Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRAJITURI - VERONICA


Hildegard

Recommended Posts

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

veronica , am ajuns sa fac fursecurile despre care te-am intrebat inainte de sarbatori.[pofta][pofta][pofta]. le-am ornat cu ciocolata topita...ce sa-ti spun...un deliciu...sotul nu s-a mai putut opri din mancat. eu am mancat mai putin, ca vreau sa mai slabesc [:D]

iti multumesc pt reteta [dual]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura bavareza

 

 

 

Avem nevoie de:

 

300 gr piscoturi de sampanie, 3 linguri de cacao, 200 ml lapte, 4 oua, 200 g zahar, 20 gr gelatina,esenta de rom, 200 g frisca.

Intr-un vas se amesteca ouale, laptele, zaharul, cele 3 linguri de cacao si se fierbe prin metoda bain-marie, la foc mic pana se ingroasa. In compozitia calda se amesteca cele 20 g gelatina care a fost muiata in prealebil in apa calduta 10 minute.

Se bate frisca si se adauga peste cream racita.

Intr-un vas de tort cu fund detasabil, sau vas Yena ( forma dreptunghiulara) se pune un strat de piscoturi, apoi crema, iar piscoturi, iar crema.

 

Se glazureaza cu glazura de cacao, fie cumparata, fie facuta din zahar,unt cat o nuca, cacao, putina frisca lichida, fierte putin.

 

 

imediat pun si poza

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura bavareza

 

 

 

Avem nevoie de:

 

300 gr piscoturi de sampanie, 3 linguri de cacao, 200 ml lapte, 4 oua, 200 g zahar, 20 gr gelatina,esenta de rom, 200 g frisca.

Intr-un vas se amesteca ouale, laptele, zaharul, cele 3 linguri de cacao si se fierbe prin metoda bain-marie, la foc mic pana se ingroasa. In compozitia calda se amesteca cele 20 g gelatina care a fost muiata in prealebil in apa calduta 10 minute.

Se bate frisca si se adauga peste cream racita.

Intr-un vas de tort cu fund detasabil, sau vas Yena ( forma dreptunghiulara) se pune un strat de piscoturi, apoi crema, iar piscoturi, iar crema.

 

Se glazureaza cu glazura de cacao, fie cumparata, fie facuta din zahar,unt cat o nuca, cacao, putina frisca lichida, fierte putin.

poza aiciid="red">id="size2">

 

modificari:

 

-eu am pus 5 oua si n-am pus rom

-am mai pus un rand de piscoturi ca am avut 400 g peste care am picurat glazura de cacao fierbinte apoi am pus frisca batuta si strat de glazura

-am pus si cioco cu alune si cacao in oua

-praji sa steie de seara pana dimineata in frigider

-am facut in forma rotunda de tort cu inel detasabil

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura cu visine -luata de pe culinar

 

12 linguri cu zahar

2 pliculete zahar vanilat

4 oua

9 linguri ulei (floarea soarelui)

10 linguri lapte (caldut)

15 linguri cu varf de faina

1 pliculet praf copt

-aprox 700-800 gr visine fara samburi (se poate pune ananas sau caise)

 

- se freaca ouale cu zaharul + zaharul vanilat, se adauga treptat uleiul, apoi cate o lingura de lapte, iar la sfarsit faina amestecata cu praful de copt.

- se toarna compozitia in tava unsa cu margarina (sau ulei) si tapetata cu faina, apoi se aseaza visinele(se poate pune si nuca tataia marunt). Prajitura se introduce la cuptor, la 175 de grade, sau daca nu e cuptor electric, o bagati in cuptorul incins la focul cel mai mic.

Se coace cam cam 35-40 de min.

Se pudreaza cu zahar.

 

Nota:

-eu am facut portie dubla ca am copt in tava mare.

-visinele le-am pus dupa ochi, un borcan(nu le-am scurs)

-de abia astept sa fac cu ananas[:D]

-am pus hartie cerata sub ea in tava

poza aiciid="red">id="size2">

[pup]

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 2 luni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...