Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu cum sa mai fac.......


Recommended Posts

M-ati turbat cu curatenia!E evident ca n-ai cind,deci luati o femeie.Cred ca ar trebuie sa discuti si sa vezi care e intriga ...Sint de acord ca trebuie sa existe un termen de comparatie in legatura cu marea iubire,asta daca n-o fi vazut vreun film care l-a impresionat.Sau e criza dintre 40-50 de ani?

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sa fim seriosi ca problemele dintr-o casa nu se reduc la curatenie. Si pe langa curatenie pun pariu ca ea gateste si are si grija de copii. Iar el saracul e stresat si cand nu face el nimic in casa are timp sa ajunga la concluzia ca ea nu e dragostea vietii lui ca piureul nu era suficient de fin.

 

janib, afla daca la mijloc e vreo duduie si dup-aia ne mai dam cu parerea.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-dar ce s-a intamplat marti??

-dc te iubea si te pisicea, cand avea timp si cu ce ocazie iti tot repeta ca nu te-a iubit niciodata?

-dc nu te-a iubit de la inceput, de ce te-a luat de nevasta?

 

hai sa-ti zic eu o faza: eu am mania curateniei, ca o boala..si prosoapele la baie vreau sa stea drepte si simetrice...canile in dulap toate cu tortita intr-o directie, rufele in dulap la linie si pe categorii, cartile in biblioteca la rigla aliniate...ma pricepi? cand ma apuca curatenia, ma apuca rau!! ei bine, fosta mea soacra venea in vizita si ca un copoi cauta defecte in casa. NU ERAU! si odata, nu stiu cum a gasit ea un fel de scama de 5 mm pe hol langa usa (bag mana in foc ca o adusese ea pe pantofi sau pe fusta ) si in delir de fericire s-a aplecat sa o ridice si mi-a zis :" nu ca as vrea sa ma comport ca o soacra care cauta mizeria la nora, dar arata-mi unde arunc si eu scama asta...ca sa fie curat si la voi". de parca gasise cocina...si era ca la muzeu ca fostul meu sot mereu imi zicea sa o las mai usor k se simte ca in muzeu...io asa ma relaxam nervos, insa..:)k eram f tensionata cu soacra...

 

concluzia mea: si dc esti bolnava de mania curateniei, dc un om vrea sa-ti caute galceava ti-o va cauta, indif de motiv!

 

de asemenea, dc un om te iubeste cu adevarat, te iubeste cu pete pe fusta si jeg in casa!!

 

problema nu e curatenia...problema e iubirea pe care Nu o are pt tine,cum bine a zis...ori iubire cu forta/ruga/implorarea nu se face!

 

e de-a dreptul irelevant dc te inseala sau nu...relevant e ca tu vrei ca el sa te iubeasca, pt ca ai 2 copii cu el si o casa si o familie, ori asta e de-a dreptul imposibil.

 

_______________________________________________________________________

 

Babyblue va pupa pe toti!!id="red">

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea." id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue... surioara mea geamana! Te-am gasit, in sfarsit!!! [flo]

(Sper ca ai inteles ce vreau sa zic... surori gemene la capitolul curatenie.[;)] )

 

 

 

 

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte."

 

"Fereste-te de a da sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea prea mare."

Titu Maiorescu.

 

 

http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph/vreausatevad/album?.dir=/7f73re2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by annablue
quote:Originally posted by violeta69

cel mai bine ar fi sa te gandesti ca ar puta fi cu altcineva,daca nu in fapt,cel putin in ganduri!!!nu te lasa prea mult in voia sortii,ca s-ar putea sa cazi si sa te doara rau!nimeni nu spune "nu esti iubirea vietii mele" doar pt. ca nu sunt rufe calcate!ceva e putred in Danemarca!eu iti spun astea pt. ca sunt patita si n-am luat seama la semne,am crezut ca deh, omul stie ca e casatorit,stie ca e un copil,ca avem o casa impreuna,niste sperante,visuri...chestii din astea,normale.....dar mai sunt si "unele femei dragute " care nu au nici un fel de scrupule.....si combinatia barbat plictisit+stresa+altele si femeie plictisita+stresata+altele da o combinatie care se reflecta asupra unor suflete nevinovate!eu zic sa nu stai sa astepti sa pice frunza,ca deja e cam tarziu....sa faci ceva daca-l iubesti si vrei sa salvezi ceva......si ai doua fetite care merita asta.....si nici tu nu esti de neglijat!eu sunt aici cu tine [asia][flo] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]


id="quote">id="quote">Violeta, fa bine si nu transfera problemele tale si frica ta, frustrarile tale in cazul lui Janib, ca zau nu i iprinde deloc bine.Ce naiba, daca tie ti s-a intamplat asa, de ce vii sa-i bagi si ei un cui in suflet ?Stiu ce vorbesc pt ca si eu am avut astfel de probleme si mi-a facut foarte rau sa ma gandesc (sfatuita de o "prietena") ca poate are pe cineva...Si ca tot intrebai, da, exisat barbati care spun "nu te mai iubesc, niciodata nu te-am iubit" doar pt ca au venit cu capsa pusa de la o cearta cu sefu' de la serviciu... Sau poate ca a pierdut echipa favorita ori e suparat ca i s-a laudat coelgu' cu "nevasta care face si drege" si vine acasa si nevasta lui sta la tv ca e obosita si in casa e dezordine... ca sunt 2 copii mici...Nu e un capat de tara si nu inseamna ca NEAPARAT el are o amanta...De multe ori, daca privim lucrurile in negru, nu mai gasim puterea sa mergem mai departe si sa facem ceva pozitiv, sa schimbam/indreptam situatia...Ana_______________________Annablue si Adita(1.11.2002)"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."fotografii cu noicoafura preferata
id="quote">id="quote">DRAGA ANNABLUEid="blue">id="size4">de unde ai dedus tu ca sunt frustrata si ca ii transfer ei fricile mele?!si de unde stii tu asa bine problemele mele?!daca citesti mai bine,mi-am spus doar parerea in fond fiecare e liber sa faca orice..........nu am fortat pe nimeni sa faca ca mine......te rog,citeste mai atent si nu arunca cu pietre inainte sa cunosti cine si cum sunt eu....pt. tine,special,afla ca sunt o femeie puternica care n-am tinut un barbat langa mine doar de dragul de-al tine,nu sunt genul de femeie crampon...dar ceea ce s-a intamplat in casnicia mea,fricile,frustrarile si problemele noastre nu sunt subiectul acestei postari!acum,Janibid="blue">, tu stii mai bine ce se intampla intre voi,doar tu poti fi barometrul a ceea ce se schimba ...din pacate in rau.....in relatia ta!Cand eu am scris prima data nu stiam ca nu te-a iubit de la inceput,dar,sincer nici nu cred ca nu te-a iubit deloc....nu ar fi putut fi cu tine daca nu simtea ceva pt. tine.prin urmare el ori e prea stresat,dar,repat nu ar tb. sa spuna astfel de vorbe care ranesc si raman pt totdeauna in suflet.......ori ceva se intampla ....si ca sa nu va mai supar nu ma mai repet,dar asta e.....in viata suntem marcati de anumite evenimente si de fiecare data trecem orice intamplare prin filtrul ratiunii noastre.........fiecare isi da cu parerea legat de ceea ce a trait,deci nimeni nu poate fi obiectiv.........si-mi pare sincer rau ca unele dintre fete gasesc ce e indicat sa dea indicatii altora despre ce si cum ar tb. sa spuna sau sa gandeasca.........ca pana una alta nu a dat nimeni nici un decret si acela ar tb sa se indeplineasca fara nici o abatere!eu sper ca ai inteles ce era de inteles,tu esti o femeie puternica ,ai doua fetite si stii si singura sa discerni intre frustrsari,probleme si frici............[pup] Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3]---------------------------------------------------Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

Deci, ce s-a intamplat marti ? S-a intamplat ca i-am cerut sau ma rog am vrut mai mult sa ma consult cu el daca sa platesc taxa la facultate acum ( pentru ca in februarie o voi plati cu penalizari si nu merita sa platesti la institutii nimic in plus).Atunci i-a sarit tandara ca eu nu as sti ca noi avem rate, ca noi avem datorii, ca el se zbate si eu nu stiu altceva decat o rata care este a mea proprie si personala....

Poate asa o fi dar nu cred ca pentru asa un lucru la care un simplu raspuns de NU ar fi fost suficient, sa poata duce la o asemenea ruptura.

 

De ce m-am casatorit - pentru ca eu il iubeam, l-am iubit din primul moment. El s-a casatorit cu mine- din ambitie- A iubit o fata mult care nu a fost pe placul parintilor , si le-a spus acestora ca se va casatorii cu prima persoana care ii va iesi in cale. Norocul meu a fost sa ii ies in cale. Totusi asa cum spuneti si voi nu cred ca atunci cand faci 2 copii nu pui si un pic de suflet sau de sentiment in aceea relatie.

Ma rog, aseara am incercat sa il intreb, sa discut cu el despre noi, dar raspunsul a fost unul invariabil " mi-e somn, dorm" si cam atat....

 

Inca incerc sa aflu ce a declansat acest acces de furie asupra mea ( motivul real) . Copiilor le-a spus ca aseara a venit acasa doar de dragul lor. ( am aflat de la cea mare) Iar la replica copilului - de ce numai pentru noi si pentru mami - raspunsul a venit promt - Nu am venit doar pentru voi...

 

Asa ca inca sufletul imi este insangerat si inca ma zbat sa aflu ce a provocat o asemenea reactie.

Voua va multumesc inca o data si ma rog sa va dau cat de curand vesti mai bune.

 

 

jb

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Janib:

Vrei sa-ti spun ce cred eu in procent de 95%?

 

1. El te iubeste atat pe tine cat si copiii vostri.

2. El tine la familia lui dar este un tip orgolios.

3. Se poate intampla de multe ori sa faca afrimatii contrare fata de ceea ce in realitate crede sau simte.

4. Arunca usor cu vorbe chiar daca nu crede in ele cu adevarat.

5. Este o persoana pretentioasa, calculata si probabil extrem de ambitioasa.

6. Este probabil un tip dinamic, perfectionist pretinde mult de la cei din jurul lui, ii place sa fie totul calculat, previzionat sa stie cu exactitate incotro va merge si unde va ajunge.

7. Are nevoie de tandrete.

8. Nu cred deloc sa aiba o alta relatie pentru ca probabil nu are timp chef si nervi sa se ocupe si de altceva.

9. Presupun ca este foarte stresat.

10. Presupun ca amandoi sunteti extrem de solicitati in fiecare zi si nu mai aveti resurse pentru voi.

 

Ce cred eu ca este de facut:

1. Tu sa fi mai detasata, sa nu pui la suflet, mai rece cum se zice.

2. Urmareste ce anume nu ii place si vezi daca nu cumva ati pierdut teren. Daca poti sa diminuezi acele puncte incearca sa le reduci.

3. Gasiti-va duminica timp impreuna asta insemnand voi si copiii vostri. Incearca sa obtii cat mai multe astfel de momente duminica in mod special pt ca exista sanse mai mari sa fiti mai odihniti amandoi. Daca el va refuza cel putin verbal NU RENUNTA. Incearca din nou. Ai un punct tare: COPIII. Fi inteligenta. Propune-le copiilor vostri sa il provoace pe tatal lor la o plimbare la o joaca la orice activitate impreuna. Cat mai des dar la sfarsit de saptamana. Aceste momente reconstruiesc extrem de multe in relatia de familie. Cu cat mai dese cu atat mai reconfortante.

4. Fa-i suprize placute sotului tau. Fi tandra si "leul" se va imblanzi. Vei descoperi cu placere ca ceea ce stiai tu despre sotul tau nu a disparut era tot timpul acolo DAR viata a pus praf deasupra. Necazul este ca prin natura omului barbatii sunt mai inchisi de felul lor, mai orgoliosi in timp ce voi femeile sunteti prin natura voastra mult mai calde, mai tandre si chiar mai puternice. Uneori insa trebuie un pic de strategie.

 

In fond sunt ferm convins ca ceea ce TU ai dori la urma urmei nu ar fi decat sa fie totul Ok, nu-i asa? El precis la fel dar e prea mandru sa o recunoasca. Asa ca orienteaza-te.

Parerea mea este ca se poate. Chestia cu alta femeie las-o balta e o prostie dupa mine. Cand este o femeie la mijloc se comporta totalmente altfel. E ok.

 

 

Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi palce mesajul lui Marius, m-a pus pe ganduri si pe mine la postarea mea, am incercat sa fac multe din ce a spus...poate nu perfect, asa cum am crezut eu.

Nu a vazut NIMIC, din toate astea.

 

Poate tu, Marius, gandesti din punctul de vedere al omului demn si corect.Am crezut in el mai mult decat in mine, in sinceritate si in"a fii om". Acum sunt daramata complet si nu se mai poate aduna nimic din tot. De ce? Cred ca mai mult din cauza minciunii. El tipa la mine ca are treaba, ca e ocupat, "vrei sa ne certam iarasi?" , si era in apartamentul colegei. Apoi masina era jos si nega. CUM POATE UN OM SA FACA ASTA? CUM POATE SA TE MINTA IN FATA SI APOI SA JIGNEASCA?

 

Eu sper din tot sufletul sa nu fie asa, dar e bine sa fii cu un pas inainte, astfel incat sa te gandesti ce poti sa faci mai bine. Daca nu este, sfaturile lui Marius sunt ft bune.

 

[flo]

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...