Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau sa ma ajutati


Recommended Posts

Botosica draga, imi pare tare rau ca te afli intr-o astfel de situatie. In mare parte sunt de acord cu ce au spus fetele insa uite cum vad eu lucrurile. Eu consider ca prioritatea ta nr 1 ar trebui sa fie acum copilul care trebuie sa vina pe lume si nu tatal lui. Spui ca prefera sa mearga la bere cu baietii, chiar daca tu nu esti de acord. Intra la " clubul scutecelor" si vezi ce presupune nasterea unui copil, vezi de cate rabdare, intelegere, dragoste, afectiune, timp are nevoie un copil. Venirea pe lume a unui copil este un miracol si un prilej de bucurie si cu un alcolic langa tine nu te vei bucura niciodata de momentele astea unice, ba probabil va trebui sa te imparti intre copil si sticlele lui. Spui ca un copil trebuie sa aiba si mama si tata si sunt de acord cu tine, dar observ ca are deja 2 parinti si va avea tot 2 parinti si cand se va naste; sunt cazuri in care parintii au probleme si nu pot locui impreuna, dar asta nu inseamna ca cel mic isi pierde mama sau tatal. Eu cred ca ar trebui sa-ti pui ordine in ganduri si sa porti o discutie serioasa cu tatal copilului. Casatoria nu rezolva problema in care va aflati, ba mai mult poate sa o complice; citeste cat au suferit unele fete sau mai bine vezi cate au indurat copiii lor din cauza ca tatal era alcoolic. Lasa-l pe el sa te caute, nu-l presa, da-i timp. Mi se pare mai grav sa sufere un copil decat sa sufere mama lui ca naste fara a fi casatorita. Daca nu va vrea copilul nici dupa ce-l nasti, atunci nu va merita, insa asta nu inseamna ca nu va mai fi nici tata. Tatal lui poate sa-l sune, poate sa-l viziteze, poate sa-l duca in parc, poate sa-l ia de la gradinita, poate sa-i citeasca o poveste si fara sa fie sotul tau. Mai stii, poate asa isi da seama ce pierde.Daca-l iubesti, il poti ajuta sa renunte la bautura dupa ce te asiguri insa ca mediul in care va creste copilul tau este unul linistit. Trebuie sa intelegi ca odata nascut, copilul are 2 parinti (atata timp cat ei sunt in viata). Povestea de mai sus este insa valabila cand iti iubesti copilul nenascut mai mult decat sotul alcoolic (sa nu creszi ca te judec, Doamne fereste). Sper sa ai ajutor din partea parintilor sau macar a prietenilor. Poate chiar n-ar fi rau sa ceri si sfatul unui psiholog.

 

Gabriela: mamica graviduta si sotie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi cer scuze ca am repetat de atatea ori substantivul "copil"; asta, poate din cauza ca, pt. mine, copiii sunt centrul universului si pt. nimic in lume nu cred ca trebuie sa le intristam fetele si sa le distrugem copilaria. Sunt atat de puri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de Botosica

As avea nevoie de ajutorul si e sfatul cuiva caruia sa-i pese.Sunt insarcinata in luna a-3-a si sunt foarte speriata si nesigura.tatal copilului nu este inca hotarat sa ne casatorim,adica tot trage de timp si amana acest lucru, desi stie ca nu vreau sa fiu cu burta mare si necesatorita.Si mai este un lucru foarte grav, pe care de-abia acum am inceput sa il constientizez mai mult:ii place sa bea.Am stiut sta e mai demult, dar l ainceput am discutat si mi-a spus ca stie ca nu e bine ce face si ca o sa incercam impreuna sa depasim acesta problema.Numai ca in acest moment nu puitem discuta despre asta, ete foarte violent cand aduc in discutie acest lucru, si mi-a spus ca ii pare rau ca o sa avem un copil, pentru ca eu ii fac rau copilului pentru ca plang tot timpul si ma consum.Cum sa merg mai departe?


id="quote">id="quote">Botosicaid="brown">, poate vrei sa citesti aici. Si sa te gandesti bine la copilul care va veni in viata ta si la ce copilarie vrei sa ii daruiesti."The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."www.bestgames.com.au <--- is live!!!http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by miris_
quote:Originally posted by Botosica

Pai nu pricepeti ca tocmai de asta nevoie, de un sfat , de o idee, de o poveste din experienta proprie care sa ma indrume cum sa gasesc calea spre a-l convinge.


id="quote">id="quote">draga botosica, eu cred ca fetele care au scris pana acum, chiar din experienta lor sau a prietenelor lor vorbesc. eu cred ca tu vrei ca cineva sa iti spuna ia-l sau nu-l lua, ca e asa sau asa. adevarul este ca numai tu poti lua o astfel de decizie.uite, eu iti voi spune din experienta proprie, ca la fel ca tine, am fost convinsa ca toate calitatile lui (ex-ului) vor "atarna" mai greu decat viciul asta. promisiuni, etc, etc. cert e ca atunci cand copilul avea 2 ani, adica acum 3 ani, am divortat. ajunsesem sa imi fie sila de el, asa cum imi e si acum, iar intr-o zi, de la bautura la adulter nu a fost decat un pas. pana si cand am aflat mi-a zis ca nu a fost decat un foc de paie, sa am rabdare ca o sa ne fie bine...etc.. de promisiuni eram satula, deci.... "pa pa". el regreta, eu nu. eu sunt mandra ca am avut in sfarsit puterea si chiar curajul (ca asta mi-a lipsit, desi stiam ca intr-o zi tot la asta voi ajunge) sa iau viata in piept, sa imi cresc copilul singura. si acest copil e mai fericit asa, decat era inainte. uite, sunt de acord cu buli, care ti-a zis sa fii fericita ca nu vrea sa se insoare cu tine. eu iti doresc o sarcina usoara si un copil sanatos, iar tu sa fii tare si sa te gandesti la binele copilului, si vei sti ce decizie sa iei. tu spui ca ai nevoie de ajutorul cuiva, si de un sfat, al cuiva caruia sa ii pese. ajutor....sustinere morala, vei primi, sfaturi, la fel, dar decizia tot tu o iei. nici una dintre noi nu il cunoastem pe el, nu te cunoastem pe tine, dar esti o persoana care cere ajutor si noi ne implicam sufleteste in problema ta, care e foarte delicata. nici o persoana nu poate lua decizii in locul tau. noi privim din afara, dar tu il iubesti pe barbatul acesta. eu am luat decizia de a ma casatori, cu inima, cand toata lumea imi zicea sa ma gandesc mai bine. si...uite ca mai tarziu am luat o alta decizie, cu creierul de data asta. oricare va fi decizia ta, eu iti doresc sa va fie bine, tie si copilasului. imi cer scuze daca nu am fost f coerenta, asta e cand lucrez si imi aduc si aminte de ce am trait...Cristina si Mihnea StefanIn lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...
id="quote">id="quote"> Cu tot riscul sa fii dezamagita sunt de acord cu Cristina. Tu nu vezi poate lucrurile asa pentru ca esti intr-o situatie vulnerabila, iar cea mai buna varianta, dupa parerea mea, este sa incerci daca tot nu poti renunta la el sa locuiti o vreme impreuna. Niste acte nu schimba cu nimic realitatea. Cred ca tu vezi lucrurile cam asa: divortata e mai bine decat sa faci un copil dintr-o relatie neoficializata. Incearca asa, iar daca chiar vrei sa lupti fa si chestia aia cu extractul de plante poate da rezultate, cine stie... Oricum, dupa ce vei naste sa sti ca prioritatile in viata se schimba radical si s-ar putea sa nu mai vrei sa lupti pentru tine si el, ci pentru copil. Bautura e un viciu greu si trage dupa el si alte "pacate".Iti doresc sarcina usoara si o nastere fara complicatii.Simo mami lu' Ioana si Catinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...