Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

are ceva daca vreau un copil dar nu sunt maritata?


Recommended Posts

Nu cumva el este casatorit cu altcineva, si dintr-un motiv sau altul nu poate divorta? Ca asa s-ar explica de ce il "sperie" actul de la primarie.

Caz concret la noi in familie, varul meu, sotia lui are o boala "incurabila", ei nu se mai inteleg aproape deloc, insa nu poate divorta de ea (toti l-ar condamna, noi cei care-l cunoastem bine stim ca relatia lor mergea prost si dinaintea bolii, dar pentru restul lumii ar fi exact lasul care-si abandoneaza sotia pe patul de "moarte"). Nu au copii tocmai pentru ca ea nu poate face (din cauza bolii nu ar putea duce sarcina la capat) si el isi doreste foarte mult un copil. Stiu ca are pe cineva (de fapt cam toata familia stie de relatia lui extraconjugala) insa nu o poate oficializa. Si din ne/fericire, desi initial sotiei i s-au dat maxim cativa ani de viata, au trecut mai bine de 10 de cand i s-a descoperit boala si inca nu s-a intamplat nimic. Ar fi un tata de nota 10, il cunosc de foarte mult timp, dar nu ar divorta pentru nimic in lume. Stiu, suna telenuvelistic, dar din pacate asta-i adevarul in cazul lui.

 

Si eu am 2 copii, fara a fi casatorita cu tatal lor, dar stam de aproape 4 ani impreuna si n-am facut actele nu pentru ca eu sau el s-ar speria de acea hartie ci pentru ca n-am avut timp si de asta. Suna pueril, dar asa e, cand am ramas prima data gravida nu se pusese problema casatoriei, insa imi doream copilul, si l-am pastrat. Apoi am tot zis hai s-o facem, da' n-am mai ajuns, din diverse motive, ba eram gravida din nou, ba eram cu mutatul, ba nu mai aveam bani si de asta, asa ca am tot amanat-o. Probabil la un momentdat o vom face, dar nu o consideram o prioritate, nu hartia ne leaga.

Tu il cunosti cel mai bine, daca tu crezi ca ar fi capabil sa-si asume toate responsabilitatile care decurg din asta, da-i bataie [:D]!

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Maria id="purple"> (22.06.2005)

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

eu va multumesc pt toate mesajele!

noi am vorbit destul de mult pe tema asta si am hotarat ca vrem un copil. eu sunt de parere ca barbatul poate pleca oricand dintr-o relatie (cu acte sau nu) dar lucrul cel mai important (copilul) ramane! bineinteles ca nu am plecat pe ideea ca ne vom desparti sau ceva de genul asta....dar nu se stie niciodata! plus ca el nu a fost categoric ca nu ne vom casatori! a fost ceva de genul: la anul de ziua ta te cer de nevasta, peste inca un an facem nunta si o sa am deja 26 de ani, pana raman gravida fac 27(poate) plus 9 luni sarcina....ajung la 28! si cata rabdare mai am eu la 28-30 de ani? plus ca eu imi doresc un copil din tot suletul! vreau sa fiu tanara cand il nasc, sa nu aiba nici o problema de sanatate!

sper sa nu interpretati gresit ce am vrut sa spun!

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt oricine, deci si pt un barbat, mi se pare ca asumarea&cresterea unui copil este o responsabilitate mult mai mare decat semnarea unui certificat de casatorie.

 

Mai ales in zilele noastre cand un divort se obtine relativ usor.

 

 

 

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag

_________________________

 

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite

sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro) id="brown">id="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anca esti o draguta! sper sa ai si tu parte de un bb sanatos si frumos! ce poate fi o bucurie mai mare decat un copil? de-asta nu prea inteleg rostul hartiei de la primarie! de ce nu facem copii pt ca vrem? facem pt ca asa trebuie? ca ne casatorim si "e normal" sa facem copii? ca asa e randul? nu cred ca mai suntem pe vremea bunicai cand arunca lumea cu pietre in tine dc veneai gravida acasa!

Slava Domnului ca am niste parinti moderni si care nu pun prea mare pret pe casatorie!

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunzind la intrebarea ta,raspunsul e categoric,nu....am o nelamurire:ai pus intrebarea gandindu-te la ce vor spune altii? Daca e asa,iti spun ca fiecare isi traieste propia viata,a lui,nu a altuia..Te felicit pt gandul pe care vrei sa-l materializezi..[flo]

Am cunoscut suficiente perechi(iar in strainatate chiar sint recunoscute de catre oficialitati fara sa fie casatoriti,adica practic e acelasi lucru) care duc viata de casatoriti(copii,casa,responsabilitati impartite)fara sa fie casatoriti.

Si cunosc de asemenea,suficiente perechi casatoriti fiind care nu duc viata de casatoriti.

Si inchei citind un post pe care l-am citit mai devreme "Casatoria serveste la partajarea problemelor pe care nu le-ai fi avut

niciodata daca ai fi ramas singur".

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Idaira esti una din putinele persoane care gandesc asa! intr-o oarecare masura am pus subiectul asta si sa vad cum gandesc oamenii din ziua de azi! nu-mi puteam imagina de toate prejudecatile pe care le au! imi pare rau!....asta e!

eu nu am 15 ani! stiu foarte bine ce inseamna un copil. de la responsabilitate pana la partea financiara! plus ca daca privesti de partea cealalta: un copil inseamna o iubire neconditionata!

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intr-o oarecare masura am pus subiectul asta si sa vad cum gandesc oamenii din ziua de azi! nu-mi puteam imagina de toate prejudecatile pe care le au! imi pare rau!....asta e! id="red">id="size1">Si cum gandesc? Te ajuta la ceva sa stii cum gandesc?

Trebuia sa zici de la inceput care-ti sunt intentiile. Eu nu ma simt bine ....testata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...