Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce sa stiu cand ma apuc sa-mi fac casa?


denis

Recommended Posts

quote:
Originally posted by kamelika
ideea este ca panoul de tip sandwich ales corect confera multe avantaje si nu este nicidecum un carton.un panou cu grosimea de 10 este folosit la o camera de frig;folosit la constructia unei case, confera izoloatie termeica si fonica cum nu o face nimeni pe lumea sata!!!in ce priveste incalzirea ,nu trebuie sa incalzesti peretii asa cum a-i face-o la o casa clasica , ci doar aerul. ganseste-te in mod ipotetic daca nu sa-r deschide usi si ferestre intr-un asa spatiu, daca incalzesti casa timp de cateva ore(gen6)poti linistita sa tai caldura pentru ca se mentine timp indelungat. este foarte adevarat ca durata de viata a panoului este mai scurta(50 de ani) dar nu vad care ar fi problema sa-l schimbi-asa nu afecteaza deloc casa in sine. traiom intr-o societate de consum si mai mult decat atat, resursele sunt din ce in ce mai rare si scumpe.ar fi timpul sa ne gandim la ceva practic si sa lasam prejudecatile. nu am vrut sa supar pe nimeni, asa e viziunea mea ......
Ei bine, nu e chiar asa. Eu stiu ca furnizorii si constructorii sunt neintrecuti in a-si aburi clientii pentru a vinde marfa, dar eu va dovedesc stiintific ca manaca ciuperci. Conductivitatea termica pentru caramida este in jur de 0,18W/m*K, pantru tencuiala 0,6W/m*K, pentru polistiren expandat 0,035W/m*K. Casele clasice se fac cu ziduri exterioare de “o caramida” (minim), asta inseamna cam 25cm grosime. +3cm tencuiala si adaugam 5 cm polistiren expandat. Conductanta termica a zidului de caramida va fi 0,18/0,25=0,72W/mp*K, a stratului de tencuiala 0,6/0,03=20w/mp*K, a polistirenului 0,035/0,05=0,7W/mp*K. Intregul zid va avea o conductanta termica de 1/(1/0,72+1/20+1/0,7)=0,35W/mp*k Ferestrele termopan (nu mai vorbim de alealalte!) au in general o conductanta de 5-10W/mp*K. Cele de super-soi si la super-pret se lauda cu o conductanta INITIALA de 1,5-3W/mp*K, GARANTATA PENTRU 1 AN. Sa luam o valoare medie de 7W/mp*K. Acum sa consideram o casa normala. Sa zicem ca are la exterior 8x12m (pana la urma marimea nu conteaza, la casa mai mare sunt si mai multe geamuri). Asta inseamna un perimetru de 8+12+8+12=40m. Sa zicem ca are inaltimea de 2,5m. Deci o suprafata de zid exterior de 40*2,5=100mp. Din astia cam 10mp sunt ferestre si usi si 90mp zidarie. Pai atunci prin zidarie pierdem 90*0,35= 31,5W/K Iar prin ferestre si usi (presupunand si usa de calitate f buna) 10*7=70W/K Cu alte cuvinte pentru fiecare grad diferenta intre interior si exterior trebuie sa asiguram o incalzire (iarna) sau o racire (vara) de aprox 100W din care 30% pierdem prin ziduri si 70% prin ferestre. Care este maretul avantaj sa avem niste ziduri perfecte din panoul lui peste?!?! Partea a doua, si mai socanta. Probabil putini oameni se gandesc la urmatorul lucru:casa ESTE LOCUITA! Iar oamenii au prostul obicei sa respire. Fiecare om are nevoie teoretic de 0,4mc aer proaspat pe minut. Practic probabil majoritatea ne multumim cu mai putin. Hai sa zicem ca in casa sunt doi adulti si doi copii si impreuna necesita 1mc/minut. Pai de unde luam aerul asta? De afara, nu? Adica in fiecare minut inlocuim un mc de aer din interior cu aer de afara (mai rece sau mai cald) pe care trebuie sa il incalzim, respectiv racim. Acest aer se obtine prin aerisiri repetate si, la casele mai vechi, fara termopane, din aerisiri+”curentul”care bate prin toc. 1 mc de aer pe minut inseamna 1.2kg aer pe minut. Aerul are o capacitate calorica de aprox. 1200J/kg*K. 1.2kg/minut inseamna 1,2/60=0,02kg/sec. Pentru aducerea lui la temperatura interioara ne trebuie 1200*0,02=24W/K. Aici nu mai pun faptul ca la baie sta multa vreme o aerisire deschisa - si acolo sunt muuulti wati pierduti, la bucatarie, la camara, apoi mai merge un aragaz, are si ala nevoie de O GRAMADA de oxigen.... Asa ca refacem socoteala. In total avem nevoie de o putere de incalzire/racire de 31,5+70+24=aprox 125W pentru fiecare grad diferenta de temperatura. Din astia doar aproximativ 30 se datoreaza peretilor. Pe de alta parte nu prea exista materiale cu mult mai izolatoare decat polistirenul expandat (vorbim de materiale la preturi rezonabile, nu placile de oxid de siliciu polimerizat care acopera naveta spatiala), asa incat ma indoiesc profund ca un panou cu grosimea de 10cm, care trebuie sa mai contina si niste materiale de structura va izola mai bine decat zidul de caramida (aprox 0,7W/mp*K) plus 5cm de polistiren (iarasi cam 7W/mp*K). Chiar daca ar izola mai bine, CU CAT MAI BINE? Cat o sa imi reduca cei 30W/K pe care ii pierd prin zidarie? Cu 10 %? Cu 25%?! Cat inseamna asta la total? O reducere de cateva procente? Observatie: 5cm de polistiren expandat izoleaza cat 25cm de caramida. Cine isi permite ziduri de 50cm poate renunta la polistiren, nu si mai are rostul. Cat despre izolarea acustica... Cred ca nu e cazul sa o iau de la capat. Oricum cei mai buni izolatori acustici sunt structurile rigide si dense (gen caramida). Pentru cine crede ca am inventat valorile alea constantele fizice ale materialelor se gasesc pe aici: http://www.engineeringtoolbox.com/air-properties-d_156.html http://srdata.nist.gov/insulation/insul_search_menu_12.asp In rest e fizica de clasa a 10-a (pe vremea mea, ca acum nu mai stiu cand se face termodinamica) My life stinks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de denis
Poate s-a mai discutat subiectul... Cu siguranta. Dar vreau si eu niste informatii...de actualitate. Ne-am cumparat teren in afara Bucurestiului, ne ocupam de proiect si autorizatii, iar in primavara vrem sa demaram constructia. Faza este ca nu stim nimic despre construirea unei case in regie proprie.. De unde sa luam materiale (care-s cei mai buni furnizori...calitate/pret) ce echipa sa angajam (daca aveti experiente pozitive, mi-ar prinde bine recomandari...) ce diriginte de santier, cine ne poate face un deviz estimativ, etc.... Daca v-ati construit si voi casa singuri, mi-ar prinde bine niste sfaturi si recomandari....ca ma apuca groaza cand ma gandesc ce ne asteapta.... Multumesc mult pt ca stiu ca voi primi ceva sfaturi (aici sau pe privat) Denisa, mami lui Cosmin
In primul rand va felicit pt curajul de a va apuca de casa.Va doresc multa putere de munca,muuuulti bani si si mai multi nervvvvvi,crede-ma am mancat "painea" asta.Noi am facut-o in regie proprie,sotul meu a fost mare sef de santier,a negociat la sange si la ridicatul in rosu am ajuns la un pret extrem de bun.Noi am facut casa din caramida porotherm de 38cm la peretii exteriori si mai mica pt cei interiori.Este mai scumpa decat BCA-ul dar crede-ma merita pt confortul termic.Pt materiale de calitate nu merita sa faci economii pt ca faci un lucru pe viata.Singurul beton turnat cu pompa a fost cel in plansee deoarece cu betoniera iesi la jumatate de pret.Daca am pus caramida de 38 la exterior+2cm tencuiala din interior+8cm in interior vata minerala cu rigips+ampora pe exterior cam 7cm cu adeziv cu tot,apai la pereti de 55cm nu-i rau deloc. Nu mai stiu ce sa-ti scriu,daca te intereseaza ceva intreaba-ma. succes Magda [ispita] si [zana] Bianca 8 anisori http://community.webshots.com/user/danut1965
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 16 years later...
  • 1 month later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...