Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

felicitari Tanima!Sa-ti traiasca bebeul Rares, sa fiti sanatosi si voiosi , iar el cat mai somnoros, sa-si faca si mami timp sa se mai odihneasca!Multumesc mult ca ai explicat atat de bine cum a fost nasterea ta.Mi-e de folos, deoarece si eu voi naste prin cezariana.Mai am 4 saptamani si vom vedea ce va fi.Fetelor, am fost la cumparaturi.Niste lucruri oribile pentru gravidute, niste culori d mortaciuni.Doamne, m-am enervat grozav!Noroc ca am fost cu cea mai buna prietena a mea si ea m-a incurajat sa ma uit prin tota magazinul Cocor, la femeile "normale".Am gasit o bluza superba la 1 mil si o fusta la 1.5.Super!Sunt tare fericita!Astept cu nerabdare sa treaca weekendul asta, de luni sa intru in linie dreapta cu pregatirile pentru bebe.Va pup si mai vorbim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Tocmai m-am intors de la tanima, frumos copilas are, sa pui poze si cu el in album. E un nou-nascut cu cea mai curata fata pe care am vazut-o, vorba sotului, arata ca la o luna[:)].

Danip nici un semn de la al tau bebe ca ar vrea sa-si faca aparitia? Bine ca iti induce T sambata nasterea, de ce te temi? Eu o sa-l rog s-o faca daca nu apare pana pe 4 cand pleaca. Si 40 de sapt sunt suficiente cat sa mai stea. Iti tin pumnii sa fie totul bine[pup]!

 

mayaione 37+ si [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, burticilor! Va scriu in numele unei prietene care este graviduta in 27 de saptamani. Are nevoie urgenta id="red">sa ajunga la echo morfologica la dr. Iosup, pentru a auzi si o a doua parere in problema ei. Aveti idee cat de repede se poate obtine o programare la dr. Iosup la cabinetul dr. Tutunaru?

 

Va multumesc si va doresc nastere usoara si bebe sanatos si voios! [8**]

 

mmc

 

"Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu." Petre Tuteaid="navy">id="size1">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele [pup]

 

Am shi io o intrebare ca ma chinuie rau de tot acest gand: mi-a iesit ureaplasma pozitiva > 10 ufc/proba. Dr. T mi-a zis ca nu-l intereseaza aceasta analiza si ca nu are influenta...Am tot citit insa ca poate rupe membranele in ultima parte a sarcinii..[bang]. A avut vreuna dintre voi ureaplasma pozitiva fara probleme in sarcina??

 

Pupici,

Anca

 

Aventura [gravi] 23+ cu [baietel] Conrad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza la mamici si viitoare mamici,

 

Cm de multisor nu am mai sris..pt ca sincer cu timpul stau cam prost...dar nu regret nimic...e totul pt printzul meu Gabitzu care este tare cuminte si mancacios..

 

Danip - am inrat mai mult sa incerc sa te lamuresc cum e cu inducerea ..

M-am prezentat sambata la ora 9 dim la spital, dr T era de garda..si mi-a bagat un ovul, dupa care mi-a recomandat miscare, multa miscare..si ne-am vazut iar la consutl dupa vreo ora..Atunci inca nu aveam contractii fapt pt care m-a trimis din nou la plimbare...inca o ora..

In jur d e ora 12 mi-a zis ..dilatatie 2 mergi si te interneaza...acolo sus la et2, m-a cnsultat din nou pt ca era normal atata timp cat el era de garda ...moment in care mi-a rupt si membranele cu o chestie gen croseta...nu a fost dureros, poate o senzatie de usturime, dupa care am simtit cum cureg din mine in jet asha apaaa...dupa care mi-a zis mai misca-te prin camera...si asha m-am tot miscat pana am nascut....la mine a fost un pic diferit dar sper ca la tine sa fie pe faza si el si anestezista..

 

Cat depsre persoane carora sa le dai acolo....vezi cine sta langa tine cand iti face drT controlul pe masa..si aia va fi moasa..si mai este o asistenta/infirmiera..care o vezi ca e tot timpul atenta cu fetele, cu mutatul fetelor de colo-colo, aia s-ar putea sa fie prezenta si cand vei naste si sa te ajute acolo pe masa...dar ii dia dupa ce nasti cand stai in sala aia, pana sa fii dusa la salon!!

 

In rest, acolo nu prea ai cui da...decat moasei si anestezistei...eu nu am dat anestezistei..pt ca mie practic nu mi-a facut nimic..asha ca nu avea sens sa arunc cu bani aiurea....

 

Iar pe urma la salon, dai in fiecare zi de 2 ori la cele care iti fac toaleta, iar la asistentele de la neonatologie eu sincer acum dupa cate am patit nu le-ash da nimic pt ca nu merita, nishte fitzoase, care incurajeaza practic hranitul bebeilor cu biberonul, care u iti dau efectiv nici un sfat, nu se implica deloc,...in fine.....

 

Ce sa zic..nastere usoara si nu iti fie frica ca toti acolo te ajuta, asta iti zice o persoana care a nascut pe viu fara anestezie, fara nimic si care a fost la prima nastere si murea de frica..asha ca, CURAJ!!! si asteptam povestea ta (a voastra) cat de curand

 

[gravi] 39+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, proaspetelor mamici tanima_i2002 id="red">si alexutza_26id="red">[bis][bis]

Mult succes viitoarelor [majoreta] in special pentru maine, tie, danipid="red">!!

 

aventuraid="red">, eu nu mi-amintesc sa fi facut analiza asta, ureaplasma, parca T. n-o recomanda..sau am baut eu [alcool][alcool]?? ia stai, sa ma uit pe analizele facute...oouups..[alcool]ba da, am facut-o, dar rezultatul a fost negativ..totusi cred ca am facut-o din proprie initiativa, pt. ca nu o vad pe biletelul de la T....Uite ce am gasit pe site-ul lui,w...w..w...infertilitate...ro..., poate te linisteste:

 

"Intrebare: Sunt insarcinata in 16 de sapt si analiza pt ureaplasma mi-a iesit rau... Recomandati-mi un tratament inofensiv pentru bebe, daca exista, va rog. Am citit ca s-a prabusit mitul ca ureaplasma ar fi cauza ruperii membranelor inainte de termen, dar cu toate astea, nu ma pot linisti stiind ca totusi exista un risc minim... Va rog, se mai poate face ceva? Obstreticianul la care merg pur si simplu a refuzat sa-mi dea tratament ca a zis ca-i fac rau fatului si ca nu e nimic grav... Dar nu mai pot dormi de teama. Multumesc.

Raspuns: daca doi dr va spun sa stati linistita nu inteleg de ce va stresati? oricum, raspunsul e... eritromicina. ...ureaplasma si-a pierdut faima de germene care afecteaza sarcina sau provoaca sterilitate"

 

asa ca eu zic sa stai linistita, dar pt. mai multe raspunsuri, da o cautare la intrebari, pe site-ul mai sus mentionat..

 

Fetelor, am si eu o problema..e adevarat ca daca nasc noaptea, nu se deplaseaza nici un anestezist pentru epidurala? pentru nici o suma? asa am auzit..si tare ma ingrijoreaza faptul..[V]

 

fatima [gravi] 36+ si [fetita] eva ioana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tanimaaaaa,id="red"> felicitari scumpo!!!!! Ai vazut ca a trecut,mami? Si cate probleme iti faceai...lasa ca acum e randul meu sa ma agit. Abia astept controlul de luni. Azi facem 38 de saptamani fix si panica...la greu [alcool][bang] Sa va traiasca minunea mica! Sa fie sanatos si sa aiba noroc [il] Te mai asteptam cu vesti si pozici [pup]

Danippppppppppid="red"> draga mea, totul va fi bine, o sa vezi! Uite eu incep galeria, o sa vii si tu cu aceleasi vesti bune ca si Tanima. Multa bafta si tin'te tare, papusa! [pup]

[bum][bum][bum]

[cor][loveyou]

[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

 

 

Ana [gravi] 38w cu [baietel] Tiberiu Mihai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit fetelor, Tanimaid="purple"> felicitari pentru bebe, frumoasa poveste!

In privinta lui Danip, nu va faceti probleme, o sa aiba miine cine sa o incurajeze, adica eu, ca ne vedem amindoua la spital pentru inducere.

Sper sa ne descurcam si sa revenim cit de curind fiecare cu povestea ei.

Va pup si va doresc un week-end placut!

 

 

O fericita mamica in devenire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...