Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRAJITURI - VERONICA


Hildegard

Recommended Posts

gabi, mai termina cu laudele[:D] io invat in continuare. Pe mine nu ma invata nimeni nimic....ci numai critici[;)]Accept sfaturi de la cei mai talentati ca mine si de la oricine. Imi place sa fac schimb de idei, retete. Doamne, sincer ...sunt nebuna sa fac prajituri, sa experimentez. Oare unde oi ajunge cu pasiunea asta???[alcool]

 

In 5 februarie fac 30 ani...deci chef mare ca schimb prefixul[hot]

 

numai bine.....[flo]

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Foaia maro:

125 g unt/margarina pt prajituri

5 linguri zahar

1 ou

1 lingura cacao

12 linguri cu varf cu faina

1/2 pachet praf copt

esente

Se amesteca toate acestea si se coc 2 foi pe dosul tavii.

 

Foaia alba - pandispan

5 oua, 5 linguri zahar, 5 linguri faina

Albusurile se bat spuma cu zaharul, se adauga pe rand faina si apoi galbenusurile. se coace.

 

la foaia maro nu vad cum sea mesteca toate ,fara lapte

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rulada cu crema de cacao si finettiid="size2">

 

Blat:

 

6 albusuri se bate bine spuma cu 6 lniguri de zahar,6 galbenusuri,6 linguri faina, 1/2 plic praf de copt.

Se coace in cuptorul preancalzit,cu hartie cerata in tava, pana se desprinde de tava.

scos dint cuptor copt cald se pune pe un prosop umed, se ruleaza si se lasa asa la racit.

 

intre timp facem crema:

 

4 oua intregi se amesteca pe foc cu 200 g zahar pana se ingroasa, apoi se pun 4-5 linguri cacao, dupa preferinte. Se amesteca bine si se mai tine pe foc un pic.

Se lasa crema la racit.

Se freaca separat un pachet de unt spuma care in prealabil a fost lasat la temp. camerei.

Din crema racita se adauga cate o lingura in unt pana se termina compozitia de crema. La sfarsit se pun 2 linguri de finetti(crema de alune)si se freaca bine cu mixerul pana se omogenizeaza.

 

Se desface rulada, se scoate prosopul si se unge inauntru cu aceasta crema.Se ruleaza inapoi si peste rulada de pandispan si se mai unge un strat foarte subtire de crema dupa care se pune frisca batuta cu 1 plic de intaritor frisca(se poate orna cu spritul). Deasupra se presara ciocolata rasa sau bobite de cicolata din comert(sau cum le zice).

 

poza aiciid="red">

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PRAJITURA CU FOI DIN MIEREid="size2">

 

–luata de pe culinar, reteta originala aici

-am facut ceva modificari

 

Aluatul: 460g faina, 150 gr miere, 150 gr zahar, 50 g unt, 50 ml lapte, un ou, o lingutita bicarbonat .

 

-trebuie sa mentionez ca eu am facut portie dubla la aceasta prajitura si la aluat si la crema.

 

 

Mod de preparare:

 

-Intr-un castron smaltuit se pune mierea, zaharul, untul, oul intreg, laptele si bicarbonatul

Se bate cu telul, pe foc mic, pina compozitia incepe sa firba in clocot si sa se umfle ca o spuma, dublandu-si volumul.

-Vasul se ia de pe foc si imediat, se adauga toata faina, amestecand repede cu telul sau cu lingura de lemn, pina cand se incorporeaza bine.

-Se lasa sa se raceasca ca sa se poata lucra cu mana (nu trebuie sa fie rece rece)

-Se pune cate o bucata pe masa presarata cu un pic de faina (daca aluatul este caldut va fi mai usor de intins) si se intinde cit este tava voastra

-Se pune pe dosul tavi ( inainte de a pune foaia puneti faina pe dosul tavi), apoi in cuptor (inainte de a pune tava in cuptor intepati aluatul cu o furculita).

-Aici trebuie sa urmariti sa nu se arda foaia. Se tine in cuptor cam 5 minute fiecare foaie.

-Dupa ce scoateti tava din cuptor treceti cu lama unui cutit pe sub foaie.

Crema de gris pentru foi cu miere

 

-1/2 l lapte, 100 g unt sau margarina (io am pus rama), 70 g gris, zeama si coaja de la o lamaie mare , zahar vanilat.

 

-Intr-o oala se pune laptele, grisul, coaja rasa de la o lamaie, se amesteca totul pina se ingroasa.

-Crema atunci cind sa racit se pune untul si zaharul vanilat +zeama de lamaie.

-se face la sfarsit glazura de cicocolata topita la bain maire cu putin unt si apa.

 

Asamblarea:

O foaie cu miere

Gem de caise

crema cu gris

O foaie cu miere

Crema de gris

O foaie cu miere

crema cu gris

o foaie cu miere

Glazura de cioco (am pus eu la sfarsit si apoi am presarat in ploaie cocos alb)

poza aiciid="red">

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...