Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cati copii ati vazut?


Recommended Posts

Sunt foarte noua in acest forum de discutii despre adoptii. Asa incat va spun mai intai "Bine v-am gasit!". Sunt in faza in care astept sa mi se dea atestatul de adoptator. Pentru etapa urmatoare, de cautat copil, am foarte multe intrebari, asa ca o pun pe prima: Cati copii ati vazut pana cand ati zis "uite-l pe puiul meu?". Unul singur? Doi? Cinci? Multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vazut 2 fetite, dar pt ca nu stiam ca trebuie sa te hotarasti pe loc, am sunat abia a doua zi sa o revedem pe una dintre ele si nu s-a mai putut. Apoi am vazut un baietel de un an si ceva, care, din cauza ca statuse numai in spital/orfelinat, se legana si inca nu statea in picioare; in afara ca speram sa gasim un bb mai mic, ne-a impresionat foarte tare, nici acum nu l-am uitat, nici eu nici Mihai. Dar apoi l-am "intalnit" pe Victor (iata ca pe 6 noiembrie s-au implinit deja 2 ani de atunci), si, invatand deja ca trebuie sa facem imediat cerere de vizitare, dupa ce i-a daruit lui Mihai primul sau zambet (cum spunea si Aissa, cred ca in spital le dadeau ceva bebeilor sa fie cuminti, astfel incat pe vremea aceea Victor statea numai cu ochii in tavan sau pe pereti, incat un zambet de-al lui valora milioane [:)]) - hai ca am facut paranteza prea lunga si am pierdut firul... [alcool]. Nu exista nici o regula, dupa cum ti-e norocul si determinarea. Oricum ar fi insa, iti tin pumnii stransi sa-ti gasesti si tu puiul cat mai repede!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am vazut-o doar pe Patricia. Dar se pare ca acum e din ce in ce mai greu sa vezi mai multi copii. Plasamentele nu se mai acorda atit de usor ca inainte si in maternitati s-au instituit reguli severe. Succes in gasirea puiului tau ! (si daca gasesti mai multi bb-i de vazut....spune-ne si noua unde...ca mai sint fete care cauta [;)]) Bine ai venit !(sau asa trebuia sa incep?) SIMONA si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/doru_gilbert/album?.dir=82d7re2"]PATRICIA[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti cele mai dulci mamici! merci de raspunsuri si suport, nici ca-mi trebuiau alte incurajari. Nu stiam ca cererea de vizitare se face imediat ce vezi un copil si nici ca este dificil sa vezi mai multi, pana te hotarasti. Pe langa faptul ca suntem la o cursa cu obstacole, se pare ca nehotararea se sanctioneaza drastic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, nehotararea se sanctioneaza, dar din punctul meu de vedere, asta inseamna doar ca puiul respectiv pur si simplu nu era al tau ci al altor parinti... Noi am vazut-o pe Alexandra cand avea doar 13 zile, nu prea aveai ce sa vezi sau la ce sa te hotarasti (sotul meu s-a speriat cumplit cand a vazut-o dezbracata de tot, nu mai vazuse copii atat de mici iar ea nu era tocmai dolofana la vremea aceea). La ce era sa ne mai gandim ? Am zis pur si simplu "da" (eu, ca el nu putea sa zica nimic)si asta a fost... Nu te astepta sa apara neaparat vreun sentiment care sa-ti dea de inteles ca el e copilul tau...uneori lucrurile se petrec atat de repede incat nu ai timp sa-ti dai seama daca simiti ceva sau ce simti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am vazut o fetita si trei baietei .Pe Andrei trebuia sa-l vedem primul din baietei ,dar nu era asistenta care se ocupa de el .Prin urmare am vazut ceilalti copii ,ne-a placut un baietel de 1 an si ceva(Paul) ,dar au "uitat " sa ne zica ca mama si bunica lui erau schizofrenice .Nu am avut curaj sa-l luam ,desi si in ziua de azi ne gandim la el . In ziua in care ne-am dus sa-l vedm pe Andrei mai venise cineva din alt sector sa-l vada ,si desi ei venisera si cerusera sa-l vada dupa noi ,voiau sa-i duca inaintea noastra (sefa de la Dpc-ul respectiv voia asta ).Ne-am certat putin pt ca pt noi erau niste reguli si pt altii altele .Pana la urma sefa a lasat la latitudinea asistentei care se ocupa de caz ,care atunci cand a iesit din birou nu era hotarata pe cine sa duca intai .Eram asa de stresata ,daca eu care am oroare de certuri m-am luat la harta cu sefa Dpc-ului ,iti inchipui in ce stare eram .Bun ,dupa ce ne-a vazut tipa (asist) a vazut ca seman cu Andrei si ne-am urcat in masina ,ceilalti cu masina lor in spatele nostru .Am ajuns la asistenta maternala si ceilalti asteptau la scara blocului .Eram super stresati ,cum sa te hotarasti in 5 minute daca asta e copilul sau nu ,mai ales dupa faza cu Paul? In fine am intrat in casa maternalei si am vazut un copil superb intr-un carucior ,care zambea cu toata fata ,l-am luat in brate si asta a fost .M-a dat gata instantaneu ,mai ales ca-si pusese si gurita pe fata mea si ma umpluse de balute ,aveam sa aflu mai tarziu ca imi daduse un pupic .Asa a pupat Andreiul meu pana la un an si ceva . Ne-am intors la dpc am depus direct cerere de incredintare si in 10 zile am avut copilul acasa . Cam asta e povestea noastra. Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt plina de intrebari, mai ales ca, ce imi spuneti voi e un pic altfel decat ce mi-a spus asistenta sociala (care are un punct de vedere oficial, cica). Exista si copii cu varsta pana in trei luni care au situatia incheiata? Adica, adoptabili? Iar o alta intrebare ar fi urmatoarea: dosarul copilului l-ati vazut inainte de prima vizionare a lui?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ioanaalice
Sunt plina de intrebari, mai ales ca, ce imi spuneti voi e un pic altfel decat ce mi-a spus asistenta sociala (care are un punct de vedere oficial, cica). Exista si copii cu varsta pana in trei luni care au situatia incheiata? Adica, adoptabili? Iar o alta intrebare ar fi urmatoarea: dosarul copilului l-ati vazut inainte de prima vizionare a lui?
Da, sunt obligati sa-ti spuna tot ce stiu de copilul respectiv! Si abia dupa decizi tu daca vrei sa-l vezi sau nu![flo] Da, exista copii adoptabili si la 3 luni...si cel mai sigur caz e cel in care sunt copii gasiti fara mama si tata declarati! Si desi vi se pare greu sa stiti ca am auzit in ultimele luni de 2 cazuri de acest fel! Si au fost asteptati si luati imediat![olala][flo] Aceste cazuri sunt cele mai usoare!! in schimb nu vei citi nici un dosar cu date despre nastere, parinti, familie... Mami si [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/nasturica"]Ioana nasturica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La copii cu linie mama linie tata depinde doar de dpc. Sint unele dpc-uri care asteapta o perioada de citeva luni,inainte de ai declara adoptabili,pt ca au fost cazuri cind biologica s-a intors si a vrut copilul. In principiu exista copii cu situatia clarificabila(care au la dosar doar declaratia biologicei precum ca renunta la bb data in maternitate )si copii cu situatiaclara(cu ancheta si proces al biol terminate) SIMONA si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/doru_gilbert/album?.dir=82d7re2"]PATRICIA[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...