Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bun gasit tuturor si multe multumiri pentru galerie si felicitari.

Dani nu a reusit nici acuma sa nasca, este destul de amarita, colul continua sa fie lung si dur, miine mai face Tutu o incercare cu o pastila mai puternica, daca nu, probabil ca se va ajunge la cezariana desi e destul de greu,avind in vederea politica dusa de seful clinicii-Vladareanu dar eu sper si ii tin pumnii ca miine sa se rezolve cu bine totul si sa aiba parte de o nastere usoara.

Imi cer scuze ca nu scriu mai mult, am sa revin cu povestea nasterii cit de curind. Va pup si bafta multa celor care urmeaza sa nasca in curind!

 

O fericita mamica in devenire!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AndraPG

Bun gasit tuturor si multe multumiri pentru galerie si felicitari.Dani nu a reusit nici acuma sa nasca, este destul de amarita, colul continua sa fie lung si dur, miine mai face Tutu o incercare cu o pastila mai puternica, daca nu, probabil ca se va ajunge la cezariana desi e destul de greu,avind in vederea politica dusa de seful clinicii-Vladareanuid="red"> dar eu sper si ii tin pumnii ca miine sa se rezolve cu bine totul si sa aiba parte de o nastere usoara.Imi cer scuze ca nu scriu mai mult, am sa revin cu povestea nasterii cit de curind. Va pup si bafta multa celor care urmeaza sa nasca in curind!O fericita mamica in devenire!


id="quote">id="quote">Andra,Scuze dar e ceva ce eu nu inteleg ... dupa doua zile de inductie ... ce politica?[poc][poc][poc]O prietena de-a mea care a nascut cu un medic de la Elias a ajuns la cezariana la pranz, dupa ce s-a incercat inductia de dimineata si nu a mers. Si as putea adauga Slava Domnului ca nu a mers ca o facea praf puiul caci a avut 5 kile si 60 cm la 41 sapt. Ca sa nu mai spun ca s-a ajuns la inductie pt ca ea vroia sa nasca natural (sigur ea stia ca bb are aproape 4 kg - ce tie si cu ecografele astea[alcool]) caci dr. a intrebat-o clar cum vrea sa nasca inca din luna a VIII-a. Dupa 2 zile de inductie sincer mi se pare ca fiinta asta trece printr-un calvar.[V] Si nu stiu de ce dar astfel de povesti horor datorate politicii Vladariene vin in special (ca sa nu zic numai) de la pacientele dr. Tutunaru.Nu stiu ce au ei doi de impartit dar cred ca daca ar trebui sa aiba un singur punct in comun acesta ar trebui sa fie binele pacientelor care si-au pus viata lor si a copiilor lor in mana personalului acestei maternitati. Caci in fond si la urma urmei ca director de maternitate ar trebui sa-ti pese si sa raspunzi de toate pacientele indiferent ca le-a urmarit sarcina si nasc cu Tutunaru, Strajean, Parvu, Filipescu, Mateescu sau cine mai e pe acolo.Scuzati tonul dar chiar sunt revoltata. Nu sunt prietena cu Dani, nu am vorbit niciodata, nu ne mail-uim. Sunt revoltata ca femeie, ca pacient al spitalului Elias, ca om. Cand am citit mesajul nu-mi venea sa cred ca cineva poate sta cu inductie de 48 de ore si se mai incearca si maine si sa vedem daca vrea D-l Vladareanu.Este [bang][bang][bang] .... mai bine nu mai zic nimic.Din partea mea D-lui dr. Vladareanu [8] ... pacat, pacat ca un om despre care am auzit ca este un profesionist, un bun medic se preteaza la asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors si eu acasa, dar tot fara bebe...Nu vrea sa vina asa repede. La echo de 38 sapt si 2 zile avea 3480kg, prea mult pt ea si pt mine. Luni ne ducem la spital sa vedem in ce stadiu suntem, poate totusi saptamana viitoare apare ca tare mi-e greu. Acum 2 zile am avut iar contractii dureroase la 20 minute, dar s-au oprit spre seara. Probabil travaliu fals.

Danip imi pare rau ca nu ai reusit pana acum sa nasti, mi s-a facut frica cu inducerea asta.

Bafta si lui Queenmagde!!![pup]

 

mayaione 38w5d si [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gudinde, cred ca stii ca nu poti face cezariana asa, dupa cum iti doreste inimioara. Fie ai o problema de sanatate care nu-ti permite sa nasti natural, fie copilul nu are prezentatia corespunzatoare, fie mituiesti bine doctorul care se duce si vorbeste frumusel cu sefu de clinica si atunci operatia-i simpla, fie evolutia bebelusului nu este una buna in timpul travaliului si atunci se cere cezariana. Ca sa-ti faca cezariana, medicul ginecolog trebuie sa aiba o justificare, or simpla inductie a sarcinii, in conditiile in care starea copilului este buna, nu cere cezariana. Ceea ce ma revolta pe mine este inducerea anormal de frecventa a nasterii si nu vorbesc din carti ci din experienta. Am nascut si eu acum un an la Elias, cu dr. Tutunararu si [bang][bang][bang]. Am scris atunci aventura mea si unele fete de pe aici vad ca nu au uitat si din pacate ma judeca pe mine gresit. Cand mergi sa ti se declanseze nasterea, trebuie sa stii care sunt riscurile la care iti supui copilul si trebuie sa fii pregatita sa-ti asumi aceste riscui (din pacate, ulterior, ele sunt imposibil de suportat). La mine de exemplu, colul nu s-a dilatat (mai explic o data pe scurt pt. fetele care ma judeca fara sa stie despre ce a fost vorba), fapt pt. care, dupa 12 ore mi-au rupt apa si au inceput contractiile acelea oribile. Am strans din dinti si n-am zis nimic (pt. fetita mea as fi suportat durerile alea si un an intreg), apoi dupa alte 6 ore, dilatatie 1 cm. Nu mancaseam, nu dormisem, copilul era bine, dar dilatatie pauza. Mi s-a montat epidurala pe 2 cm dilatatie si asta se pare ca m-a ajutat sa ma dilat, caci dupa alte 6 ore "repede repede ca naste in pat"; m-au pus sa imping acolo in pat, in timp ce au nascut alte 2 mamici care se pare ca prezentatu anumite riscuri, apoi m-au urcat si pe mine repede, m-a impins Mariana de 2 ori pe burta si am nascut. Da? Ce anume, copilul nu a tipat, sala de nasteri s-a umplut instant de lume, eu intrebam ce se intampla, ce se intampla, apoi, ca prin vis, am vazut o asistenta care trece in viteza pe langa mine cu ceva ghemotocit in brate, m-am ridicat sa-mi vad copila, doar ca asistenta s-a sucit pe partea cealalta sa n-o vad si a plecat. Am inceput sa plang, sa urlu si sa intreb ce s-a intamplat, dr. Tutunaru m-a intrebat daca am facut triplu test si i-am raspuns ca am facut tot ce mi-a stat in putinta pt. copila mea si ea n-are sindrom Down. Am intrebat de ce nu plange si mi-a zis ca totul ok, apoi au disparut toti, mai putin Bogdan care m-a cusut si care a fost un dragut. Nu mi-a spus nimeni ce se intampla cu copila mea, daca traieste, daca nu. Am lesinat cand m-am dat jos de pe masa, m-au pus in sala de pretravaliu,l-am sunat pe sotul meu si i-am spus ca am nascut dar ca Sarah nu e bine si nici nu stiu ce are, apoi am adormit plangand. M-a trezit sotul meu peste o ora si mi-a arata-o pe micuta pe aparatul de fotografiat. Asa mi-am vazut eu fetita prima data si asa am aflat ca traieste, pt.ca nimeni nu mi-a explicat nimic iar eu nu ma puteam ridica din pat ca ameteam. Din cauza ca eu am impins aiurea in pat, sufletelul meu s-a nascut cu o vanataie de 10 cm diametru( cat a fost si dilatatia) si pt. ca nu a avut prezentatie craniana si faciala vanataia respectica i-a cuprins ochiul, pleoapa, zona tamplei, pana spre crestetul capului. Din viteza sau pt. ca am avut eu ghinion in ziua aia, in timp ce se facea epiziotomia, dr. i-a crestat si nasucul copilului , dar bine ca nu i-a taiat nara sau mai bine canu se afla ochiul in zona respectiva. In fine, vina mea, cum ar comenta unele mamici pe aici. Din cauza travaliului prelungit, in ziua 2 de viata, dimineata pe la 4, ma trezesc disperata din somn si alerg la sectia de neonatologie. Nici acum, dupa un an nu-mi explic de ce; ce-am vazut acolo: fetita mea la terapie intensiva, cu multe furtunase pe ea, dormea linistita; doctorita mi-a explicat ca a facut convulsii, dar ca vor investiga sa vada daca aceste convulsii sunt de natura metabolica sau neurologica. Ce vrea sa insemne , zic, de natura neurologica? "Mamico, trebuie sa te linistesti ca totul va fi bine"; "nu" am spus, "vreau explicatii pt. ca mi-am dorit mai mult decat orice sarcina asta si am facut tot ce-a fost omeneste posibil sa nasc un copil sanatos, asa ca trebuie sa stiu ce se intampla"; ei bine mi s-a explicat ca daca respectivele convulsii erau de natura neurologica, atunci copila mea...deduceti voi, ca eu nu vreau sa scriu asa ceva. Am crezut atunci ca totul s-a sfarsit pt. mine, ca tot paradisul pe care-l creasem timp de 9 luni s-a transformat in cel mai dur infern. Ca sa nu le mai plictisesc pe fetele care nu cred ce spun, am stat cu ea 5 zile in spital, am aflat ca acele convulsii s-au produs pe fond metabolic si am plecat acasa cu sufletelul meu drag ametit din cauza fenobarbitalului pe care i l-au administart ca sa potoleasca nenorocitele alea de convulsii.

Concluziile mele:

1. am acceptat sa mi se provoace nasterea la 40 de saptamani si 1 zi si nu am facut-o de capul meu

2. dr. mi-a spus ca fetita are in jur de 3700 g si pt. ca imi doream sa nasc natural am zis ok, inducem nasterea (ma temeam sa nu fie mai mare, ca si eu si taica-su am avut greitati considerabile cand am venit pe lume si mi-a fost teama de complicatii)

3. nu cred ca trebuia sa mi se rupa apa in spital ci trebuiau sa ma trimita acasa sa astept sa nasc atunci cand e pregatit organismul, pt. ca fetita mea a fost considerata prematur, deoarece arata de 37 saptamani-ovulatie tarzie.(3130 g a avut la nastere)

4. dr. a avut cu siguranta o zi proasta si stiti cum e, mai faci o greseala o data la 1 milion, ca doar esti om. As vrea sa le intreb si eu pe mamicile care m-au judecat pe mine pt. cele intamplate, (va stiti voi care sunteti), cum ati reactiona daca bebelusul vostru ar avea nr. 1.000.000? (nu vreau raspuns in scris, este o intrebare retorica).

 

Acum Sarah Marie are un an si aproape o luna, alearga, iubeste copiii, ne iubeste pe noi, este un inger dar nu vreau sa treaca nici o mamica prin ceea ce am trecut eu atunci cand am nascut-o; ganditi-va ca voi ati venit acasa fericite cu copiii vostri, iar noi plangeam noptile si o pazeam pt. ca nu stiam daca va fi ca ceilalti copii sau va ramane...si va jur ca am facut tot ce am putut.

 

De cate ori citesc despre o graviduta ca merge la inducere mi se inmoaie piciorele si ma rog ca la ea sa fie totul bine (eu n-am fost singur caz problematic) si sa nu pateasca ce am patit eu. Am citit in treacat ca Dani parca, incearca sa nasca si sper sa fie totul ok. Nu vreau sa sperii pe nimeni si nu vreau sa conving pe cineva, ca tuturor li se intampla ce mi s-a intamplat mie, doar ca uite, se poate intampla si altfel si m-a durut sa stiu ca fete care au nascut pe aceeasi masa cu mine, si si-au tinut imediat copiii sanatosi in brate, ma judeca.

 

Va doresc tuturor nasteri usoare, cu final fericit.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valenid="red">, trista povestea ta...nu stiu de ce te-ar putea judeca cineva pe tine..poate pentru ca ai avut incredere oarba in doctor? lucru foarte bun, dar doar intr-o oarecare masura, caci te poate conduce la o atitudine gresita..sa incetezi sa te mai informezi tu insati, sa-l lasi pe el sa decida, ca doar nu degeaba a facut atatea scoli si are atata experienta, nu? eu am trecut prin asta cu mama mea, care din pacate e destul de grav bolnava..nu intru in amanunte, pe scurt, am fost la cele mai mari somitati in domeniu din intreaga tara, care nu i-au dat aproape nici o sansa..citind, intreband insa, am descoperit metode alternative, pe care doctorii nici nu le mentionasera, care uite ca o ajuta foarte mult si se simte chiar foarte bine acum..

T. e fara indoiala unul dintre cei mai buni medici din Romania, dar de aici pana la a-i atribui credit total, e cale lunga..

 

si eu trec acum printr-o perioada de decizii si intrebari in privinta nasterii...ma tot informez..am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa las corpului meu si bebelusului meu dreptul la "spontaneitate" ca sa zic asa..si sa recurg la toate "descoperirile astea minunate" ale medicinei , ca inducerea travaliului, anestezia epidurala si in ultima instanta, cezariana, doar daca va fi cazul, doar daca vor fi indicatii medicale..

 

personal, voi accepta inducerea abia cand voi depasi 41 de saptamani, tocmai datorita erorii de 2 saptamani ce poate aparea in calcularea datei probabile de nastere, si lipsei de precizie a ecografului. asta cu conditia sa fiu monitorizata des din acel moment, chiar in fiecare zi, pt. ca stiu ca pot aparea si complicatii daca se depaseste termenul..

in ce priveste epidurala, inca nu stiu ce sa fac, sincer..si despre asta am auzit povesti nu prea frumoase..sunt riscuri destul de mari si in cazul asta..si nu ma refer la suferinta mea, ca eu pot sa indur orice, si nu mi-e frica de durere, sincer, dar la cele la care expus bebe..

sunt cazuri si cazuri, povesti si povesti, pareri si pareri..din fericire, cele triste sunt mai rare..si, dupa cum spui si tu, asa gandim toti, doar n-o sa mi se intample tocmai mie..eu zic ca cel mai bine e sa reducem riscurile la minim, atat cat sta in puterea noastra, cat nu tine pur si simplu de destin..[flo]

 

 

 

fatima [gravi] 37+ si [fetita] eva ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valen,

 

Eu nu stiam povestea ta este … ce sa zic … am ramas fara cuvinte. Eu sunt noua pe acest forum. Ma bucur din tot sufletul ca Sarah este bine acum. Eu nu stiam experienta ta si Doamne fereste pe oricine.

 

Dar in privinta cezarienelor de la Elias iti spun sigur ca la alti medici se aproba … pe banda rulanta.

 

Ti-am trimis un PM.[flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Valenid="red">...trista povestea ta, noroc ca s-a terminat cu bine; eu una am mare incredere in Dr T. Am multe amice care au nascut cu el, inclusiv o verisoara...daca nu era el, ar fi murit si ea si bebitza; in fine asta e alta poveste;

Fetelor, stiti de ce mi-e teama acum? bebele meu e pelvian...dar am auzit ca pozitia pelviana nu e indicatie obligatorie de cezariana; avand in vedere faptul ca bebele meu e micut (la 38 de sapt avea 2,800) si ca are DPN 4 nov...T plecand pe 3 din tara...e posibil sa nu i se accepte cererea de cezariana? El mi-a spus sa ma vin la spital marti, pe 31, sa hotaram daca ma va opera pe 1 sau 2..parea hotarat pt cezariana, nu a pus problema unei nasteri normale...si totusi, credeti ca e posibil sa nu primeasca acordul?

Va [pup]ic pe toate!

 

Ana [gravi] 38w6d cu [baietel] Tiberiu Mihai

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atudorid="red">, [flo] ti-am raspuns si la "mamicile" noastre, de nov-dec...dar totusi, ma intreb de ce nu asteptati pana se intoarce el? vei fi in 41 saptamani, ceea ce nu e mult, avand in vedere ca se presupune ca bebe e asa micut..zic si eu..

eu nu cred ca va fi o problema cu acordul lui V. pt. cezariana in cazul tau..

 

fatima [gravi] 37+ si [fetita] eva ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...