mare este ca a facut concesii si asta costa acum.

Cu orice risc, trebuie sa iasa din postura de victima. Asa cum poate, prin mijloacele ei, insa trebuie sa o faca. Nu are ce pierde.

Chiar si fuga este sanatoasa. Este un act de curaj, prin care consimti ca ai gresit si vrei sa o iei de la capat.

Despre politie...ce sa-i faci? Daca te duci umil la ei, te iau la misto. Trebuie sa faca plangere scrisa, inregistrata, sa vedem daca poate primi astfel de raspuns.

Dar cu fata de 11 ani, ce se intampla?

 

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eram sigura ca o sa ma intrebati de fetita de 11 ani, ca orice persoana cu bun simt.surprinzator dar ea a ramas la tata si comunica cu mama si sora ei pe internet,pe messenger.spune ca e totul in regula ca tatal ei se poarta exemplar cand e acasa si atunci cand ii spune ca ii este dor de mama si sora ei, el spune ca poate sa mearga singura ca el nu o duce, gaseste totul felul de scuze ca sa nu o duca niciodata ,apoi le trimite mamei si celeilalte fiice mesaje de genul:daca nu imi lasati fata nu faceti decat sa va grabiti moartea!

mentionez cu groaza ca mesajele sunt trimise pe telefoniul fiicei si nu pe cel al mamei pentru ca mama si-a schimbat numarul.nu va spun la cat tensiune psihica e supusa fata de 17 ani.cu toate ca locuiesc foarte aproape de liceul unde invata, ea cheama taxiul de teama sa nu dea ochi cu tatal ei si acesta s-o bata,diriginta a fost pusa la curent cu ceea ce se intampla si a dus fata la un psiholog.

prietena mea a apelat deja la o avocata dar i-a platit onorariu 10 mil si 100 de euro pana acum si n-a facut nimic si are o saptamana de cand au vb.acum nu prea ma pricep eu care sunt procedurile in cazul proceselor de divort dar nu poate sta la nesfarsit inchisa in casa sa astepte sa se termine totul si nici nu poate avea siguranta ca incepand procesul lucrurile nu vor lua o intorsatura si mai urata.

nu va spun ca sotul ei a venit la mine si m-a amenintat ca ma omoara si pe mine si pe fetita mea daca ma vede cu ea.nu ma tem decat pentru viata copilului meu.sincer i-as trage o mama de bataie sa razbun astfel toti anii in care am fost umilita si maltratata fizic si psihic de tatal meu.port in permanenta in poseta un spray paralizant pe care sa il folosesc la nevoie.incerc sa-mi expun fetita cat mai rar in public dar mi-e teama sa-l las pe sotul meu sa-l puna la punct si nu stiu de ce.mi-e teama pt el cu toate ca stiu ca e un om puternic dar n-as vrea sa-l implic.[bang]

 

 

Viorica

[hippi] Ingerasul meu Shalini [hippi]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa se duca la televiziune, mai ales ca ai spus ca sotul ei e om cu stare care e prieten cu politistii si poate fac disparute plangerile ei impotriva lui. Astea sunt legile din Romania, nu fac nimic impotriva sotilor care abuzeaza sotiile, cel mult o amenda de la politie, pt linistire. Parerea mea: decat sa ii fie pusa viata in pericol, sa ramana ea cu fiica de 17 ani, mai ales ca ai spus ca tatal se poarte frumos cu cea mica, si neaparat sa se desparta. La ea e o problema de viata si de moarte, sa mearga si la o biserica sa se sfatuiasca cu un preot.

 

poze cu Vladut (07 nov 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...