Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

Celor care au trecut deja la rangul de mamici[:)],am o intrebare pentru voi.Eu nu voi alapta deloc, deci voi veni din start la maternitate cu plapte praf?De unde sa stiu ce lapte praf sa-i cumpar copilului?Voi cumpara biberoane doar pentru bebe al meu.Cum ma asigur ca altcineva nu le foloseste, ca ma gandesc ca acolo se da lapte praf la ingramadeala, nu?Sau, fiind sterilizate toate biberoanele, nu va conta biberonul, ci doar sa-i dea acel lapte praf adus de mine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Analizand in profunzime situatia, imi dau seama acum ca ar trebui sa vorbesc dinainte cu un neonatolog.Asa ca vine intrebarea:cum sa ajung la un neonatolog mai repede de nastere?Cu riscul de a va face sa radeti, va intreb:la sectia de pediatrie gasesc neonatologii care se ocupa de bebelusi sau exista sectia de neonatologie cu neonatologii ei si, separat, sectia de pediatrie cu pediatrii ei.Nu stiu unde sa ma adresez.Eu o sa-l intreb pe Tutunaru astazi, daca nu oi uita, de aceea va intreb si pe voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tanima, din pacate bebele meu are nevoie in 24 de ore sa i se faca gammaglobulina, ceea ce nu imi permite ca sa-mi iau copilul de la Elias si sa-l duc la Budimex.Trebuie ca un neonatolog de la Elias sa se ocupe de el, imediat dupa ce se naste.La o saptamana se face iar aceasta gammaglobulina, care e ca un fel de imunizare pasiva, apoi la o luna, la 6 luni si un an.Treaba e complicata si am nevoie de un neonatolog constiincios din Elias.

Mamici cu cezariana, cand considerati ca e bine sa faci cezariana, dimineata sau seara?Auzisem ca seara e mai bine,ca e mai liber prin spital si mai poate si familia sa fie mai aproape de tine.Pe de alta parte, seara e nasol cu anestezistii...si mai e si chestiunea ca la cabinetul privat Tutunaru sta destul de tarziu, ca, na, sunt pacientele... OFFF!MI-a intrat un morcovel in fund....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marair, s-o luam pe rand.

Pentru bebe : sectia de neonatologie este in cadrul maternitatii, are numai dr. neonato si se ocupa numai de nou-nascutii din maternitate. Asa cum ti-am mai scris, du-te intr-o dimineata la spital, la et. 2 unde este maternitatea si roaga sa fie chemata la intrare dr. simona Constantinescu de la neonato si discuta cu ea. Sau/si intreba-l pe T cu care dintre neonato de acolo sa vorbesti. Ar cam trebui sa te grabesti pentru ca in ultimele sapt de sarcina te vei misca foooarte greu si in plus vor fi pregatiri acasa pentru venirea lui bebe. A, sectia de pediatie e la alt etaj si are pediatrii ei. NU UITA sa-l intrebi pe T azi de neonatolog.

In maternitate bebeii primesc Milumil 1. Biberoanele sunt sterilizate acolo. Cel mai bine este sa discuti despre asta cu neonato. Uite, chiar azi, dupa ce faci consultatia la T poti sa intrebi la spital ce neonato e de garda. daca e persoana recomandata de t, mergi azi sa vorbesti despre tot ce te framanta.

Apoi, seara este mai liniste in spital, daca vei avea anestezie generala nu va fi nicio problema pt. ca toti anestezistii fac asta ; probleme sunt doar la epidurale unde nu toti se baga. Iar anestezist este oricand unul de garda, cel putin. T nu este obosit: Alex al meu s-a nascut la 21,40 si la 21,20 cand T a intrat in sala era tot numai glume. Nu stiu de unde are resurse omul asta: uneori este in foc continuu de la 7 dimineata pana la 10 seara. Oricum, procedurile delicate prefera, din cate am dedus, sa le faca dupa ora 21, cand nu-l bat colegii la cap sa elibereze sala cat mai repede. Nu stiu, daca vei avea ceza ca mine, daca la ora 22-23, cand te vei trezi, va putea sta cineva cu tine prea mult pentru ca mai mult ca sigur vei avea o colega de salon care trebuie sa se odihneasca.

EU as prefera sa fac urmatoarea ceza dimineata ca sa mi-l aduca repede pe bebe la alaptat. Cui sa-l fi cerut pe Alex la 1 dimineata cand colega mea de salon, care nascuse ziua, dormea? Tu, care din pacate nu vei alapta, ar fi bine sa nasti seara si dintr-un alt motiv: nou-nascutii in primele ore de dupa nastere plang foarte mult. Pe tura de zi, sunt lasati asa pe principiul ca e normal si nu se prea duce nimeni des la ei. Pe tura de noapte banuiesc ca vor liniste doamnele, asa ca vor avea grija mai multa de bebelus.

 

DianaD & Alexandruid="blue">(12 aprilie 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor care ati nascut prin cezariana cu Mr T, spuneti-mi si mie, va rog, programeaza de obicei operatia sau asteapta un semn de la bebe?

Al meu e in prezentatie pelviana si nu prea sunt sanse sa se intoarca.

Pe 23 ma duc la control, voi avea deja 38 de sapt si 3 zile de la UM. Face monitorizari ceva? Orice raspuns imi va fi de mare folos.

Va [pup] x 1000

 

Ana [gravi] 37w cu [baietel] Tiberiu Mihai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marair, cred ca poti duce tu laptele de acasa, nu vad care ar fi problema. In general, la Elias, bebelusii primesc supliment de lapte praf pe care mamicile il accepta cu bucurie (si eu am facut la fel). Nu se prea omoara, ca la Municipal, asistentele sa il alaptezi natural. Ele sar cu biberonul. Sunt curate, sterilizate de ele, ba chiar mi-au sterilizat acolo si sfarcurile de silicon.

Dar eu nu am vrut sa ii dau Milumil, ce se da in spital acolo. Motivul meu a fost ca are amidon si am tot citit pe net ca nu e chiar indicat, amidonul nu face decat sa umfle bebeii si aveam eu un pitic pe creier cum ca fata mea nu trebuie sa devina vreo batoza de la amidonul din lapte. Acu imi dau seama ca am fost cam exagerata, tine mai mult de constitutia genetica a copilului decat de amidon. Si toate tipurile de lapte praf de pe piata, ma refer la astea mai de soi, mai noi, sunt super ok. Fata mea a ramas o slabanoaga si cred ca asta e felul ei ca am indopat-o la greu cu cereale apoi (eu care ziceam ca nu-i voi da cereale).

Oricum, am fost f f atenta la ce tip de lapte va bea si am facut research inainte. Am ajuns la concluzia ca va bea Nan de la Nestle, nu are amidon. ulterior am auzit de Lactana de la Topfer care e un lapte de ultima generatie, f apropiat de cel matern, fara amidon.

A primit Alexutza mea ceva completare cu Milumil in maternitate, dar f putin, noi am stat doar 2 nopti in spital. Acasa san exclusiv si de la 4 luni si jumatate am trecut pe Nan.

Gandeste-te inainte ce laptic vrei sa ii dai si daca ii dai altceva decat Milumil, ia-l cu tine la maternitate. Acolo le rogi pe asistente sa iti aduca doar apa calda si prepari tu lapticul. Oricum tu iti vei hrani bebelusul nu ele. Ai optiunea sa il tii cu tine si peste noapte asa ca poti controla mesele lui f bine. [pup] nu mai fi stresata, bebelusul tau va fi perfect! O sa te descurci de minune, vei vedea! Si cu lapte praf cresc frumos si bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marair,

eu le-as steriliza in camera , cu solutie de la chicco sau daca are cine sa vina zilnik sa ti le aduca sterilizate, great!

daca le lasi acolo, la copii, va trebui din start sa te impaci cu ideea ca le vor folosi si altii, orice ai face tu sa nu fie asa -evident, toate vor fi sterilizate...

cu laptele e mai simplu, scrii pe el cu marker negru numele de familie. evident si din el vei mai hrani fara sa stii alti copii, dar va manca si al tau!!id="teal">

 

Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

 

poze cu noi:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos

povestea nasterii unui pitic luptator:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marair eu imi permit sa le contrazic un pic pe fete (scuze fetelor nu e cu rautate, e experienta proprie[pup]), si sa-ti spun asa:

1.Mie personal Dr Constantinescu mi s-a parut extrem de incompetenta, mai multe stiam eu din lungile documentari pe net (deh daca am sta 4 luni in pat...) decat ea. Pe scurt nu mi-a spus ca bb are pliurile de la picioruse usor asimetrice (semn de displazie...pe urma am stat cu ceva emotii pana la 4 luni cand am facut echo), nu a stiut ce e cu pata usor negricioasa pe care fata o avea pe funduletz (e un semn din nastere specific celor care au pielea mai creola), nu mi-a aratat cum se curata buricul ca lumea, si ar mai fi dar n-are rost sa insir aici. Dar avand in vedere ca e singura alternativa, Dr Cobac nemaifiind la Elias, nu ai altceva de facut decat sa te inarmezi cu rabdare si sa stai pe capul ei sa-i faca vaccinul ala.

 

2. Bebelusii primesc Milumil 1, e super ok, nu are nici o treaba faza cu amidonul. Miruna n-a fost niciodata pufoasa, singurul lucru diferit la laptele asta e ca fiind mult mai dulce e f bine acceptat de toti copii. Plus ca nu prea e bine sa schimbe lapticul, decat daca ceva nu e in regula (vezi diaree, varsaturi, neluat in greutate, etc). Deci ia o decizie si mergi cu ea inainte.

 

3. Biberoanele cu care te duci de acasa sunt sterilizate de ele acolo, apoi itio pune pe ele un leucoplast cu numele tau si nu le da altcuiva. Cel putin eu n-am avut probleme cu asta.

 

Cam asta a fost experienta mea la Elias, acum tu faci cum crezi ca e mai bine. [pup][pup]

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 9 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...