Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

interviu cu Dumnezeu


madaluta

Recommended Posts

Interviu cu Dumnezeu, de Octavian Paler ================================ - Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu. - Daca ai timp... i-am raspuns. Dumnezeu a zâmbit. - Timpul meu este eternitatea... Ce întrebari ai vrea sa-mi pui? - Ce te surprinde cel mai mult la oameni? Dumnezeu mi-a raspuns: - Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca.....iar apoi tânjesc iar sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea pentru a face bani... iar apoi îsi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gândesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait. Dumnezeu mi-a luat mâna si am stat tacuti un timp. Apoi am întrebat: - Ca parinte, care ar fi câteva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le învete copiii tai? - Sa învete ca dureaza doar câteva secunde sa deschida rani profunde în inima celor pe care îi iubesc... si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa învete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa învete ca exista oameni care îi iubesc dar pur si simplu înca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa învete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada în mod diferit; sa învete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei însisi. - Multumesc pentru timpul acordat....am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie? Dumnezeu m-a privit zâmbind si a spus: - Doar faptul ca sunt aici, întotdeauna... Madalina [gravi][url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev347pr___.png"]38+,[/url][baietel] [url="http://new.photos.yahoo.com/mami_nov_dec_06/album/576460762326455769/photo/294928803509035928/27"]poze,[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Foarte frumos interviul. Daca vreti il puteti citi intr-o carte de 3 volume: "Am auzit plansul inimii voastre. Am vazut cautarea sufletului vostru. Stiu cat de tare tanjiti dupa Adevar. L-ati cautat in durere si in bucurie. Mi l-ati cerut cu insistenta, la nesfarsit. Sa Ma arat. Sa Ma explic. Sa Ma revelez. Aceasta si fac aici, cu cuvinte atat de clare, incat nu se poate sa nu ma intelegeti. Intr-un limbaj atat de simplu, incat nu se poate sa faceti confuzii.Cu un vocabular atat de obisnuit, incat sa nu va pierdeti in vorbarie. Continua. Intreaba-Ma orice.Orice.Ma voi stradui sa-ti aduc raspunsul. Voi folosi intregul univers ca sa o fac. Asa ca, fii atent; aceasta carte nu e nici pe departe singura Mea unealta. Poti sa pui o intrebare, apoi pune cartea jos. Dar fii atent. Asculta. Asculta cuvintele primului cantec pe care-l auzi. Urmareste informatia din primul articol pe care-l citesti. Povestea urmatorului film pe care-l vezi. Fraza intamplatoare rostita de prima persoana pe care o intalnesti. Sau soapta raului, oceanului, vantului care-ti mangaie urechea - toate aceste instrumente sunt ale Mele; toate aceste drumuri sunt deschise spre Mine. Iti voi vorbi daca vrei sa asculti. Voi veni la tine, daca Ma inviti. Iti voi arata atunci ca am fost intotdeauna cu tine. In toate modurile, pe toate caile, in toate felurile." [bis] V-am citat din cartea "Conversatii cu Dumnezeu - vol I", coperta 2, scrisa de Neale Donald Walsh. Aceasta este cartea la care se refera in mesaj si pe care o recomand tuturor spre lectura. [flo] Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...