Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRAJITURI - VERONICA


Hildegard

Recommended Posts

Am primit un dovleac si m-am gandit sa fac ieri asta:

 

Prajitura cu dovleac id="size4">

Reteta originala este aiciid="black">

 

-Intai se pregateste compozitia de dovleac. Eu am pus ½ dintr-un dovleac intreg.

 

Dovleacul se curata, se rade, se caleste pe foc cu 1 cana de zahar pana se inmoaie, se adauga 2 plicuri de zahar vaniliat,1 lingurita scortisoara, 2 lingurite gris.

 

Aluatul:

 

7 linguri lapte

7 linguri ulei

7 linguri zahar

 

Se pun intr-un vas pe foc si se fierbe putin

Dupa ce s-a racit se adauga

un ou

1 lingurita bicarbonat stins in 1 lingurita otet

450 g faina circa si se face un aluat potrivit placut la maini sa nu lipeasca tare.

Se imparte aluatul in doua si se intind doua foi.

 

Se pune foaia in tava (eu am pus hartie cerata in tava), apoi compozitia de dovleac, dupa care a doua foaie de aluat.

Se da la cuptor preincalzit pana se rumeneste.

Se pudreaza cu zahar.Se taie patrate in tava. Se lasa la racit apoi se scoate cu paleta din tava.

 

poza aiciid="red">id="size3">

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

veronica -multumim pt retete .

va impartasesc cateva retete facute de mine ,in decursul anilor.

KATYTEYSTWOU-O PRAJITURA UNGUREASCA,SUPER BUNA.

 

 

500g faina ,150 g untura ,sau un pachet margarina rama,150 g zahar pudra,3 galbenusuri,1 praf copt.

se amesteca toate cu putin lapte din care se fac 3 foi.

CREMA- -

1 foaie se sfarama marunt cu putin lapte si,vanilie .

2 linguri cacao ,2 lg de gem de caise ,150 g zahar tos ,100 g unt ,rom se amesteca toate la un loc si se umple cele 2 foi care au ramas.

din cele 3 albusuri se bat cu 150 z pudra aau tos la baimarin si se pun deasupra.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TORT DE NUCA.

6 oua intregi ,3 linguri faina ,8 linguri nuca,8 linguri zahar.

se bat ouale intregi ,se adauga zaharul,se bate pana creste de 3 ori compozitia.se adauga faina si nuca,macinata.se tapeteaza o cratita de 2 kg cu hartie pergament si se da la foc potrivit.

CREMA----200 g unt,3 linguri faina,3 linguri cacao,1 pahar lapte,1 pahar zahar,1 galbenus ou.se amesteca faina cacaua si zaharul,se adauga laptele la foc mic pe aragaz.se amesteca pana devine ca o pasta.se da la rece .separat se freaca untul spuma se adauga galbenusul apoi cu lingura se adauga crema treptat.

 

 

PLACINTA-

 

500GR margarina,1 borcan smantana (420GR),drojdie sau praf de copt,1 ou,zahar cat vrei de dulce,estenta de vanilie ,coaja de lamaie,sare 1 lingurita,faina cat cuprinde,pt arezulta o coca buna de intins.se poate umple dupa preferinta ,mere ,dovleac ,branza .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AMANDINA-

4 oua,4 linguri zahar ,4 ling faina.--pt 4 foi ai nevoie de 16 oua ,16 ling zahar,16 ling faina.

crema :750 g margarina,350 g zahar pudra,esenta,cacao.

sirop:apa ,zahar esenta rom.

la blat se bat albusurile spuma tare ,se adauga zaharul,galbenusurile si apoi faina,amestecand usor . se tapeteaza tava cu hartie,se toarna compozitia si se da la cuptor,foc potrivit. trebuie sa stea pe hartie o jumatate de zi,blatul pt a se scoate usor.asa se procedeaza cu cele 4 blaturi.

apoi se face crema .

asamblare---se pune blatul se insiropeaza se toarna crema apoi iar blat , si tot asa pana se pun cele 4 balturi deasupra se face o glazura de ciocolata .

 

 

mie mi-au iesit 28 de bucati ,am muncit la ele jumatate de zi si s-au mancat in 5 minute.[:D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani!

Ce mai face Stefanel? Chiar nu mai vrei sa intri deloc pe la noi? Macar sa ne povestesti despre el...

 

Edit: am vazut pozele de la un an. Moama, dar ce de-a invitati ati avut. Plasma aia a primit-o Stef cadou [:-)))]?

 

Am citit cateva retete de prajituri[pofta]. Ai cumva si o reteta de biscuti (pentru copii)?

 

Cristina & Elise-Stefania

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...