Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

marair, nu stiu exact, la mine este de lemn, iar gratarul nu se coboara; sa inteleg ca daca se pliaza nu este din lemn? nu se stie, cele mai multe patuturi au doua pozitii pt saltele, mai bine ii intrebi;nici pe pliantul unde mi-am luat patut nu scria ca are doua niveluri, dar nici ca rabatabil nu era, mai bine te interesezi sa nu ai surprize ca mine;

 

anasia mami de [bb] Alessia Anca

 

pozici

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marair, hai ca incerc sa te ajut eu..si eu ma tot interesez de patuturi, nici noi nu am cumparat inca, dar ne-am orientat la un model...deci:

- sunt patuturi pliante (din panza), se mai numesc si tip tarc, care pot fi pe 2 nivele (pana pe la 5-6 luni se ridica salteluta, apoi trebuie lasat la nivelul de jos) sau pot fi doar cu un singur nivel, cel de jos.(in maj. cazurilor se precizeaza cu cate nivele sunt)

- sunt patuturi de lemn, care pot fi de asemenea, cu 2 nivele sau cu unul singur (care la randul lor pot fi sau nu cu gratarul rabatabil, adica grilajul de lemn se poate lasa in jos - pentru care am optat si noi, avand avantajul ca poate fi ridicat noaptea, cand bebe doarme, si lasat in jos ziua, astfel ca bebe sa se poata da jos singurel din pat, bine-nteles cand creste)...sper ca te-am putut lamuri..[pup][pup][pup]

 

 

fatima [gravi] 35+ si [fetita] eva ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marair, ca sa o faci scorpioanca trebuie sa o nasti maxim pe 21. Stiu eu, ca eu sunt pe 21 nov, ultima zi de scorpion. 22 e deja sagetator [:D]

Pai cum sa nu fie alegerea ta ce lapte sa bea bebelusul tau. Cati medici, atatea pareri. In maternitate, la Elias, ei recomanda Milumil (cred ca au contract cu Milupa), dr mea recomanda Nan ca cica Milu si Humana au amidon si pufoshim copiii degeaba, colega mea a nascut la Cantacuzino si acolo sustineau sus si tare ca Lactana de la Topfer e cel mai bun, vecina mea se jura ca Bebelacul e sfant asa ca...sunt o mie si una de pareri. Nimeni nu te obliga sa dai copilului alt lapte decat vrei. Eliasul are Milumil de la Milupa, asta nu inseamna ca ii dai si tu tot asta daca nu vrei...

Biberoane...nu stiu, eu nu am avut in maternitate, au ele destule. Dar pentru ca bebelasa ta va papa de la biberon tot timpul poti incerca sa iei cu tine. Pentru inceput ia din acelea mici, ca ei pana in 3-4 luni beau pana in 150 de ml de lapte o data. Noi am folosit cu succes Avent, intai cele micute (120) si apoi cele mai mari. Ti le recomand cu caldura. Si cu Chicco ne impacam f bine, mai ales acum cand papa lapte cu cereale si avem nevoie de tetina cu orificiu mai larg. Nuk nu i-au fost deloc pe plac si nici mie...Pentru ca trebuie sa te chinui sa pui dispozitivul de sigilare cand amesteci laptele- altfel iese totul afara- apoi tre sa il scoti, iar chestia cu valva pe unde iese aerul (o gaurica asa, in tetina) mie mi s-a parut ca nu functioneaza. Copilul nu a supt bine, tot cu Avent a crescut. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaah, inca ceva (ca vad ca m-am facut mama atoatestiutoare, de unde eram o incepatoare vai de capul meu), nu confectiona pilota pentru un bebe asa de mic, se supraincalzeste. Noi am folosit si folosim inca saculetii de dormit, ii gasesti la magazine. Sunt super, am invatat-o pe alex de cand era nou nascut sa doarma asa si acum, la un an, tot in saculet doarme. Se foieste, se suceste si ala sta pe ea, ea nu doarme toata noaptea in aceeasi pozitie, misuna prin tot patul, asa ca pilota ar fi sufocat-o...sau patura nu ar fi stat pe ea. Cat e bebe mic-mic si nu se misca, merge sa il invelesti cu pa paturica mai groasa, dar apoi nu...Cam pe la 4 luni nu mai sta nimic pe el noaptea, decat sacul de dormit.

Aparatorile de pat nu sunt utile cat e bebe mic-mic. Ele sunt bune cand se intoarce bebe de pe o parte pe alta, pe la 4-5 luni si se loveste...Cand deja se ridica in picioare iar nu mai sunt bune pt ca poate urca pe ele si sa sara din pat, Doamne Fereste.

Pentru inceput, lasa gratiile asa cum sunt. Sau daca ti se pare tie ca e f f curent si aer rece in camera, poti pune aparatori in dreptul capului, deci practic numai pe jumatate din patut, ca sa il protejezi de curentii de aer. Noi nu am avut, doar pe la 4-5 luni am luat, cand se dadea cu capul de gratii noaptea si se trezea...pe la 8 luni le-am scos ca se catara ca maimuta pe ele si mi-era frica ca o gasesc cu capul de parchet...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

 

kid2003Elias da acum Humana la bebelusi cel putin acum o luna asta dadea[:D]

 

Eu trebuie sa ma duc la controlul de 6 saptamini..sa vad in ce stare sint.Banuiesc ca nu mai functioneaza cabinetul vechi ??? Fetele care ati nascut v-ati dus cu bebelusii dupa voi???Cind spuneat-i ca este plecat Tutu din tara? Voi v-ati dus la control mai devreme sau mai tirziu de 6 sapatamini??? O fi vreo problema daca este mai devreme cu citeva zile....m-as duce mai repede ca parca nu mai imi trec lohiile alea sau ce o fi ramas din ele...mai am ceva maro galbeniu( f putin dar sint) care nu se mai termina si ma gindesc sa nu fie altceva [bang]

 

Pupici si felicitari Tanima

 

POZE CU PRINTESA

 

Monica si bebe Cosmina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monique new, eu am fost la control la 7 sapt, si tot mai aveam lohii putin, asa ca e ok, mi-au trecut de o sapt, am scapat;dr mi-a spus ca nu e nici o probleme ca au durat mai mult de 6 sapt;mi-a facut si eco;sati linistita este normal la cezariana; bineinteles ca am fost cu bb, sa-o vada si T;

marair, patutul meu are numai pe o parte grilaj, restul e placa intreaga, deci nu are pe unde sa intre curent;in privinta laptelui, nu-ti face griji, eu i-am dat si topfer, intr-adevar este f bun, nu are amidon, este ecologic, dar am trecut acum iar pe humana, pt ca bb voma mult si nu stiu daca de la debridat sau lapte;fiecare copil cu ce se obisnuieste si ce-i recomanda pediatrul;

atudor, multumesc, incet-incet crestem, am facut doua luni, n-am scapat de colici, dar asta e;cand ai cezariana?

 

anasia mami de [bb] Alessia Anca

 

pozici

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by marair

Hei, ce mai ziceti de o intrebare?Ce inseamna domnule, patut cu doua nivele:ca salteluta se fixeaza o data mai sus, la inceput, iar apoi o poti regla mai jos, nu?Deci sa inteleg ca acolo unde nu spune ca e cu 2 nivele, patutul are salteaua doar jos?Gasisem un patut tare dragut, dar nu zice ca are 2 nivele.OFFFF!Lamuriti-ma, va rog!


id="quote">id="quote">Da, dar vezi ca sunt si cu 3 nivele si cu o latura rabatabila, pt cand creste bb!Pupicei, Ingeras [gravi]30+ [fetita] Maya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...