Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fete dragi, va multumesc ca mi-ati raspuns la rugaminte, stiti voi care.Sunt tare ingrijorata cu asistentele de la bebe, ca acolo va fi la mine problema.Bebelusa mea va avea nevoie de grija deosebita, nu va fi alapatata ci va lua doar lapte praf, va fi vacccinata impotriva hep b si c cu gammaglobulina specifica fiecarui tip de virus.Deci treaba e nasoala, chiar am nevoie de un neonatolog competent.Trebuie neaparat sa fac tot posibilul sa stau cat mai mult pe la neonatologie, langa bebelina mea, sa ma asigur ca individele alea isi fac meseria, ca altfel, cu cezariana, tot dau cu ele de pamant.Va multumesc din suflet ca mi-ati zugravit asa, o imagine de ansamblu, la ce va fi.Va intre, daca voi ati fi in sapt a 33-a si ati merge la Tutu ce intrebari i-ati adresa?Eu imi fac o lista, as dori chiar sa-mi stabilesc ziua cezarienei, dar poate ma ajutati si voi cu cateva idei.Va rog mult, ca parca sunt orbita de emotii si nu vreau sa intru in cabinetul ala vaca si sa ies bou...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matza, pai iti raspunsesem si la intrebarea asta in mesaj. Una pe zi, atat iei! [pup] Felicitari pentru baietel! Si eu am fisa de la Iosup, noi eram pregatiti cu nume de baietel si nu aveam pentru fetita, el totusi a insistat si i-am zis Teodora. Pana la urma i-am zis Alexandra asa ca am ramas cu fisa de la eco cu numele de Teodora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, bebelina s-a suparat asa de tare in seara asta ca tati intarzie, de m-a batut mar[bis]Da, mi-a tras ceva pumni si picioare de credeam ca o sa ma apuce si alte dureri.De fapt cred ca au fost si niste mici contractii, ca la anumite miscari imi raspundea durerea in col.Voi ce ziceti, e de bine sau de rau? Mai, si se supara tare daca stau mult la calculator...nu ii place si cu asta basta.Mamicile, spuneti-mi va rog ce va fost necesar pentru voi si bebelusi cand v-ati internat?Am atatea liste interminabile, altele mi se par prea scurte, incat chiar sunt debusolata.Poate aveti putintel timp si imi scrieti de ce am nevoie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marair, eu ti-as indica sa te duci cu fata dupa ce nasti la un alt spital unde au un neonatolog capabil. Poate ar trebui sa te interesezi de pa acum si chiar sa contactezi pe cineva inca de pe acum si sa stabiliti o strategie. La atatea probleme eu nu as avea curajul sa o las in spital, unde sectia aia e una dintre cele mai putin dotate si cu aparatura si cu personal. Eu am mai auzit de fete care si-au luat bebeii si au plecat la Budimex cu ei. Vezi si tu ce mai afli. Eventual intreaba-l pe T si asta, de ce nu. Desi nu cred ca iti va da vreun sfat. Dar merita. Intrebari la 34 de saptamani... nu stiu daca va dori sa vorbeasca de nastere cu tine inca de acum. Va borbi strict de sarcina si de simtomele actuale.

 

tanima [gravi] 37+ mami de [baietel] Rares

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tanima_i/album?.dir=/518fre2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, la mine a fost eco de 20 de saptamani, am lasat si restul, m-am gandit eu dupa aceea ca n-avea cum sa greseasca, oricum eram asa de fericita ca am scapat de injectii ca era sa uit sa platesc si consultatia la Tutu[hop]

 

Marair si eu zic sa te interesezi de p-acum, intraba-l si pe T, roaga-l eventual sa-ti recomande pe cineva de-acolo, daca nu e convins cred ca-ti va da un sfat, chiar daca pare el mai scump la vorba e o persoana deschisa si cred ca te va indruma, doar cea mica e si "produsul" lui, sau macar vezi tu dupa expresia fetei lui. Si sa-ti faci o listuta cu intrebari, eu intotdeauna uit sa-l intreb cate ceva

 

[pup]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marairid="red">,si eu fac la fel, sunt asa emotionata cand o vad pe bebelusa la eco, incat uit mereu de intrebari..dar la urmatorul control, la 36 sapt. o sa scot listuta din geanta..eu mi-am notat decat cateva pana acum, sper ca fetele sa ne mai dea idei:

in primul rand o sa-l intreb cand o sa mai plece din tara si ce fac daca imi vine sorocul chiar atunci? apoi: daca are voie taticul sa asiste la nastere? care-ar fi data preconizata? (macar aproximativ)ce-i cu biletul asta de internare in alb, ca am inteles ca ar da din timp asa ceva..

 

si nu mai stiu..poate imi mai trece ceva prin cap intre timp..

 

fatima [gravi] 35+ si [fetita] eva ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marair, T nu prea face programari pentru cezariana. e genul care asteapta semnalul lui bebe. Din sapt. 38 te trimite la monitorizare miercureaPentru bebe: pampersi, servetele umede, baneocin pudra, bephantene. Pentru tine; buletin, adeverinta, vata, fasha lata {sau comprese late} sa-ti pui peste vata si ceva de taiat fasha asta, lenjerie multa, daca nu vrei halat si camasa de spital, ia de la tine.

Cat despre neonato, vorbeste cu T si/sau cu un neonato din spital.

 

Am o intrebare pentru mamicile de baietei care au avut-o ca neonato pe Simona Constantinescu: ce v-a zis de fimoza? eu imi amintesc doar ca daca bebe face pipi in jet , nu sunt probleme. De la ce varsta se umbla acolo pentru decalotare dupa dr. constantinescu? Din ce am citit dupa un an, dar pediatrele pe la care am dus bebe au o au o singura dorinta: sa se ia de putza lu' fi-miu. [:D]

 

DianaD & Alexandruid="blue">(12 aprilie 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...