Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru (16)


clio

Recommended Posts

  • Răspunsuri 294
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor care ati nascut prin cezariana...in ce constau monitorizarile? Si Mr T asteapta semnalul lui bebe? Ma gandesc sa nu se angajeze pt nastere...mai e si pelvian...a, si inca ceva, cica pleaca la inceputul lui noiembrie. Eu am DPN pe 4. Stiti cumva data exacta? Multumesc mult [pup]

 

Ana [gravi] 36w6d cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianadid="red"> - pt fimoza..noua ne-a zis ca de la 7-8 luni se discuta dar nu e obligatoriu..asha ca mai aveti de asteptat,nu?

Noi oricum suntem prea mici (2 sapt) - si noua ambele pediatre care ne-au vazut pana cum au zis ca avem putza maree..si ce ne-am mai bucurat de compliment

 

[gravi] 39+ cu [baietel] Gabitza

 

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza, la noi au inceput la 3 luni cu trasul de putzica. Prima, pana sa-i zic ceva l-a si decalotat si mi-a plans copilul 2 ore dupa asta. a doua doar i-a dezvelit putin capul. Curand o sa auziti de pediatre pocnite [:D].

 

Atudor, monitorizare inseamna sa te duci la un aparat care are 2 senzori: unul pentru bataile de inima ale copilului si celalalt pentru contractii. Eu aveam termenul pe 15 aprilie, am fost internata in ultima sapt. din martie pe motiv de tensiune maricica, picioare foooarte umflate si retard de crestere. Dupa externare l-am intrebat, la prima vizita la cabinet ce fac mai departe, cand programam cezariana, mai ales ca el urma sa plece o saptamana. Mi-a spus ca vom face ceza atunci cand o vrea bebe si pana atunci monitorizare. Eram in sapt. 38. asa ca in sapt 39 m-am dus la monitorizare, nu aveam contractii si m-am bucurat pt ca T venea in tara peste 4 zile, m-am dus si in sapt. 40 si surpriza: aparatul in 15 minute a inregistrat 3 contractii mai mari de 75. {o paranteza aici: in timpul contractiei si pulsul lui Alex crestea... saracul era strans prea tare}. Asa ca T m-a internat si pe seara a venit sa ma taie [:D]. Asta se intampla acum 6 luni... tin minte ca restul zilei nu am mai avut nicio contractie si tremuram de frica.. aoleu ma taie... daca nu imi face anestezie generala si o sa fiu treaza cu fricile mele cu tot? Bine ca mi-au facut generala! As fi plecat de acolo cand as fi auzit zgomote de fiare si m-as fi gandit ca sunt taiata!

 

 

 

DianaD & Alexandruid="blue">(12 aprilie 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Ce stiti despre monitorizarea in sarcina?

Am 39 de sapt si dr. T vrea sa ma duc la monitorizare sambata pt ca bebe la 38 de sapt si 4 zile avea 2700 de gr. Cum isi poate da seama care e cauza pt care nu a crescut mai mult bebe?

Azi am fost la med de fam care m-a cantarit si a masurat fundul uterin (cu centimetru) si mi-a zis ca ii iese sarcina mai mica cu o luna. Cum e posibil asa ceva? Dr T a zis ca bebe pare mai mic cu o sapt, iar med de fam cu o luna. Conform UM eu am 39 de sapt, la 5 sapt mi-a confirmat dr T sarcina, deci nu cred ca are legatura cu UM.

Am emotii, sper sa fie bebe sanatos si pur si simplu daca e el micut poate ca seamana cu ma-sa care a ramsa insarcinata cu 46 de kg si acum are 61 de kg.

Va pup si daca stiti sa-mi raspundeti, va rog sa<o faceti.

[flo]

 

Dani[gravi]38+[baietel]Ovidiu Ioan

Burtica

Nasi de cununie si de botez

 

Ovi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexutza,

Medicii pediatri romani uita sa controleze copilul in urechi sau ochi - dar nu uita niciodata sa verifice putza baietilor. Dianad are dreptate, dupa 3 luni este extrem de posibil sa te trezesti cu copilul decalotat intr-o secunda de neatentie.

In consecinta, noi anuntam la fiecare control ca nu dorim ca Nichita sa fie decalotat.Cred ca deja docotritza pediatra a inceput sa ne urasca[:D][:D].

Dar sincer nu imi pasa, imi asum raspunderea, mi s-a aplecat de sistemul medical romanesc pana peste poate.

Stiu oricum multe fete de pe forum care au trecut prin decalotare ca printr-un viol: s-au dus cu copilul la vaccin si au venit cu el acasa decalotat.

Eu zic ca nu e normal.

Sper sa nu mi se intample si mie, pentru ca la modul cel mai serios as face plangere penala...Nu de alta, dar poate asa aflu de ca naiba suntem printre putinele natii din lume care considera decalotarea normala???

 

Nota bene: dianad, imi era dor de tine

Recunosc ca mi-e dor si de Tutunaru...[:D][:D][:D]id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danip,

Din ce stiu, pot fi multiple cauze care duc la aceast fenomen. Citez din site-ul lui T:

Hipotrofie fetala. In aceasta luna se poate intampla ca la examenul echografic sa se remarce o oarecare intarziere de crestere a fatului vis-a-vis de varsta gestationala. Aceasta intarziere poarta numele de hipotrofie fetala. Hipotrofia poate fi simetrica, adica toate elementele anatomice ale fatului sunt crescute armonios dar in intarziere fata de dimensiunile normale varstei de sarcina, sau asimetrice, adica anumite elemente pot sa fie corespunzatoare iar altele mai mici ca varsta aparentaid="red">

Monitorizarea este o decizie inteleapta, just in case.

Tutunaru are mana buna la ecografii,deci e foarte posibil sa fie o saptamana si nu o luna

Am trecut si eu printr-o spaima similara in sarcina, a fost nefondata.

Iar daca eco a aratat in cazul lui bb ocrestere armonioasa, atunci chiar stai cat se poate de linistita. Ai sa vezi ca o sa ai un bebe perfect sanatos!id="teal">

 

Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

 

poze cu noi:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos

povestea nasterii unui pitic luptator:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danip, poate si tie o sa-ti faca bebe o surpriza cum mi-a facut si mie: inca din sapt. 26 aveam retard de crestere de o sapt. pentru ca in sapt. 35 Iosup sa-mi dea zece zile de retard. S-a lasat cu spitalizare in sapt. urmatoare, trimitere la Coltea pentru analiza de sindrom antifosfolipidic... prin sapt. 39 si la mine bebe era undeva pe la 2900. In ziua in care am nascut imi face T iar o eco, il intreb cat are bebe si-mi zice 3200. Peste cateva ore a fost cantarit si avea 3580g, banditul [:D].

 

DianaD & Alexandruid="blue">(12 aprilie 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...