Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minciuna atunci cand adevarul raneste?!


Recommended Posts

Acum cateva zile m-am intalnit pe strada cu o veche cunostinta draga mie, castorit , dar in prezenta unei alte femei decat sotia( cu care , de asemenea am o relatie de amicitie). Nu mi-am facut ganduri de nici un fel, suntem in secolul 21, dar ieri nu am putut sa cred ce vad...aceeasi femeie il mangaia tandru si il saruta pe respectivul domn cu patima in ..public. Nu m-am putut opri sa nu fac o scena ca in desenele animate( cu ochii aia mari si bulbucati si limba scoasa)....mi-am zis no probem, nu e treaba mea...dar ce ma fac ca sotia( pura intamplare) m-a sunat ieri seara sa ma ntrebe ceva despre alimentatia unui copil si sa -mi spuna ca il suspecteaza pe sot de inselaciune. Pe moment imi venea sa-i zic tot ce am vazut( au un copil de 4 luni)....dar nu pot sa o fac.....si atunci intreb... minciuna sau adevarul?.... chiar daca doare. Si , poate nu trebuie sa "judecati" cazul in speta , ci sa raspundeti la intrebarea care ma macina... Alina[vampa] si printul Rares[sofer] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinatanasache/album"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Neata,

 

din punctul meu de vedere, eu as prefera adevarul. Daca as fi in locul amicei tale, categoric as prefera sa mi se spuna. Ce ma doare cel mai tare este incertitudinea care macina mult mai multi nervi decat realitatea. Probabil daca nu as fi banuit nimic ar fi fost ok, dar cum si amica ta banuieste ca e inselata, se poate sa o chinuie mai mult intrebari cum ar fi "unde e?cu cine?ce face?" decat aflarea adevarului.Zic asta pentru ca daca as fi intr-o situatie in ca m-ar macina-o un gand , mi-as dori clar sa stiu adevarul.

 

In schimb daca eu as fi in postura de a 'anunta' o persoana de cum sta adevarul, nu stiu sincer ce as face. Depinde de relatia cu persoana respectiva. De ex, daca as fi mai apropiata de sotul sau partenerul infidel, i-as spune lui sa isi rezolve situatia...daca as fi mai apropiata de ea...hm..daca ar fi 'doar' o amica(fosta colega de liceu,facultate, vecina, etc) nu m-as baga. Daca in schimb mi-ar fi o prietena de suflet, i-as zice...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost subiecte de genul asta si chiar de fiecare data cand citeam ma gandeam ce as face eu in situatia ta?!

Eu daca as fi in situatia celei inselate clar as prefera adevarul, as simti ca am fost tradata de prietena mea daca ar sti si mi-ar ascunde faptul ca stie!!

Acum situatia ta.... depinde cat de apropiata esti cu nevasta inselata! Daca sunteti prietene bune adevarul este cel mai indicat... nu este corect ca ea sa fie inselata si toata lumea sa stie!! Tu ii spui ce ai vazut si e decizia ei ce face pe mai departe...

Succes, e dificil!

Dar prietenul adevarat la nevoie se cunoaste!

 

Mami si Ioana nasturica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ADEVARUL. Daca ceva eu urasc extrem demult aceasta este minciuna. O minciuna este dupa mine infinit mai deplorabila decat adevarul oricat de dur sau nedorit ar fi acesta din urma. Insa in egala masura consider ca modalitatea de a spune adevarul poate fi diferita. Dar eu cel putin nu-l voi pune niciodata in balanta cu minciuna. Adica asa sper, viata poate fi ciudata uneori. Pot fi si cazuri extreme.

 

Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea minciuna cand adevarul raneste? pot doar sa zic ca nu poate fi totul alb sau negru. Personal as prefera sa fiu mintita daca persoana care ma minte o face din dorinta de a ma proteja!

 

Acum, un pic si despre situatia descrisa de tine. Indiferent de care persoana mi-ar fi mai apropiata, eu as vorbi cu el fiindca e datoria lui de a rezolva problema. In plus, ca femeie inselata, pur si simplu as prefera sa aflu asta de la partener, chiar daca as fi ultima care afla!

 


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.

Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Tania21

raresionut ai zis ca te-ai intilnit cu el, adica el te-a vazut pe tine si tu pe el. In acest caz nu a incercat in nici un fel sa te roage sa nu-i spui nimic sotiei...?


id="quote">id="quote">Prima data cand ne-am intalnit, nu nu a schitat nici un gest ca ar fi nimic in neregula , dar ieri nu m-a vazut...oricum cred ca voi sta prima data de vorba cu el, dar mi-e teama ca sotia lui( care nu e decat o amica) sa nu catalogheze ca am stiut si nu am spus nimic.Alina[vampa] si printul Rares[sofer]Pozele noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de raresionut

dar ce ma fac ca sotia( pura intamplare) m-a sunat ieri seara sa ma ntrebe ceva despre alimentatia unui copil si sa -mi spuna ca il suspecteaza pe sot de inselaciune.

 


id="quote">id="quote">

 

Mai greu era daca nu banuia nimic si trebuia sa-i dai cumva vestea din senin.

Are dreptul sa stie, eu i-as spune daca ar mai aduce vorba.

 

Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adevarul, clar.

mai bine sa afle cat mai repede...mai ales daca banuieste

 

 

 

Noeid="Comic Sans MS">id="size1"> siid="red">id="size1"> Anne-Biancaid="teal"> (14.03.2006)

 

[cit]id="Comic Sans MS">id="size1">

Ce mai citim noiid="navy">id="Comic Sans MS">id="size1">

Pe unde ne mai plimbamid="size1">id="Georgia">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca rezolvi ceva vorbind cu el... Poate sa devina ceva mai atent pe viitor cu amanta in locuri publice, dar nu mai mult. Nu ced sa inceteze relatia lor. Insa sa-i spiu sotiei... uff... ar fi o lovitura... cu toate ca banuieste...

 

Daca el nu stia ca tu ai fost cea care l-ai vazut puteai sa-i zici sotiei lui, si in acelasi timp sa-i spui sa nu divulge "sursa" informatiei. Dar cum zici ca te-a vazut si el, e mai neplacuta situatia...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...