Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu stiu sa nasc


Dorsilia

Recommended Posts

Si eu zic sa mergi pe epidurala si sa nu-ti faci probleme. Eu am nascut cu epidurala si desi nu am avut senzatie imperioasa de impins, cand imi spunea doctorul sa imping ma executam si in cateva miscari a iesit bebe. Cred ca mai degraba tu nu ai putut sa impingi de durere.

 

Livia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Si eu recomand epidurala. Nici eu nu am simtit nimic, dar in clipa cand am ajuns la dilatatie 10 si m-au urcat pe masa, statea moasa cu mana pe burta mea si imi spunea "acum ai o contractie, impinge", ca altfel nici mie nu-mi venea sa imping. Incercam sa vizualizez cu ochii mintii ceea ce se petrece, mai ales cand doctorul mi-a spus ca se vede capul, ma gandeam cum iese bebe asa incetisor incetisor, si chiar daca am avut epidurala am reusit sa imi mobilizez grupele de muschi care trebuiau puse sa munceasca sa scoata bebelusa. Impingeam in felul urmator: zicea moasa ca vine contractia, eu luam aer in piept cat puteam de mult, si tinand aerul acolo ma scremeam exact ca la kk si incordam muschii burtii, chiar daca nu simteam nici o nevoie. Cand nu mai puteam dadeam drumul la aer si luam repede alta gura si repetam, asa de trei ori pe contractie, dupa care spunea moasa gata, relaxeaza-te ceea si faceam respirand normal. Din trei sau patru contractii a iesit bebelina. Si la mine a impins un pic cu coatele moasa. Dar macar avand epidurala am fost odihnita cand m-am urcat pe masa, si am putut impinge. Oricum, nu sunt doua nasteri la fel, si se spune ca a doua e mai usoara decat prima. Speram sa fie asa. [:D]. Oricum, daca esti o persoana pe care durerea o paralizeaza, cel mai bine e cu anestezie. Sa ai o sarcina usoara in continuare![pup]

 

Roxie si bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut tot cu epidurala, ultima doza mi-a bagat-o chiar cu 15 min inainte de a ma urca pe masa (la insistentele mele ca muream de durere) asa ca am nascut total anesteziata[:D]. Nu simteam contractiile, stateam insa cu mana pe burtica si cand simtem ca se intareste imi dadeam seama ca era o contractie. In rest..m-am bazat mult pe ce mi-a spus medicul sa fac, si totul a fost ok. Am impins exact si cat a zis el...bb a iesit imediat fara probleme.

 

[mamica]Madau siid="black">id="Arial Black"> [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Arial Black">id="red">

pozici la 10 luni

asa s-a nascut Miruna

filmuletze poznase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca te-au pus sa nasti prea repede. Am nascut 2 copii, ambii fara anestezie.

Ultima parte a travaliului e fix aia de care zici tu, contractii una dupa alta, mai fara pauze intre ele, cu dureri mari, etc.

 

Dar DUPA ele, vine momentul in care contractiile se raresc (1 min, 1 si ceva contractia; 2-3 pauza) si in care simti nevoia sa impingi (faci kk). Nevoia aia a fost atat de mare incat parca impingea corpul fara mine, nu ma puteam opune. Impingeam si eu (voit) dar in acord cu ce-mi dicta corpul. Cand am intrat in faza asta am chemat-o pe moasa, moasa m-a pus pe masa la impins si a chemat de urgenta [medic]. Dupa vre 4 contractii resp. 6 la cealalta fetita, a iesit bb.

 

Nu stiu de ce nu ai ajuns tu la faza aia, posibil sa te fi grabit ei.

 

Dar in orice caz mi se pare o prostie maxima sa-ti faci cezariana la bb2 dupa ce pe primul l-ai nascut normal si destul de rapid; al doilea o sa fie si mai usor, si mai rapid. Acu' sa te alegi si cu uter taiat si cu aderentele postoperatorii care apar in timp si cu tot tacamul... n-are nici un rost.

 

Nastere usoara!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu ar trebui sa fi speriata ca pana la urma vei naste si sunt convinsa ca va fi bine. Eu am nascut de trei ori si sa sti ca nu am stiu sa imping asa cum trebuia la nici o nastere. Prima data m-am gandit ca a fost prima nastere, eram si obosita si am impuns aiurea, nicidecum unde trebuia si vreau sa-ti spun ca mi s-au spart venisoare in ochi si pe fata, am aratat ca un vampir o buna bucata de timp. A doua oara am nascut mai usor, dar tot am avut ceva venisoare pe fata. A treia oara m-am si astupat ca nu am reusit sa imping, dar imi avertizasem doctorul din timp ca eu nu stiu sa imping chiar daca sunt la a treia nastere si m-am ales si de data asta cu venisoare sparte pe fata, dar nu foarte nasol. Oricum a doua oara mi-am facut si eu anestezie epidurala si sa sti ca simti contractile daca ti mana pe burta, a treia oara nu mi-am mai facut anestezie si tot nu am reusit sa imping, asa ca ...

Cred ca solutia ar fi sa mergi la un curs de pregatire pentru nastere, cu toate ca nu stiu unde ar fi aici in Timisoara.

Iti doresc nastere usoara si o sa vezi ca totul se va termina cu bine.

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

http://community.webshots.com/user/mcrmiki

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Roxie

Oricum, nu sunt doua nasteri la fel, si se spune ca a doua e mai usoara decat prima.

 

Roxie si bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)


id="quote">id="quote">

 

Ce bine ar fi sa fie si adevarat ce se spune [:D]id="Comic Sans MS">

 

Gabriela,[majoreta] Melissaid="navy"> & [zana]Lauraid="navy">id="red">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am stiut prea multe despre nastere. credeam ca am tot timpul sa ma informez, dar am nascut la 7 luni, asa ca....

la mine nasterea a fost relativ usoara. la a 4 contractie a iesit bebe. dar stau si acum sa ma intreb daca nestiinta mea nu i-a facut rau la bebe.[bang] am vazut pe chilot cu cateva zile inainte de nastere ceva gelatinos, dar mi-a fost rusine sa-l intreb pe doctor daca e normal. acum am aflat ca era dopul (nici nu stiam ca exista asa ceva!!!)cand am avut contractii am crezut ca ma dor rinichii. ar trebui sa-mi fie rusine ca nu am citit efectiv nimic despre nastere si simptomele ei. in schimb am lenevit toata ziua. rusinica

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dorsilia,

Eu am nascut 2 fetite. Prima nastere cu epidurala, dar nu epidurala cum spunea cineva mai sus o injectie acum si una mai tarziu daca trebuie. Eu am facut epidurala dozata (in perfuzie). Am fost non-stop conectata la perfuzie si imi marea sau scadea doza in functie de starea mea, de evolutia travaliului. Inainte de a ma urca pe masa mi-a oprit anestezia si am inceput sa simt ceva, dar foarte putin. imi venea sa ma screm. oricum in acel moment trebuie sa faci exact ce zice medicul. Am nascut la a treia contractie avuta pe masa de nasteri, si pe mine s-a urcat moasa si desi bebe iesise eu nu am simtit. Crede-ma ca nasterea cu epidurala este domnie. Si spun asta pentru ca a doua nastere a fost pe viu si cred ca va trece mult timp pana am sa uit prin ce am trecut cu a2a fetita la nastere(paradoxal nu? se zice ca a2a nastere e mai usoara).

In concluzie: eu as face epidurala. Si apropo daca faci epidurala sa iei cu tine in sala de travaliu macar o revista ca te plictisesti[:D].

Pupici si bafta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...