Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

incotro sa ma indrept ?


Recommended Posts

E normal sa venim cu pareri diferite si nu vad nimic rau in asta.

Nu sint de acord ca daca un om nu mai iubeste e vinovat... Nu vad o vina in asta.

Vina e cind cauti refugiul in alte parti. Ca or fi nu stiu ce web sites sau o alta persoana... Ei au renuntat la relatia lor, au substituit-o cu alte cele. Greseala e ca au renuntat sa lupte. Daca la inceput totul e frumos si vine de la sine, dupa niste ani cred ca trebuie sa depunem un pic de efort pentru a mentine o relatie.

Cind apar copiii e si mai greu, se schimba prioritatile si cred ca majoritatea cuplurilor trec printr-o perioada mai grea, de adaptare.

Atunci cind exista iubire se gasesc solutii. Altfel nu mai are nici un rost.

 

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ramona, vina nu consta in a nu mai iubi (desi, daca te-ai casatorit se presupune ca exista un sentiment puternic si trainic) ci in faptul ca esti incapabil de respect si loialitate fata de partenerul tau, ca te porti urat sau il ignori pur si simplu. Nu exista singuratate mai chinuitoare decat cea alaturi de cel pe care-l iubesti si care (poate) te-a iubit si el candva dar la trecut... Si nu exista nimic mai rau decat indiferenta. Ii datorezi sotiei / sotului macar consideratie, atata cat sa-i spui privindu-i ochii: nu te mai iubesc!

 

In cazul Adinei, daca sotul se poarta asa cum spune ea, este condamnabil. Nimic nu ii da dreptul sa fie rau, indiferent, absent in relatia cu ea. Si daca nu reuseste sa comunice cu el nu trebuie sa-si inghita lacrimile pe ascuns si sa se resemneze. Evident, adulterul nu este o solutie, dar pentru multi devine o consolare... Ai dreptate, ar fi trebuit sa lupte pentru familia lor, dar daca el nu vrea sa comunice cu ea, o repede sau nu ii da atentie, ceva se rupe la un moment dat. Si intrebarea este: el cum isi inchipuie ca poate dura o astfel de relatie in care nu mai are nimic de daruit?...

 

Gabi

 

Edit: citind ultimul mesaj al Adinei, imi dau seama ca problema este mult mai grava...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint complet de acord cu ceea ce spui. Doar ca Adina a preferat si ea sa se refugieze in noua relatie in loc sa lamureasca lucrurile pina la capat.

Poate nici ea nu-l mai iubeste? Oricum, facind pasul asta a renuntat si ea intr-un fel. Pina la urma e si asta o vina.

Cum spui si tu, cred ca situatia e mai grava decit ne-am imaginat initial. Dar tot trebuie rezolvata cumva. Ori se trateaza omul, ori se despart... Ideea e ca nu se poate trai in felul asta si nu cred ca e bine nici pentru copil.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AdinaStaicu

Vandal am eu senzatia sau o iei cam personal...


id="quote">id="quote">Nu e nici-o senzatie...am fost in situatia asta (nu in locul tau...si nici in locul lui Fat-Frumos). Cu diferenta ca sotia mea nu avea ce sa-mi reproseze ca sa justifice actiunea in sine....si nici n-a incercat sa vada ce se intimpla inainte de a face pasul respectiv...Cit pentru caustic....inca sint politicos....[8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, eu sunt sigura ca, chiar fara sa vrei, tu il vezi acum pe sotul tau ca fiind mai rau decat este cu adevarat, pentru a te justifica in ochii tai.

 

Dar adevarul adevarat este ca el este sotul tau, iar tu esti femeia pe care el a luat-o de sotie. Daca intre voi a fost dragoste, mi-e greu sa inteleg cum de nu reusiti sa comunicati, chit ca unul dintre voi se inchide in el.

Poate are ceva pe suflet, poate il chinuie ceva, poate i s-a intamplat ceva grav, poate acolo unde a fost, in strainatate, s-a intamplat ceva care l-a marcat. Poate a fost mai mult decat a putut el sa suporte.

Poate ar trebui sa fii mai atenta la ce se intampla cu el, fara sa il condamni sau sa il spionezi/suspectezi. Poate ar trebui sa vezi in el mai mult decat barbatul dator sa iti ofere placere si care se sustrage de la datoria sa.

Cred ca doar tu poti sti la ce vibreaza sotul tau. Nu intamplarea v-a adus impreuna.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok..acum ca ai recunoscut fata de tine insati ca esti intr-o relatie care nu (mai) merge si ca faci ceva concret ca sa iti fie mai bine, mai ramane sa recunosti si fata de sotul tau

cine stie, poate o sa ai revelatia sa afli ca nici lui nu ii este bine...insa pana la proba contrarie el se tine pe covorasul lui, aduce bani in casa etc...

 

poate e un barbat bun insa nu pentru tine, la fel cum si tu esti o tipa excelenta insa..pentru altul si va furati viitorul unul altuia

 

oricum, e cam aiurea sa "il lucrezi pe la spate"...stii tu aia cu "ce tie nu iti place"...

nu tin cu ursu', dar e chestie de bun simt chiar daca un unghi de genul "asa ii trebuie daca ma neglijeaza" ar fi actual aici

 

si daca am inteles gresit mai este si un copil la mijloc care mai devreme sau mai tarziu va intelege ce se petrece...iar copiilor in general cred ca le e mai bine cu o mama fericita decat cu doi parinti tristi

 

s'auzim si de mai bine

 

 

 

 

 

 

 

meg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by vandal
quote:Originally posted by AdinaStaicu

Vandal am eu senzatia sau o iei cam personal...


id="quote">id="quote">Nu e nici-o senzatie...am fost in situatia asta (nu in locul tau...si nici in locul lui Fat-Frumos). Cu diferenta ca sotia mea nu avea ce sa-mi reproseze ca sa justifice actiunea in sine....si nici n-a incercat sa vada ce se intimpla inainte de a face pasul respectiv...Cit pentru caustic....inca sint politicos....[8D]
id="quote">id="quote">Off topic, doar ca sa lamurim unele lucruri : tu crezi ca ea nu avea ce-ti reprosa sau tu nu crezi ca avea dreptul la reprosuri doar pentru ca nu stiai despre acestea? Precizare: nimeni nu este impecabil. On topic: nici-o vesta nu poate fi incheiata bine, in prea mare graba, odata ce ai gresit ordinea nasturilor si apoi reincheiata, tot in graba, fara sa faci gauri...mai bine desfa-o de tot si apoi apuca-te sa prinzi nasturii, unul cite unul, cu MAI MULTA atentie.Sau daca n-ai chef de nimic, las-o descheiata si zi "ma rog, asa imi vine mai bine....o las asa, o vreme"Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by daniela_b
quote:Originally posted by vandal
quote:Originally posted by AdinaStaicu

Vandal am eu senzatia sau o iei cam personal...


id="quote">id="quote">Nu e nici-o senzatie...am fost in situatia asta (nu in locul tau...si nici in locul lui Fat-Frumos). Cu diferenta ca sotia mea nu avea ce sa-mi reproseze ca sa justifice actiunea in sine....si nici n-a incercat sa vada ce se intimpla inainte de a face pasul respectiv...Cit pentru caustic....inca sint politicos....[8D]
id="quote">id="quote">Off topic, doar ca sa lamurim unele lucruri : tu crezi ca ea nu avea ce-ti reprosa sau tu nu crezi ca avea dreptul la reprosuri doar pentru ca nu stiai despre acestea? Precizare: nimeni nu este impecabil. On topic: nici-o vesta nu poate fi incheiata bine, in prea mare graba, odata ce ai gresit ordinea nasturilor si apoi reincheiata, tot in graba, fara sa faci gauri...mai bine desfa-o de tot si apoi apuca-te sa prinzi nasturii, unul cite unul, cu MAI MULTA atentie.Sau daca n-ai chef de nimic, las-o descheiata si zi "ma rog, asa imi vine mai bine....o las asa, o vreme"Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
id="quote">id="quote">fa si tu un search si o sa te lamuresti singura....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...