Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Flirtul pe net!


Recommended Posts

Sa mai fac vreo cateva precizari in cazul nostru:

- nu a descoperit de curand calculatorul, il foloseste de foaaarte mult timp, ba chiar mai mult, job-ul lui e in domeniul IT. Si implicit "chatul", cu tot ce-nseamna el, are cunoscuti cu care vorbeste de ani buni.

- cand zic chat ma refer de fapt la YM si msn, nu chat clasic, gen mirc. Multe din persoanele cu care vorbeste sunt colegi de serviciu si multi sunt din afara Romaniei, isi rezolva frecvent problemele care tin de job pe msn.

- pana de curand (asta insemnand vreo cateva luni) folosea messengerul doar in interes de serviciu sau cu cativa prieteni foarte buni. Insa la un momentdat si-a facut un cont pe un site (tot un soi de forum), cu acordul meu, adica imi bag si eu nasul pe acolo frecvent, si un nou user pe YM pe care-l foloseste special pentru discutiile cu cei de acolo. De atunci au aparut tot felul de nick-uri cuidate in acea lista de messenger. Teoretic e un cont comun pe care-l folosim amandoi, practic eu intru pe el odata pe saptamana, 5-10 minute maxim, sau si mai rar, el il foloseste zilnic si destul de mult timp. Iar discutiile de acolo, unele sunt serioase, pe probleme reale si de tot felul (incepand de la copii si terminand cu ultimul model de ferrari) iar altele sunt doar la misto, genul de flirturi in care fiecare incearca sa para mai mult decat e.

Ma uit la mine, si eu sunt addicted de forum, de multe ori pierd o gramada de vreme lecturand tot felul de tampeni pe aici, dar e alt gen de "dependenta", plus ca eu seara de acasa intru rar sau deloc aici (imi iau ratia de DC in timpul zilei), ori el seara intra frecvent pe messenger (cu toate ca-l are si toata ziua la munca). De acasa vad ce discuta, si nu e nimic dubios, dar la serviciu....habar n-am ce face.

 

De fapt pe mine asta ma deranjeaza, nu ceea ce face el acolo, ci faptul ca am impresia ca intr-o masura mai mica sau mai mare e dependent de asta, exact cum a spus miria_cristina: "Obisnuita de-a intra pe chat este ca si jocul de noroc, o boala si nu este deloc o gluma, ba chiar poate sa ia amploare sau sa creeze probleme cuplului."!

 

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Maria id="purple"> (22.06.2005)

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cu dependenta asta nu stiu ce poti face... cu cat ii interzici mai tare ceva, cu atat mai mult o sa faca chestia asta. Ai incercat sa discuti deschis cu el despre treaba asta? Sa ii spui ce te deranjeaza? Acuma, banuiesc ca il cunosti destul de bine ca din reactiile lui sa iti dai seama daca minte (un pic) sau nu. Nu trebuie sa il acuzi de nimic, ci pur si simplu sa ii spui ce nu iti place. Nu uita cat de importanta e comunicarea intr-o relatie. Eu cand am ceva bai cu el ii spun intotdeauna, prima data ma gandesc, ma calmez, si incerc sa pun problema in asa fel incat sa inteleaga ce ma deranjeaza si de ce. La fel, si el imi spune cand exagerez cu ceva. Mai am obiceiul... :)

 

Gabici

'Be yourself. Everybody else is taken.'

ADOPTA UN CATEL

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un pic off topic si totusi pe fir :

 

Fetelor, eu am doi prieteni foarte buni care s-au cunoascut pe Chat/mirc.La momentul respectiv erau iesiti din relatii destul de bolnavicioase, s-au intalnit mai intai virtual, apoi personal si bineinteles ca sunt fericiti si astazi.

 

Au cativa ani frumosi de mariaj, se gandesc si la un bebelash si chiar dau vina pe "noroc" pentru toata dragostea lor.

 

Cred ca chat-ul leaga si dezleaga, cred ca in momentul in care in cuplu, unul din parteneri e mai interesat de chat decat de jumatatea lui, atunci trebuie puse semne mari de intrebare!

 

Aveti grija si aveti grija, in ambele cazuri!

 

[gravi]Nevestica Adorata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by hanna10

 

Si acum ajung la adevarata problema...eu consider ca cine se duce pe net sa vorbeasca cu persoane de sex opus si sa se "indragosteasca" sunt persoane nefericite in relatie, care nu obtin dragoste si caldura de la jumatatea sa.

 


id="quote">id="quote">

 

Din pacate, nu sunt convins de asta. Pe chat ai tendinta sa te expui mai mult, sa te confesezi...si uite-asa legi o prietenie frumoasa, care este o varianta de urgenta, cel putin in subconstient. Si cum o casnicie are si momente mai proaste...

Raman la parerea mea: ce depaseste amuzamentul din adolescenta, e mare prostie.

 

poze multe cu noi[foto]

Ana a implinit un an[foto]

Vara lui 2006[foto]

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar o opinie: uita-te la mesajele Georgianei de la alt subiect recent de pe forum, si iata cum s-au transformat chat-urile in linii erotice. Doar un exemplu. Altul, articolul acela mult citat cu "Jurnalul unei femei inselate".

Dar nu spun ca nu exista solutii simple: de exemplu de ce nu faceti altceva seara? Incercati cat mai des sa iesit la film, la teatru, cu prietenii la un pahar (de vorba...), la un restaurant, la o plimbare (cand e frumos afara) etc etc. Cred ca adictia asta de chat e si un semn al lipsei de alta preocupare. Daca ar avea altceva de facut, poate ar mai uita de chat. Asa, in casa, tot TV si PC; ca nevasta e deja prea cunoscuta...[V]

Ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by pisucmic

Dar nu spun ca nu exista solutii simple: de exemplu de ce nu faceti altceva seara? Incercati cat mai des sa iesit la film, la teatru, cu prietenii la un pahar (de vorba...), la un restaurant, la o plimbare (cand e frumos afara) etc etc.


id="quote">id="quote">Cu 2 copii mici, dupa ora 7 seara (ca atunci ajungem noi acasa de la munca).....e cam greu, daca nu imposibil [:D].Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Maria id="purple"> (22.06.2005)id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, flirtul pe net poate lua o intorsatura nefericita.

 

Insa eu nu sint de acord sa pun raul inainte.

In primul rind, aparitia acelor nick-name-uri "ciudate" pe o lista comuna de YM nu demonstreaza mare lucru.

Cit de "prost" poate fi un barbat care-si adauga "fete vesele" pe lista contului comun?

 

Dar, nu lasa suspiciunea sa-ti patrunda in inima ca un sarpe veninos si nu-l urmari.

Intreaba-l, privind in ochii lui daca flirteaza cu cineva pe net. Simplu si direct.

Sotul meu nu foloseste calculatorul pentru navigare pe net in schimb serviciul lui ii scoate in cale multe reprezentante ale sexului frumos si foarte frumos. Ar fi o nebunie sa-mi pun nervii pe moatze gindind-ma mereu la treaba asta. Asa ca, acum mai multi ani l-am intrebat pur si simplu daca flirteaza cu ele sau daca are ginduri "ascunse" pentru vreuna. Raspunsul a fost: NU.

Iar eu l-am crezut pentru ca imi cunosc marfa.

Mi-a fost suficient raspunsul acela, am incredere in el si gata.

In acest fel duc o viata mult mai linistita.

Eu spun sa pui capat indoielii si sa-l intrebi.

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...