Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iaca tortu'!


adi69

Recommended Posts

Fondant din lapte condensat indulcit(reteta mea)

-un pahar de apa+un pahar de zahar se pun la fiert intr-o craticioara,se fierbe pana se dizolva bine zaharul si se leaga putin ca un sirop. se ia de pe foc,se racoreste f. putin si cat este inca f. cald se arunca peste sirop un pahar plin cu varf de lapte praf.se omogenizeaza bine,eventual cu un tel ca sa se desfaca toate cocoloasele.se amesteca bine pana ce pulberea de lapte este complet dizolvata.se lasa la racit si se foloseste la prepararea fondantului asa cum se arata in reteta.id="red"> gustul este in proportie de 99% la fel cu cel din lapte condensat cumparat.am facut si putin fondant din el si a iesit f. bine

 

Adica? Ce reteta?

Adica,dupa ce amestec siropul de zahar cu lapte praf..mai departe?Il amestec cu z pudra pana se face ca un aluat?

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 108
  • Creat
  • Ultimul răspuns

da,Natalia,se prea poate sa ai drepatate,poate trebuia sa incerc sa mai adaug niste glucoza.asta fac si la pasta cu laptele condensat si nu mi se mai crapa figurinele si raman vreme indelungata netede:-)

[pup]

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, scuze, taman reteta fondantului nu e in subiectul respectiv. [:D] Uite-o, am copiat-o de la instructiunile pentru tortul Barbie:

quote:160 g lapte praf

160 g zahar pudra

200 g lapte condensat cu zahar

colorant alimentar.

Se framinta fondantul, se rup bucatele din el si se modeleaza diverse decoratii. Se lucreaza pe masa presarata cu zahar pudra. Se pastreaza la rece mai multe zile. Decoratiile se intaresc greu, ceea ce le face mincabile. Sint foarte bune, apropo, au gust puternic de lapte.


id="quote">id="quote">

 

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un tort,tot imbracat in pasta de zahar,uin care am pus o idee mai multa gelatina,si care nu s-a mai sfaramat dar care era cam spongioasa .Buna ptr floricele,greu de intins si de facut sireturi..

A! Sa dau si link-ul?

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2998261590081950625bSLlNM

 

Fug sa termin tortul nr doi..ptr alt Constantin..

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adi69

Am facut un tort,tot imbracat in pasta de zahar,uin care am pus o idee mai multa gelatina,si care nu s-a mai sfaramat dar care era cam spongioasa .Buna ptr floricele,greu de intins si de facut sireturi..A! Sa dau si link-ul?http://home-and-garden.webshots.com/photo/2998261590081950625bSLlNMFug sa termin tortul nr doi..ptr alt Constantin..Adriana


id="quote">id="quote">nu te-ai lasat tu pana nu ai facut si o carticica[:D]...ti-a iesit superb tortul felicitari din nou!!![cool]INGRIDid="purple">[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adi69

Asa e nu m-am lasat..daca tu n-ai mai vrut..:)Dar cum de bantui pe aici la vremea asta? Nu esti la gratar?Adriana


id="quote">id="quote">e plecat sotu'cu atv-urile si eu am stat acasa ca sa ma ocup de curatenie mancare...stii tuavand in vedere ca doar sambata e zi de curatenie...si dimineata am umblat aiurea[:D]la mine problema n-a fost ca n-am mai vrut ...nu vroiam sa te deranjez pe tine...eu stiind ca-s la furat nici macar sa te ajut nu eram buna[:-)))][:-)))]INGRIDid="purple">[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Natalia.

PAi ..eu ziceam ca tocmai scrisul a stricat tortul..da daca a fost musai..

Am avut probleme cu cornetul si ciocolata,care iesea cand prin stanga cand prin dreapta..si am scris cocosata peste masa,nu e chiar reusit,dar..

PAna voi avea la dispozitie vre-o carioca de scris pe tort..[:D]

 

Adriana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, si tu esti matinala duminica? Eu am un motiv (blond si f. neastimparat), tu? [:D]

Cind vii pe la Bucuresti, sa mergem la magazinul minune? Cred ca daca te scap acolo, nu te mai scot vreo 3-4 ore. [:D] Au si carioci, si coloranti, si forme diverse, tot ce vrei.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...