Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRAJITURI - VERONICA


Hildegard

Recommended Posts

  • Răspunsuri 287
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Myha, prajitura Rafinata am facut-o intr-o tava dreptunghiulara de dimensiunea 30/22 cm.

 

Cu gelatina nu stiu ce sa zic, eu am folosit foite si nu granule.

eu zic sa faci "Fortareata visinilor".

Nu te mai incurci cu gelatina. iti trebuie numai pentru ornare.

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 07.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura de mere cu glazura-reteta luata din revista practic

 

 

Ai nevoie de:

-1/2 kg mere

- 200 g faina

-200 g zahar

- 150 ml ulei

- 1 lingura amoniac

- coaja de la 1 lamaie

- alte esente

 

cum procedezi:

 

cureti merele, le dai prin razatoare si apoi le amesteci cu zaharul, uleiul si faina. adaugi amoniacul, coaja de la lamaie si enetele, amesteci foarte binr si pui totul intr-o tava pe care o dai la cuptor.Cat timp se coace se face faci glazura din 100 g margarina, 12 linguri zahara, 1 lingura apa, 3 linguri cacao.

Cum procedezi: pui toate ingredientelel intr-un bol pe foc si le lasi pana se topeste zaharul. Scoti tava cu prajitura si torni glazura peste ea. O lasi sa se intareasca si apoi o tai cu un cutit inmuiat in apa calda.

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 07.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Placinta cu branza - luata din revista practic

 

-1 pachet foi placinta

-700-800 gr. branza de vaci proaspata

-6 oua

-300 gr. zahar

-stafide (cat te lasa sufletul), zahar vanilat, coaja de lamaie si portocala rasa

-ulei sau grasime pentru uns foile

Se unge tava. (eu am tava mare si pun doua foi la inceput ca sa ramana margini pentru a acoperi, oricum va trebuie o tava inalta cam de 10 cm)

Branza se face in felul urmator: se amesteca branza cu stafidele si cu galbenusurile, se pun toate mirodeniile. Albusurile se bat spuma ca pentru bezea si se incorporeaza in branza.

Deci pun 2 foi de placinta in tava , apoi un rand de branza, dar branza nu se tinde se pune cu lingura gramajoara langa gramajoara. Se pune asa incontinuare pana se termina compozitia, iar deasupra se termina cu foaie de placinta. Se taie in patrate placinta. Si se pune la cuptor pana se coace.

Siropul:

300 grame zahar cu 250 gr. apa se pun pe foc. Cand clocoteste este gata.

 

PRAJITURA CU STRUGURI

 

Cantitati pentru o tava mai mica decat cea de la aragaz.

Aluat:

-120 g margarina sau unt

-250 g zahar

-2 oua

-1/2 lamaie

-150 g smantana

-1 lingurita rasa de bicarbonat de sodiu

-300 g faina

-boabe de struguri

 

Se freaca margarina f.bine cu zaharul,se adauga ouale (pe rand),apoi smantana,coaja si zeama de lamaie,apoi faina amestecata cu bicarbonatul.

Se pune aluatul in tava unsa si tapetata cu faina,deasupra se pun boabe de struguri.

Se coace aprox.35-40 min(proba cu scobitoarea).Rece,se pudreaza cu zahar farin.

Eu am dublat cantitatile si am facut-o in tava mare de la aragaz.

 

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 07.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara,

 

nicole am facut salamul "minune".

Deci parerea mea e ca untul nu mai e nevoie pentru ca se leaga de la cartof. se poate pune si unt normal.

prima compozitie se intinde pe folie cu mana apasandu-se cu degetele spre exterior. mainile se umezesc sa nu se lipeasca de degete.

a doua compozitie se intinde tot pe folie trasparenta si dupa aceea le suprapunem,adica pleosc una peste alta[:D] compozitiile trebuie sa fie de aceeasi dimensiune, aprox. egale. apoi normal rulam

io n-am avut celofan.

maine pun poza daca a iesit ca lumea poza.

[pofta]

 

[flo][flo][flo][flo][flo]

 

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 07.11.05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...