Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?


Recommended Posts

Nu are legatura casatoria cu recunoasterea copilului si implicatiile juridice si materiale pe care le implica.

Eu am stat 7 ani nemaritata si nu mi-a fost nici rau, nici bine, nu a fost pe lista mea (sau a lui) de prioritati. Intr-un final am facut-o pentru ca au aparut diverse implicatii si combinatii materiale si era mai precaut, pentru amandoi.

Problema nu cred ca consta in procedeu in sine, ci in temerile preitenului tau.

Faza cu "speriatul" e puerila, trebuie sa sapi mai adanc.

Copilul are nevoie de doi parinti, casatoriti sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Daca un act la primarie il sperie asa tare cum crezi ca il va speria un copil?

Uneori si cei care au avut curajul de a merge la primarie isi iau lumea in cap in momentul in care apare un copil.

A avea un copil e ceva extraordinar dar presupune multa multa munca,nopti nedormite si o schimbare radicala in viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Pai nu are bimic daca vrei un copil....oricare ti-ar fi statusul civil.

Insa....aici nu este vorba de ce vrei tu.....este vorba de viata unui copil(adolescent, tanar, adult etc.).

Nu spun ca "actul" acela ii va face viata mai buna....insa in mod clar prezenta continua a tatalui(mamei) este benefica.

Parerea mea este ca ar trebui sa discutati foarte serios tu si partenerul tau despre copil, casatorie, resposabilitati etc.

Am mai auzit de cazuri in care "tatal" vroia copil si in momentul in care a aparut copilul, s-a speriat si a fugit.

 

Garga si [copil] Irinuca

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Tia

copilasii care cresc fara tata sufera cumplit, oricat de mult ai incerca sa suplinesti lipsa lui. tu stii cel mai bine cat de "durabila" este relatia, cu sau fara acea hartie. bafta, orice ai decide.


id="quote">id="quote">Pai cine a zis ca o sa creasca fara tata?WARNING: I have an attitude and I know how to use it!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai pus tu aceasta intrebare? Pe tine ce te sperie?

Stabiliti amandoi ce vreti sa faceti. Daca vreti copil, faceti copil. Insa trebuie sa fie vointa voastra, responsabilitatea voastra, nu a celorlalti. Aveti drepturi si obligatii egale fata de copil. Si aveti aceleasi drepturi si obligatii fata de copil chiar daca sunteti casatoriti, chiar daca sunteti necasatoriti.

Cat despre actul acela de la primarie, trebuie sa fie la fel, vointa voastra.

Copilul si actul sunt doua probleme diferite, tratati-le ca atare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum zicea cineva mai sus,daca il sperie un act la primarie,cum va reactiona la un copil.Daca vrea un copil,inseamna ca vrea o familie si daca vrea o familie de ce nu ar face-o asa cum trebuie,asa cum e scris,asa cum face toata lumea.Ce e asa de speriat sa te casatoresti?II e frica de responsabilitate?Dar copilul nu e o responsabilitate mai mare decat un certificat de casatorie?Eu zic ca e puerila faza cu speriatul de casatorie.

 

Pe de alta parte,daca tu vrei copil neaparat....mare branza sa-l faci nu e.Greul vine dupa ce il nasti.Si cum tatal copilului vad ca e fricos tare...

 

Lavinia

 

 

Natalia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum motiveaza el temerile fata de actul de la starea civila?

 

Apoi, sunteti de un an impreuna. S-ar putea zice doar un an. E discutabil, desigur, exista cazuri si cazuri, dar mie mi se pare cam putin. Cam putin ca sa vrea el actul, sau cam putin ca sa poti tu accepta ca totul va fi bine si fara act.

 


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.

Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?"

 

Nu are nimic. Daca ti-l doresti probabil ca este momentul pentru tine sa il ai. Daca tu consideri ca esti intr-o relatie stabila in care amandoi doriti un copil, actul de la primarie nu are nici o relevanta.

 

Casatoriti sau nu, exista totdeauna posibilitatea de a va despartii la un moment dat. Important este pana unde sunteti dispusi sa va implicati in cresterea acestui copil, chiar in eventualitatea in care lucrurile dintre voi se vor sfarsi.

 

Sarcina si aparitia unui copil sunt mai mult sau mai putin pietre de incercare pentru un cuplu. Daca voi credeti si sunteti hotarati amandoi sa treceti cat puteti mai bine prin ele, nu vad ce va impiedica.

 

 

 

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina...

 

"We can do no great things - only small things with great love."

("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")

 

Mother Teresa (1910 - 1997)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...