Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

In sfarsit, am prins un moment sa mai intru si eu.

 

Tanimaid="red"> - ref. la ceea ce intrebi, este bine sa astepti sa-ti spuna doctorul ce sa iei. In spital, d-na Simona a stat cu noi de vorba, cam o ora despre bebe. Ne-a dat si cate o retetea cu ceea ce trebuie sa-i luam. Cand a venit pediatra acasa, mi-a mai completat listuta sau a mai facut modificari.

 

Oricum, pe langa serul fiziologic, care este f. important, eu mai am asa: glicerina boraxata pt. gurita, betadina si baneocin pt. buric, vigantol, care se da din ziua 14, este pt. fixarea calciului in oase; crema de fundulet (eu am cu galbenele), dar este foarte buna cea cu oxid de zinc. Sa aveti in casa, seringi, ca sa ii dati diverse medicamente cu ele si fase sterile. De asemenea, sa aveti servetele umede, ulei de corp, sapunel de bebei (nu-l spal cu sampon), betisoare de urechi, pompita de nas (cu toate ca noi ii facem toaleta nascului asa: intr-o seringa punem ser fiziologic si i-l bagam in nasuc); termometru; Calciu Visol; Debridat si ceai de chimen si anason pt. colici, Baby Calm sau Baby Drink si multe scutece de finet (sunt f. utile). Ahh da..pt. mamicile care nu pot alpata ca nu au sfarcurile formate...foarte bune sunt mameloanele de silicon de la Avent. Eu numai asa ii dau sa pape. Cred ca daca nu le aveam, ar fi fost tare greu. De asemenea, si pompita ma ajuta foarte mult.

Sper sa nu fi uitat ceva. Imi pare rau ca nu am mai mult timp, ca sa va mai ajut cu sfaturi daca aveti nevoie.

Acum bebitza doarme si nu stiu cat va dura. De papat a inceput sa pape mai mult de la san...nu-i prea mai dau completare decat cand e cazul (completare cu ce ma mulg eu). Eu zic ca daca o tinem tot asa e spre bine. Trebuie sa se invete si el sa papre numai de la san. Am iesit si afara, ne-a placuit tareee mult. Pacat de vremea asta nasoala. A fost asa frumos zilele trecute!!!

 

Alexutzaid="red">...ce faci? Ai nascut?? Probabil ca da, dar nu cred ca are timp sa intre. Eu in primele zile am fost Zombie. Nici acum nu mi-am revenit complet.

 

Va pupic si mai vorbim

 

 

Cata - o mamica fericita

[bebic]Robert Alexandru

----------------

You really can change the world if you care enough!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetele!!!

 

Scuze pt intarziere, dar am revenit acasa abia marti...si de atunci nu am aprea avut timp pt DC....

Sa incep cu inceputul......povestea povestilor

Sambata 30.09.2006 - ora 9 ne prezentam la spital la dr T sa ne induca nasterea pt ca urma sa plece....zis si facut!!!! Primul soc a fost cand ne-a zis ca spitalul este full si nu ses tie daca poate sa ne induca nasterea atunci sau sa vin in alta zi...GROAZNIC...ma gandeam ca am batut atata drum, vorbisem deja cu toti cunoscutii ca eu nasc sambata si brusc nu mai nasteam....Dar am zis ca fie ce-o fi..voi naste.

Intre timp dr T a venit cu vesti bune de sus de la salon si mi-a zis ca mergem inainte confrom planului...Astfel, dupa introducerea pastilei de rigoare...mi-a zis "fa pasi"...care au cam durat vreo 3 ore pana sa incep sa simt contractiile...adica undeva pe la 12 mi-am facut foaia de internare...si uite asha stateam in sala aia asteptand o dilatatie favorabila (4) pt a mi se monta epidurala

Astept eu asha avand ceva dureri , nu foarte mari....sa inceapa adevaratul travaliu...ma consulta peste vreo ora dr ...si da verdictul...mai ai de stat...pana la dilataie 4...mai ai cam vreo 2 ore

Asta e - imi zic si... astept strangand din dinti cand auzeam in sala de alaturi cum se zbiara si cum toti dr se agita pe langa o pacienta...De abia peste vreo jumatate de ora aflu in sfarsit ce se intamplase...se nascuse un bebe cu buza de iepure (din cate am inteles mostenita de la tata)

Si uite asha se face ora 4...vine moasa care zice: iubita iti voi face o injectie de dilatatie...ca sa nu te mai chinui prea mult ...zis si facut...

De abia de acum incolo incep adevaratele chinuri...dupa vreo jum d eora incep sa ma uit cu nishte ochi lungi dupa moasa care se tot invartea pe acolo stanga -dreapta..ca vrea epidurala...MAI REPEDE ...dar nimic..nu am avut succes la nici o strigare...

Pe la 17 aflu ca dr plecase si ca nu se stie cand se va intoarce..eu incepeam s aimi pierd si rabdarea si suflul...si tot...

Dar vine dr..pe la 17:15 ma consulta si zice..tu ai dilatatie 6 si hai sa montam epidurala...dar din pacate nu a fost asha..pe amasa era o super urgentza...si eu a mai trebuit sa astept vreo 15 minute..care sincer mi s-au parut o vesnicie....

Cand in sfarsit isiface timp anestzista si de mine, deja dr T se alrmase groaznic...si ine si efectiv ma tine de maini zicand"poti sa strangi cat poti ca nu doare" - eu avand contractii la 1 minut si foarte dureroase, ramanand efectiv fara aer

Anestezista a incercat de 3 ori sa monteze acul ala in colana mea...in sfarsit dupa chinuri groaznice unde si dr s-a mirat cat de bine am rezistat...ma duce asistenta in pat sa-mi monteze o perfuzie cu glucoza..si sa introduc o seringa cu anestezic in cateter...DAR...SURPRIZA

Eu deja aveam dilatatie 9 ..si nu mai puteam sa astept...i-am zis asistentei ca nu mai pot si ca o sa imping...la care ea tipa la dr sa vina repede...el facand repede un control...zice - iese capu-repede pe masa...

Si uite asha nasteam eu la 17:40 un baiat de 3,550 de nota 10, fara epidurala si foarte repede, fapt care l-a uimit si pe T ...

 

Acum suntem bine si eu si el..el e foarte mancacios..doar mananca si doarme.., nu tipa e foarte linistit, s-a acomodat destul de bine acasa...NORMAL

 

Ce sa zic acum...impresii despre spital si personal....

Despre conditiile din spital nu am efectiv ce sa comentez..pana la urma traim in Romania...

Despre personal...execrabil - si asta nu e doar parerea mea....eu cel putin nu m-am certat cu nimeni dar fetele saracele din salon aveau dese showuri ba cu femeia de servici ba cu asistentele de la nou nascutzi, ba cu dr pediatra..si tot asha

 

 

 

 

[gravi] 39+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza felicitari, sa-ti traiasca bebelul! Bine ca a mers repede travaliul si nu au aparut complicatii. Epiziotomie ti-a facut? Despre spital si personal auzisem numai lucruri bune, acum m-ai demoralizat. Eu sunt f sensibila din fire si daca personalul e scarbos o sa fie vai de mine. Da-mi si mie, te rog, detalii, cand poti, despre cum ai procedat cu plata. Pupici la amandoi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit, Alexutza!! Ma bucur ca sunteti bine si tu si bebele! Ce bebe mare ai avut, asa se vazuse si la eco?

Iti cumparasei deja trusa de epidurala si de unde?

Cate saptamani aveai sambata cand ti-a indus nasterea?

Ne poti spune si noua niste preturi de actualitate?

Offf, sa nu aiba ei timp sa monteze epidurala... [bang]

M-a cuprins frica, sunt OFICIAL panicata!!![cusca]

Pup[flo]ici, sper sa ai timp sa raspunzi printre picaturi!!

 

Dani[gravi]38+[baietel]Ovidiu Ioan

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataid="red"> pupici.. ce faci? Ce face bebe? Eu sunt rupta de somn ca bebita mea nu prea doarme noaptea... si mananca destul de ciudat.. ba din ora in ora... ba din 2 in 2 si difera si cat suge.. Tu ii dai ceai lui bebe?

Alexutzaid="red">felicitari, sa ti traiasca si sa te bucuri de el.

Madaid="red"> ca ai mai multa experienta.. e normsal modul de supt al beblinei mele.. cateodata mananca 5 min cateodata 30 min iar noaptea ar suge tot timpul.. ii dau sa pape , pare ca nu mai vrea iar dupa ce incerc sa o ridic sa ragaie.. ar vrea iar.. si uite asa cate o ora...

Pupici

Iaylin, mamica Ruxandrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu ceva amanunte ...

 

Danip- sa o iau tematic:

- sambata aveam 39 de sapt

- la ult echo facuta in joia aia la dr T la cabinet mi-a zis ca bebe are 3,145

- trusa cu epidurala am cumparat-o din piata Domenii chiar in ziua inducerii cand m-a timis la plimbare pt contractii...aprox 800.000

- preturi de actualitate....nu pot zice ca sunt tarife standard...dar se ia intre 500 si 1 mil - moasa si anestezista..si restul de maruntis incepand de la 50- la fiecare toaleta pana la 300.000 daca aveti fetitze si doriti gauri in urechi acolo in spital

 

Despre personal..ce sa zic ..nu vreau sa sperii pe nimeni...ce m-a deranjat enorm a fost faptul ca degeaba toti doctorii se poarta super cu tine si asta fara sa le dai nimic in prealabil, daca pe urma ramai la mana unor asistente si infirmiere care storc cat pot de la tine...si culmea ca nu e doar o tura...sunt mereu alte si alte asistente si infirmiere si femei de servici....

 

[gravi] 39+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza, unde e piata Domenii, aproape de spitalul Elias? Intreb in cazul in care imi spune luni ca bazinul e ok, sa stiu de unde cumpar si ar fi foarte bine daca e aproape de cabinet. Cum se numeste farmacia? Tu mai ai trusa daca nu ai folosit-o? Poate ti-o cumpar eu, mai ales ca suntem ploiestence.

Pupici!!

 

Dani[gravi]38+[baietel]Ovidiu Ioan

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...