Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!


tyaa

Recommended Posts

Mai fetelor ma bucur ca discutia reintra pe fagasul normal si ganditi-va ca supararea si "galceava" sunt pacate in toate religiile.... desi eu nu le cunosc chiar din scoarta in scoarta.... Orgoliul de a demonstra ca ai dreptate e f greu de depasit, eu nu ma descurc la acest capitol, dar asa cum Dumnezeu a acceptat zambind rautatile oamenilor, asa haideti sa fim si noi macar cand vorbim despre El, indiferent ce nume Ii dam. Nu am vrut sa aduc lacrimi in ochii vostri, dar cand am citit randurile respective nu le-am putut uita. Cat despre topic... dac-ar fi sa judecam la rece as spune ca oamenii au avut intotdeaauna nevoie de o delimitare intre bine si rau si de victoria binelui asupra raului sau de motivarea infrangerii binelui de catre rau. Ambele situatii se soldeaaza in mintea credinciosului cu victoria binelui, iar in cea a ateului cu victoria celui mai puternic. Ateul este invatat sa gandeasca probabilistic iar credinciosul cu sufletul. Credinciosul (C) stie ca exista minuni, si le creeaza singur daca ele nu-i sunt cunoscute, in schimb ateul (A)ia totul cu un aer de superioritate, de "stie-tot". C are nevoie de un ghid pentru a cunoaste viata si pe sine insusi, si atunci il invoca pe Dumnezeu, de aceea un A va avea o viata mai trista ... Mie-mi plac happy-ending-urile, visele, linistea sufleteasca si traditia si Dumnezeu m-a rasplatit din plin pt asta, aratandu-mi iubirea sa infinita!!!! [url="http://www.andora.bravehost.com/"]Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] [/url] (DN 10.10.2004) [url="http://photos.yahoo.com/andreeaoracle"][foto][/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645"]Povestea Gogosicii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna tuturor[flo]Assalamu alaikum wr wb[flo] Mai demult gasisem o povestioara intr-o carte (despre Islam);este o discutie intre doua persoane,o analogie intre un credincios,care crede ca totul a fost creat de catre Dumnezeu,planetele,plantele,viata,oamenii etc si un necredincios,care nu crede in creatie ci in evolutie...Nu-mi amintesc exact dar o sa incerc sa redau ce mai stiu inshaAllah.. Doi oameni sa aflau in desert.Dupa o vreme in peregrinarile lor prin desert,au intalnit o oaza ,cu apa si gradini frumoase,si un palat minunat in mijlocul lor;au intrat inauntru si au aflat ca toate florile pomii terasele erau organizate intr-un mod minunat,ce placea ochilor si te uimea prin migala si detaliile din ele..dar nu au intalnit pe nimeni in ele..asa ca au intrat in palat..palatul era acoperit cu marbura,candelabre minunate atarnau din tavan,covoare multicolore cu desene nemaivazute si diferite unele de altele erau presarate peste tot,vitralii frumoase erau in dreptul geamurilor iar mobilierul dinauntru era ceva ce ,cei doi oameni,nu vazusera pana atunci atat de minunat erau facute... dar nimeni inauntru,palatul era pustiu nici urma de om sau urme ale lor in palat..nici o vietate..cei doi oameni uimiti au inceput sa discute: primul:Oare unde o fi stapanul palatului?cine l-o fi construit? al doilea:esti un needucat si un refractar!palatul nu are stapan,nu vezi ca nu este nici urma de om in el?nu tu haine,urme de hrana sau altceva?bineinteles ca natura l-a construit!!!!! primul:natura?cum se poate?cum se poate natura sa fi contruit acest palat,terasele,minunatele statui? al doilea:nu am zis eu!ce minte ingusta ai!!...bieninteles ca nisipuri au venit din toate partile in decurs de multi ani si ca urmare a schimbarilor climaterice nisipul si alte pietre si metale s-au condensat,s-au unit si au format palatul si terasele..! pfuuuuuuuu auzi tu creator!stapan... primul:eii dar cum s-au format candelabrele? al doilea:hahahaha...pai diferite substante s-au unit si au format bucati de sticla colorate care s-au unit si au format candelabrele si vitraliile.. primul:dar cum ramane cu minunatele covoare pe care le-am vazut numai aici? al doilea:mai tu chiar esti ingust la minte..!bineinteles ca o turma de animale printre care si oi a trecut pe aici lana lor a cazut si nisipuri colorate s-au depus pe ele le-au colorat..mai departe lana,ca urmare a conditiilor de mediu s-a unit si asa au aparut covoarele.... Fiecare sa traga concluziile ....[flo]numai bine! Aynur Allah!Nu este Dumnezeu in afara de El,Cel Viu,Vesnicul!Nici atipirea,nici somnul nu-l cuprind!Ale lui sunt cele din ceruri si cele de pre pamant!Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui?El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor.Si ei nu procep nimic din stiinta Sa in afara de ceea ce El voieste.Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor.El este Preainaltul,Maretul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andora
. Cat despre topic... dac-ar fi sa judecam la rece as spune ca oamenii au avut intotdeaauna nevoie de o delimitare intre bine si rau si de victoria binelui asupra raului sau de motivarea infrangerii binelui de catre rau. Ambele situatii se soldeaaza in mintea credinciosului cu victoria binelui, iar in cea a ateului cu victoria celui mai puternic. Ateul este invatat sa gandeasca probabilistic iar credinciosul cu sufletul. Credinciosul (C) stie ca exista minuni, si le creeaza singur daca ele nu-i sunt cunoscute, in schimb ateul (A)ia totul cu un aer de superioritate, de "stie-tot". C are nevoie de un ghid pentru a cunoaste viata si pe sine insusi, si atunci il invoca pe Dumnezeu, de aceea un A va avea o viata mai trista ... Mie-mi plac happy-ending-urile, visele, linistea sufleteasca si traditia si Dumnezeu m-a rasplatit din plin pt asta, aratandu-mi iubirea sa infinita!!!! [url="http://www.andora.bravehost.com/"]Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] [/url] (DN 10.10.2004) [url="http://photos.yahoo.com/andreeaoracle"][foto][/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645"]Povestea Gogosicii[/url]
crezi tu asa ceva ?Eu nu am auzit asa ceva pina acum ca ateul sa aiba o viata trista pentru ca nu crede in Dumnezeu.Chiar sunt unii care traiesc f bine. Cit despre credincios nu stiu ce sa zic .Poate crede si in paranormal ,nu stiu.Ce inseamna un bun crestin ? Un om care merge cu regularitate la biserica ,se roaga ,tine post nu spala duminicile etc. Sunt multi crestini care desi nu citesc din biblie regulat sau nu merg la biserica , nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu . Adela 89 ...[:D]Ti-am retinut sfatul.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Completare. Cum poate un om credincios care se presupune ca are suflet sa ucida in numele religiei???Asta nu o mai inteleg.Credeam ca numai un ateu poate sa faca asta mai ales ca el vrea sa isi faca singur dreptate ,sa dovedeasca ca e tare si bineinteles se presupune ca nu are suflet. Explica mai pe 'ndelete ca sa inteleg. Fara suparare.E doar o nedumirire de-a mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MLDiana
Completare. Cum poate un om credincios care se presupune ca are suflet sa ucida in numele religiei???Asta nu o mai inteleg.Credeam ca numai un ateu poate sa faca asta mai ales ca el vrea sa isi faca singur dreptate ,sa dovedeasca ca e tare si bineinteles se presupune ca nu are suflet. Explica mai pe 'ndelete ca sa inteleg. Fara suparare.E doar o nedumirire de-a mea.
Fara nici o suparare, acel om nu e credincios. Sau poate ca cine stie in ce crede, insa in Dumnezeu sigur nu. Un om care il iubeste pe Dumnezeu nu poate face rau nimanui, dar sa ucida. Zic ca ucid ptr. Dumnezeu dar niciodata El nu a cerut asa ceva. Asta e de la Diavolul nu de la Dumnezeu. Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/monica1816"]Album Albert[/url] [url="http://www.freewebs.com/bbianfeb2004"] Bebelusi de ianuarie-februarie 2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, eu cred ca a inebunit lumea.Tot ud vorbindu-se pe aice de evolutie si ma intreb eu: de ce acum nu mai evoluaza nimic? Cat despre oamenii care ucid pentru religie sunt niste fanatici, niste oameni care traiesc doar pentru a face rau celorlati.Aici avem mari probleme cu arabii, si nu ma indoiesc, deoarece sunt foarte inchisi la minte. din anumite puncte de vedere.Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar in nu stiu ce tara au omorat o prezentatoare de tv deoarece purta pantaloni si era o emisiune despre muzica( avea capul acoperit).Asa ceva in anul 2005 este imposibil de crezut, si totusi mai sunt nebuni, ca oameni normali nu sunt. Am cunoscuti arabi, dar ni stii niciodata de la ce sa te astepti din partea lor, sunt violenti, nu se adapteaza societatii sunt fanatici, sunt persoane care nu au incredere in nimeni si sunt foarte rasisti. Cat despre Dumnezeu, car ca exista, nu inteleg cum cineva poate avea aceasta nelamurire. Si sunt si mai sigura ca ma iubeste si ma ajuta ori de cate ori am nevoie si tot ce am este cu ajutorul Lui si al muncii mele.Uneori ma si pedepseste si ma face s inteleg ca numai prin El putem avea ce ne dorim in viata. Sper sa nu va fii plictisit prea tare, dar asta e parerea mea[9cer]Cineva de acolo sus ne iubeste .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen Draga Osolita,eu nu am inteles ce a fost o eroare si de ce?Ca spune Hipocrate? Da este vb de o apa ce iese dintre coapse si coaste,adica oasele din partea de jos a spatelui si oasele din partea superioara a pieptului.
Hannen, Hipocrate a fost cel care a emis teoria ca sperma provine din rinichi, organ care e intre coapse si coaste, ori in ziua de azi stim ca sperma n-are legatura cu rinichii iar testicolele nu cred sa fie intre coapse si coaste.
quote:
Tu zici ca in anul 150 un medic grec a descris stadiile prin care trece embrionul.Asa o fi,dar el a descris doar stadiile si nicidecum nu a descris din ce se formeaza embrionul.
Galen a scris o carte numita "De semine" in care descrie ca stadiile ar fi: 1. sperma 2. sangele 3. carne "fara forma" 4. oase 5. carne care creste in jurul oaselor. La o concluzie asemanatoare ajunsese si Aristotel in jurul anului 350 inainte de Hristos. Hadith-ul face niste mentiuni suplimentare, anume ca in prima faza sperma ramane timp de 40 zile in uter dupa care urmeaza a doua faza, cea de cheag care dureaza alte 40 zile iar in a treia faza, cea de "carne" dureaza alte 40 zile. Probabil ca din cauza asta se considera ca copilul isi capata sufletul dupa 120 zile de la conceptie. Ori dupa cele 120 zile conform Coranului urmeaza faza de "oase" si "imbracarea oaselor cu carne". In realitate in primele 9 saptamani toate organele sunt formate, oasele incep sa se calcifieze iar "carnea care care imbraca oasele"=muschii e si ea formata.
quote:
El a scris o lucrare despre embriologia clinica iar cind a prezentat aceste informatii in Toronto ,a stirnit mare zarva in Canada.A ocupat primele pagini ale ziarelor din intreaga tara.Unele titluri foarte haioase"Surprize uluitoare descoperite intr-o carte veche"
Ai cumva niste linkuri pe tema asta ca as vrea sa le citesc si eu. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anda141
quote:
Originally posted by MLDiana
Completare. Cum poate un om credincios care se presupune ca are suflet sa ucida in numele religiei???Asta nu o mai inteleg.Credeam ca numai un ateu poate sa faca asta mai ales ca el vrea sa isi faca singur dreptate ,sa dovedeasca ca e tare si bineinteles se presupune ca nu are suflet. Explica mai pe 'ndelete ca sa inteleg. Fara suparare.E doar o nedumirire de-a mea.
Fara nici o suparare, acel om nu e credincios. Sau poate ca cine stie in ce crede, insa in Dumnezeu sigur nu. Un om care il iubeste pe Dumnezeu nu poate face rau nimanui, dar sa ucida. Zic ca ucid ptr. Dumnezeu dar niciodata El nu a cerut asa ceva. Asta e de la Diavolul nu de la Dumnezeu. Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/monica1816"]Album Albert[/url] [url="http://www.freewebs.com/bbianfeb2004"] Bebelusi de ianuarie-februarie 2004[/url]
Pai asta ziceam si eu .Sa ne explice ANdora mai bine ca eu nu am inteles ce "mesaj" a vrut sa transmita.[bang][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tarile musulmane se ghideaza dupa regulile religioase unde femeia n-are nici un drept,fetele musulmance zic ca ele -s fericite ca au trecut la mahomedanism, no-offence dar eu cred ca asta-i deja fanatism religios, indiferent ca-i dumnezeu , allah, budha, zamolxe viata a fost lasata sa te bucuri de ea, cu viciile si capriciile ei. japonezii sint mai mult atei si totusi au inima buna, trimit ajutoare peste tot, la tsunami, irak, afganistan etc...eu cred ca sint mult mai de treaba decit orice musulman sau crestin, nu fac razboaie, nu urasc, nu ucid, nu convertesc pe nimeni la shintoism sau budhism. "In dragoste, comportamentul femeii contravine logicii masculine", spune Kama Sutra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...