Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ma bag nitel in seama cu biberoanele...

 

daca e nevoie si nu aveti, ii da lu bb cu seringa laptic. ii face in canutza sterilizata, si-i da cu seringa.

daca aveti bibe, e doar la vostru. i se pune eticheta, si e dulapior acolo. ti-l iei daca e nevoie, il folosesc ele daca nu esti tu.

trb doar unul, pt ca dupa folosire il clatesti la chiuveta si intra la sterilizat. au sterilizator chicco si nu raman nesterilizate de la o masa la alta.

 

Cristina [bicla]Andrei-Razvanid="blue">(2.08.2003)id="size1"> si [copil]Iris-Sabinaid="red">(17.11.2005)id="size1">id="Comic Sans MS">

Andrei si Iris

Nazdravani de august-septembrie 2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, dragele mele!Va multumesc celor care mm-au lamurit.Saptamana viitoare o sa vorbesc si cu un neonatolog, dupa ce azi si luni imi refac analizele pt hepatita c, sa vedem daca este activ sau nu.In functie de activitatea lui, vedem si cum punem problema cu neonatologul.Cat despre pilota, deja mama s-a preocupat sa-i faca "dota" fetitei mele, dar pot oricand sa-i cumpar un sac de dormit.SI cu patutul m-am lamurit, cel mai bine intreb la magazin.E super bine daca au sterilizator la maternitate.Eu oricum o sa iua un bibe Avent si unul Nuk, ca din acestea am cumparat.Pentru cele care intrebau cand sa mearga la cabinet la Tutunaru, va spun ca cel mai bine e sa fiti la cabinet la ora 14, 14.30, indiferent de programare.Eu eram programata la 15.30 si am intrat la ora 17.30.E ceva de groaza!Aglomerat rau!Eu de acum incolo asa voi face.In plus, auzisem pe la usa ca Ramona programase pentru o anumita ora 11 persoane...nu stiu daca e adevarat, cert e faptul ca astepti de innebunesti.Va pup pe toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, mamici si mamici in devenire!E ora 13, dar tot nu reusesc sa ma dezmeticesc.Azi am program de shopping, dar sunt egoista, de data asta caut pentru mine ceva, o tinuta de ocazie.daca va intereseaza, va povestesc mai tarziu cum a fost.Astept sa treaca week-endul asta.E programat pentru nunta cumnatei mele si nu mai am timp de alte cele.Dar de luni demaram programul"Pregatiri pe ultima luna" si, credeti-ma am atatea de facut...Voi cu ce va mai laudati?Va pup pe toate si revin pe seara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Sunt si eu o graviduta emotionata si cam speriata a dr.Tutunaru.

As vrea sa ma ajutati cu o informatie,de fapt doua,daca puteti.

Maine trebuie sa ma duc la spital pentru cerclaj.Stiu eu asa in

teorie cam ce inseamna,dar imi este foarte frica.Daca a mai facut

cineva poate imi spune si mie cat dureaza,cat trebuie sa stau in

spital,ce fel de anestezie se foloseste,daca e dureros,orice

m-ar putea ajuta sa trec peste spaima asta teribila.

 

Multumesc

Mihaela 16+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Azi am facut 40 de sapt fix, prin urmare l-am sunat pe dr. T sa-mi spuna ce fac. Mi-a zis sa ma duc sambata ca e de garda sa ma vada si poate sa-mi induca nasterea. Mi-e fricaaaaaaaaa[bang]

Anasia, stiu ca si tu ai fost sa-ti provoace nasterea, chiar daca pana la urma ti-a facut ceza, ce-mi face, imi rupe membranele sau imi pune un ovul ceva?

Alexutza, tu care ai nascut tot intr-o sambata si tot asa prin provocare, mai spune-mi si mie cum a fost, daca ai dat ceva bani inainte si cui..te rooggg!!!

Uffff sunt panicata rau........de frica........

 

Dani[gravi] 40 fix[baietel]Ovidiu Ioan

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot ptr urari. Intr-adevar am nascut duminica seara pe 15. Aveam contractii de vreo 3 zile dar le duceam pe picioare chiar mai bine ca niciodata. In fiecare zi faceam treaba cu spor si eram convinsa ca voi naste cat de curand. Duminica am facut 38 de saptamani si deja ma gandeam ca nu voi naste decat peste 2-3 zile cel mai devreme. Chiar am intrat pe forum si am scris un mesaj. Contractii aveam continuu, parca de dimineata pana seara dar nu ma mai speriau. Dupa ce am inchis calc la ora 6 am observat la baie ceva roz pe slip si in Wc inca 2-3 picaturi. Era ceva mucilaginos si mi-am dat imedoat seama ca e dopul asa ca am sunat dr si mi-a spus sa ma duc la spital la med de garda si sa il mai sun dupa aceea sa ii spun ce si cum. M-am apucat tacticos sa termin bagajul, sa fac vaie, sa ma rad sa mai aranjez una alta in casa. Eram sigura ca de la spital nu ma mai intorc chiar de ar fi fost sa nu nasc in seara aia. Pe la 8 am plecat spre Buc si deja din casa contractiile parca aveau un anumit tempo asa ca pana la Buc aproape 2 ore le-am monitorizat: 1 ora au fost la 8 minute, 45 de min au fost la 7 si apoi cand am ajuns la spital deja erau la 5 min. La spital eram deja asteptata. Tutu al meu sunase el sa anunte ca vin din Pitesti. Mi s-a facut control si am aflat cu stupoare ca deja am dilatatie 2 spre 3. La monitorizare contractiile erau deja la 3 min. Dau sa sun pe dr dar ma anunta med de garda ca el deja sunase si se interesare de starea mea. Ce mai OM!!! Sa il pui la rana. Stiam ca bebe e asezat pelvin, ceea ce mi se confirma inca odata. Asa ca trec la clisma (ca rasa eram deja) si este chemat anestezistul. Ma apuca panica. Anestezistul intarzie. Eu parca as fi facut un c... intr-una dar nu mai iesea nimic. Sunt dusa in sala de cezariene si ma si pune pe masa. La capul meu apare anestezistul care se prezinta si incepe sa imi puna intrebari. Eu raspund iar printre vorbe tot repet: NU vreau anestezie totala. Daca nu ma mai trezesc? Anestezistul incepe sa imi explice ca e o procedura mai simpla si mai sigura, ca e mult mai bine asa ptr mine. Mi se spusere sa anestezistul e seful anestezistilor din spital si ca face si peridurale asa ca incep sa plang si sa ma rog de el. Intre timp vine si Tutu. Ma intreaba ce fac. Eu plangeam de zor. Sunt suparata pe anestezist asa ca nu il bag in seama. La un mom dat anestezistul ma anunta ca o sa adorm in cateva secunde si Tutu ini face cu ochiul: Ne vedem dupa ce te trezesti! Imi vine sa ii zic vreo doua dar adorm.Dupa 2-3 ore ma trezesc la reanimare cu sotul langa mine(avantajul sa nasti noaptea ca nu e mai nimeni pe acolo si mai ales ca nu mai fusese o alta nastere)care incepe sa imi vorbeasca. Eu intreb de bebe.Imi spune ca e bine, ca l-a vazut imediat ce a iesit cu el din sala. Imi arata si poza cu el dar eu am privirea incetosata asa ca incep sa plang de necaz. Insist ca vreau sa il vad dar mi se spune ca nu se poate sa mi-l aduca acolo ci a doua zila salon. Raman singura la reanimare si plang toata noaptea de necaz ca nu am fost prezenta decat cu trupul la nasterea fiului meu. A doua zi insist dis de dimineata sa fiu dusa in salon si la ora 10 mi se aduce bebelusul. Plang de emotie: mi se pare cel mai frumos din lume.Nu imi vine sa cred ca am putut sa fac asa o minune. In 3 ore eram deja in picioare nerabdatoare sa ma duc sa imi iau bebelusul in camera. Din acel moment nu ne-m mai despartit decat cateva ore pe zi cand trebuia sa il duc ptr control sau ptr altceva. Desi acum regret ca nu m-am odihnit mai mult in spital ca de duminica noaptea nu am mai dormit decat cate 15-30 de min. Dar mai tarziu stiu ca nu voi mai regreta. Acum scriem amandoi, el in poala la mami, ne chinuim ba cu tati ba cu biberoane. Inceputul e tare greu mai ales cand esti singura acasa toata ziua si mai ai si operatie cezariana si nu poti sta in nici o pozitie ca te dor toate.

Dar totul merita pentru iubitul meu RARES.

PS:id="red"> Nu trebuie sa aruncati cu banii in stanga si in dreapta ca tot asa se poarta toata lumea cu tine. Cel mai util mi s-a parut faptul ca sotul meu i-a dat bani la asist de la Reanimare dar nu a stat mai deloc cu mine ci spre dimineata a stat o infirmiera care a venit sa ma vada in fiecare zi si imi pare rau ca i-am dat doar 50.000. Merita de 5 ori mai mult nu vaca ailalta, dar asta e mai dai si bani in plus si altii in minus. In rest cu masura. Personalul a fost ok, mai putin la neonatologie unde asistentele erau cam gretoase dar nu le-am bagat in seama si drept urmare intr-un final nu le-am mai dat nimic si tot asa s-au purtat.

 

tanima [gravi] 38+ mami de [baietel] Rares

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tanima_i/album?.dir=/518fre2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...