Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cati copii ati vazut?


Recommended Posts

Mey ,va rog eu nu mai spuneti ca bebeii cu linie mama ,linie tata sunt cel mai usor adoptabili .Ma zgaraie pe creier si stiu ca nu e vina voastra .Andrei era cu liniuta la ambii si totusi nu a fost simplu deloc ,noi am ajuns la recurs pe care slava Domnului l-am castigat . Dosarul copilui il vezi (cel putin asa era in 2oo4 ) dupa ce ai vazut copilul daca ti-a placut si ai vreun gand cu el ,nu sta nimeni sa arate toate dosarele la copii pe care vrei sa-i vezi . Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

dragi mamici si tatici de esente tari, vreau sa va povestesc despre alte esente.La fel de mici si tari.Poate mai tari decat ai nostri: Maria mea cea minunata este de doua saptamani vecina de incubator cu alte cinci esente.Toti sunt nascuti prematur avand in jur de 1000-1500 gr fiecare.Ii vad zilnic.Le stiu doar numele de familie si sexul plus datele lor de nastere.Si cam atat.Nu au o poveste, o mamica sau un tatic.Cand intrebi de ei, asistentele ridica neputincioase din umeri: sunt copii parasiti.Ma uit la ei mereu. Sunt tristi.Lor nu le vine niciodata nimeni sa le rada langa incubator, sa le spuna povesti sau sa ii incurajeze pt progresele facute.Nimeni nu ii lauda ca au mai castigat in greutate, nu e nimeni care sa le soarba zambetul care-l ofera atat de inocent.Sunt infasurati simplu, in scutece si pusi unul la picioarele celuilalt impartindu-si parca singuratatea aceea atat de dura de la Terapie Intensiva.S-au obisnuit cu glasul asistentelor si cu..al meu.Cand intru acolo si imi salut inca din usa fetita,, ii vad si pe ei deschizand ochisorii tristi.Nu e mama lor, e mama vecinei lor cea micuta dar ei sunt multumiti pana si cu glasul meu.Ii vad ascultandu-mi vocea, oprindu-se din plans, ii vad stand cuminti si dand din manute voiosi. Am avut norocul sa ii vad pe toti la ora de baita.Cuminti, fara nici un scancet, agatandu-se de degetul mare al asistentei se lasau spalati in liniste, bucurandu-se in sufletelul lor ca simt o atingere umana.Nu conteaza ca nu e mama lor.E mamica provizorie care se schimba la 12 ore.Inca o mai are pe aceasta mamica pana cand vor face greutatea care o sa ii duca in alt loc, la mamici cu si mai multi copii care si ele se schimba si asa va fi o viata intreaga daca cineva candva nu ii va dori intr-o familie unde mamica nu mai pleaca niciodata. Doare sa ii vezi astfel si sa citesti in ochii lor tristetea unui destin pt care nu sunt vinovati cu nimic. Intr-adevar esentele tari se tin in sticlute mici dar le porti la piept pt ca sunt adevarate talismane.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cati copii am vazut? Unul. Si-atat. Poate ca a fost noroc, coincidenta, predestinare sau... miracol. Dar noi am stiut din prima secunda ca Dinu este copilul nostru. Si tot din secunda aia l-am iubit definitiv si irevocabil. Si cand l-am tinut in brate am simtit daca cineva ar incerca sa-mi spuna ca nu-i al meu, m-as fi facut pe loc mama-dragon-furios-care-arunca-foc-pe-nari-si-isi-apara-puiul :)); cat despre tati, ooooo!... numai sa fi indraznit cineva sa ne contrazica!!! Sigur, am primit si sfaturi gen "poate ca nu-i chiar bine sa va grabiti" sau "poate ca ar trebui sa mai vedeti si alti copilasi" insa pentru noi nu a mai contat absolut nimic; decat sa ne aducem cat mai repede copilul acasa. Q
Honi soit qui mal y pense...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floridecires,mi-au dat lacrimile.cate fete care scriu aici isi doresc sa stranga la pieptul lor o faptura ,sa fie mamica ,sa-i stranga la piept si sa jure ca nu-i va parasi niciodata? Copii aceeia nu pot fi vizitati?sunt sigura ca multe fete vor sa daruiasca din dragostea lor! Fetita mea avea 4 luni jumate si era un copil care parea sa aiba hidrocefalie.Nu am ezitat sa o iau.Am stiut ca este a mea.Diagnosticul s-a dovedit fals iar acuma am o minune de fetita.desteapta si frumoasa. [comoara] Corina corina urziceanu http://pg.photos.yahoo.com/ph/corina_urziceanu/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Briantis
Mey ,va rog eu nu mai spuneti ca bebeii cu linie mama ,linie tata sunt cel mai usor adoptabili .Ma zgaraie pe creier si stiu ca nu e vina voastra .Andrei era cu liniuta la ambii si totusi nu a fost simplu deloc ,noi am ajuns la recurs pe care slava Domnului l-am castigat . Dosarul copilui il vezi (cel putin asa era in 2oo4 ) dupa ce ai vazut copilul daca ti-a placut si ai vreun gand cu el ,nu sta nimeni sa arate toate dosarele la copii pe care vrei sa-i vezi . Mama lui Andreiutzu
Imi pare rau ca sustin ceea ce sustin... insa cunosc 2 cazuri recente de copii luati din spital cu liniutza la mama si tata si procedura merge foarte repede! Iar in ceea ce priveste vazutul dosarelor inainte... noi intr-adevar am vazut-o numai pe Ioana, insa trebuia sa mai mergem sa vedem vreo 3 baietzei, dar ne-au aratat dosarele inainte si am decis sa mai asteptam... adica vreo 3 zile [:D] pana am gasit-o pe Ioana! Cred ca depinde numai de DPC cum merg si se deruleaza lucrurile... nu se poate generaliza! Floridecires, este foarte trist ceea ce se intampla; e numai vina celor de la DPC pentru ca sunt foarte multe familii care isi doresc un copil mai mic sau mai mare... dar aceste cazuri sigur nu le sunt prezentate! Incearca tu sa-i managi cat timp mai mergi pe acolo..[flo] Mami si [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/nasturica"]Ioana nasturica[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floridecires, poti sa spui la ce spital sunt copiii aceia? Si sunt chiar atat de multi? Nu a aparut nimeni care sa-i vrea? Eu stiu [si pe aici] fete care sunt in cautare de bebei si carora li s-a spus ca mai au de asteptat... presupun ca acei bebelusi nu au situatia clarificata dar pentru unii parinti asta nu conteaza...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare! eu am o minune de fetita de 3 ani jumate, adoptata...am vazut vreo 3 copii pana la ea... si cu o seara inainte de a o vedea pe ea ( Maria) eu si sotul meu am decis sa mai asteptam cateva luni... dar a doua zi am aflat ca exista ea, un bebe sanatos, dar cu o greutate putin mai mica decat normal si ne-am hotarat brusc...Nu am mai asteptat nici o clipa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea Ioanei (1994) mergea mai bine. Aveam "pile", am dat spaga si mi-au dat direct un "vip": era dosita, sa fie dusa in Elvetia. Frumusica, dosar curat... Sa vezi cand o fi mare, poate-mi scoate ochii ca a ramas in Romania...[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto] [url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"]Vara lui 2006[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...