Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Spitalul Elias


anamariaga

Recommended Posts

Buna Steluta! Iti multumesc tare mult ca mi-ai raspuns asa de repede.

Nu mi-ai zis cand ai nascut ca sa imi dau seama de actualitatea preturilor.Eu o sa nasc cu Dr. Tutunaru, tu cu cine ai nascut? Am cautat pe forum povestea nasterii tale dar nu am gasit-o. Poate n-am cautat eu bine, sau...?

As mai vrea sa stiu si eu cateva detalii despre conditiile din maternitate, cat este de curat , cum arata toaletele, etc. te invata cineva cum sa schimbi un pampers, cum sa speli bebelusul, cum sa alaptezi? esti invatata sa faci asta doar daca dai ceva sau indiferent?

Cum e cu anestezistul?(vreau sa nasc normal cu epidurala). Se pricep toti sa faca epidurala? Sau daca nu pot fi chemati de acasa? Cate zile ai stat in spital? Care este programul de vizite? ti-atrebuit ceva mai special in bagaj in afara de ceea ce gasim pe internet cva indicatii?

sper ca nu te-am zapacit prea tare cu intrebarile... dar am niste emotii...

iti multumesc anticipat! Pupici

 

Ti-am scris aici pt ca Pm tot nu accepti si nici mail nu am reusit sa iti trimit. chiar nu stiu ce se intampla... Oricum iti multumesc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mihaela, o sa iau toate intrebarile pe rand. Dar inca o data iti recomand sa citesti subiectele indicate mai sus, precum si ultimele capitole de la subiectul cu dr. Tutunaru (http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=87668), cu atat mai mult cu cat esti pacienta lui... Acolo vei gasi mult mai multe detalii decat iti dau eu acum...

 

Eu am nascut in iunie (dupa cum se poate vedea si la semnatura [:D])

 

- Eu o sa nasc cu Dr. Tutunaru, tu cu cine ai nascut?

 

Si eu sunt pacienta dr. Tutunaru, dar el a trebuit sa plece din tara si am ajuns sa nasc prin cezariana cu dr. Parvu. Cezariana a fost alegerea de urgenta, caci aveam deja 18 ore de cand mi se rupsesera membranele, si era pericol ca bebelina sa sufere...

 

- Am cautat pe forum povestea nasterii tale dar nu am gasit-o. Poate n-am cautat eu bine, sau...?

 

Pur si simplu nu am mai apucat s-o scriu. Poate intr-o zi, ca sa nu uit chiar toate detaliile [:D]

 

-As mai vrea sa stiu si eu cateva detalii despre conditiile din maternitate, cat este de curat, cum arata toaletele

 

Este foarte curat, arata foarte bine (pentru un spital din Romania).

 

- te invata cineva cum sa schimbi un pampers,

 

Probabil iti vor arata cele de la neonatologie. Eu cand am fost sa o iau in salon dupa vizita de dimineata, am vazut cum o schimbau asistentele de la neonatologie, si am furat meserie.

 

- cum sa speli bebelusul

 

Partea cu spalatul o fac asistentele. Eu o aveam pe mama acasa si nu mi-am pus problema. Posibil ca asta sa-ti explice atat cele de la neonatologie, cat si medicul pediatru.

 

- cum sa alaptezi? esti invatata sa faci asta doar daca dai ceva sau indiferent?

 

In principiu asistentele de la neonatologie iti vor arata. Depinde si pe cine intrebi... Sunt unele mai nesuferite, altele foarte dragute. Daca vezi ca nu merge cu vorba buna, poti incerca sa le dai ceva...

 

- Cum e cu anestezistul?(vreau sa nasc normal cu epidurala). Se pricep toti sa faca epidurala? Sau daca nu pot fi chemati de acasa?

 

Mie mi s-a montat epidurala, dar apoi la cezariana mi-au facut anestezie generala. Nu toti anestezistii monteaza epidurala. Depinde si de medicul de pe tura. De exemplu, fina mea (tot pacienta a dr. Tutunaru) a nascut in august si a nimerit pe tura unei dr. (nu ii stiu numele), care nu a fost de acord cu epidurala. Asa ca pana la urma a nascut fara. Tot din auzite, nu vin anestezistii de acasa pentru asa ceva...

 

-Cate zile ai stat in spital?

 

Am nascut sambata la 14.30, si marti la pranz am plecat acasa...

 

-Care este programul de vizite?

Daca nu ma insel, in timpul saptamanii vizitatorii au voie intre 15-17. In weekend cred ca nu erau impuse limite, dar nu mai retin. Se mai poate intra si in afara acestor ore, dar mai greu caci este un infirmier la intrarea pe sectie, si sta precum Cerber...[bang]

 

-ti-a trebuit ceva mai special in bagaj in afara de ceea ce gasim pe internet cva indicatii?

 

Nu. Acele liste sunt atotcuprinzatoare... Ti-as recomanda sa folosesti in primele zile camasile de la ei, caci le vei pata repede...

 

- sper ca nu te-am zapacit prea tare cu intrebarile... dar am niste emotii...iti multumesc anticipat!

 

Te inteleg perfect... Dar stai linistita ca esti pe maini bune. Cu multa placere!! [flo]

 

- Ti-am scris aici pt ca Pm tot nu accepti si nici mail nu am reusit sa iti trimit. chiar nu stiu ce se intampla...

 

Chiar nu stiu ce probleme sunt cu PM-ul... Oricum ramane valabila oferta cu e-mailul, sau daca iti este mai usor pe yahoo messenger...

 

[pup]

 

Steluta cu [copil] Andrada Cristinaid="red"> (17 iunie 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...