Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

vreau sa plec cu copilul


Recommended Posts

quote:Originally posted by magnolia

Femeia aceea striga clar dupa ajutor , dar ceea ce-i poate trece prin cap tatalui copilului este sa-i rapeasca acel copil , pentru care nici nu cred ca are vreo responsabilitate , daca nici nu s-a casatorit cu mama lui , nici nu vrea sa-i acorde un ajutor financiar(parca asa am inteles eu , ca ar fi si o lupta pe asa-zisa avere).[bang] Daca tot e asa de dornica de ajutor mama ta , care vrea sa-l duca in Canada si sa aiba grija de el mai mult decat , vezi doamne , mama lui naturala , ai putea sa ne explici , concret , cu ce o ajuta in prezent pe mama copilului tau?Adica , eu una , vreau sa stiu clar:1- de cate ori i-a dus de mancare in maternitate mamei nepotului ei[papica] ( numarul de vizite raportat la numarul de zile de spitalizare), 2 - dupa ce a venit acasa cu noul-nascut , de cate ori a venit sa faca de mancare , curatenie ,[spala] cumparaturi si ajutor efectiv la baia si ingrijirea noului nascut , in primele 6 saptamani dupa nastere( perioada de lauzie), 3- cate zile pe saptamana iese la plimbare cu nepotul , in timp ce mama copilului face o baie , citeste o carte sau trage un pui de somn , ca sa reziste trezirilor peste noapte ale copilului.[neand] 4-daca acel copil ar fi fetita , ai mai fi tentat sa o duci cu tine in Canada? 5-Daca mama ta nu ar merge cu tine in Canada , cum te-ai descurca TU SINGUR cu ingrijirea copilului? Poate ca la fel s-ar spune si despre tine , ca iti neglijezi copilul , pt. ca un singur om ( cum om este si mama copilului tau ) , NU POATE FACE FATA SINGUR nenumaratelor probleme care implica ingrijirea si educatia unui copil[copil] . Si , daca nu crezi , incearca , dar SINGUR , pt. o luna , si o sa vezi ca-ti iei lumea in cap si pleci singur unde-i vedea cu ochii!******Te rog sa ma ierti pentru virulenta cu care am raspuns , dar mi s-a parut necesar sa vezi ca mama copilului tau e pe marginea prapastiei , iar tu nu ai gasit alta rezolvare decat sa-i dai un branci de ajutor...[zid]


id="quote">id="quote">Subscriu.Bravo magnolia!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns
claudia_a stii tu ca tot ce spune vandal este adevarat?putin spus ca sari calul,am impresia ca tu ai ceva sarit in alta parte,cum poti sa spui ca este bine ce gindeste si sa plece cu copilul in canada?tu ai copil?esti mama?tu ce reactie ai avea sa te puna ceva in fata faptului implinit?doamne iarta-ma dar nu pot crede ce citesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cunosc un caz asemanator tatal a plecat cu ferita de 2 ani in Germania si mama nu stia nimic de ei ani buni , rezultatul ? a innebunit de durere de dor , eu condamn dar pe cine intereseaza parerea mea , oricum fiecare face ce vrea dar nu sigur ca face bine , comunicati oameni buni de aceea avem creier si gura si de toate sa le folosim , nu stiu de ce as fii in stare daca s-ar intampla in cazul nostru dar nu ar avea un final fericit , m-am cutremurat si cand am citit titlul , cum sa pleci cu copilul ? nici vb de ce nu plecati toti trei , de ce ai facut un copil cu ea daca acum ai vazut ca nu e o mama buna ???

Iti doresc tot binele din lume

 

evi , Eric 14.06.2000

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

George,

 

Povestea ta imi aminteste de o pilda biblica, cea cu cele 2 mame care aveau cate un copil. Una din ele si l-a omorat pe al sau din greseala si il voia pe al celeilalte.

Cand imparatul a zis "sa taiem at copilul in 2", mama lui adevarata a spus " mai bine dati copilul celeilalte femei".

 

Asa si tu daca iti iubesti copilul cu adevarat nu puneai camere video, ci stateai acolo langa copilul tau pt ca nu suportai sa il vezi chinuit.

Cred ca daca as fi in locul tau si mi-as vedea copilul batut, nemancat,nedormit as lupta pana la sange,as lasa servici, tot si as sta cu copilul non stop.Nu l-ar atinge nimeni decat peste cadavrul meu.Probabil nu as avea timp de camere video si Forumuri

 

Eu cred ca sotia ta are mare nevoie de ajutor. Nu vreau sa imi imaginez in ce stare e!

Cunosc 2 mame care au facut o depresie oribila dupa nastere si "ciudat" aveau amandoua acelasi gand , sa puna copilul in masina si sa intre intr-un zid ca sa moara amandoi.

Cu sustinere din partea sotului, acum sunt bine mersi si una din ele a mai facut inca 2 copii.Sunt niste mame devotate, iubitoare si cu familii unite.

Pune-te pt o clipa in locul ei!

Probleme vad ca sunt de dinainte de a naste... A avut pb psihice si inainte?

Sa te fereasca D-zeu sa stii ce e aia depresia.Te poate ucide incetul cu incetul, te transforma intr-un animal, te distruge, te face sa iti urasti propriul copil.

 

Tu cand te-ai cunoscut cu ea si ...dat fiind ca voiaiti o rel serioasa....nu ai vazut ce sistem de valori are? De ce nu ai plecat atunci?

 

 

Vad ca esti plin de bani, incat ai sa ii platesti pt 5 ani sa traiasca in lux. Banuiesc ca ai muncit mult pt banii astia...

 

Solutia la pb ta e simpla:

Dat fiind ca nu ai job si copilul este neglijat, ocupa-te tu de el. Stai acasa 24 din 24 leagana-l , da-i sa manance, joaca-te cu el, spala-l, trezeste-te noaptea si da-i timp partenerei sa se relaxeze.

Daca pleaca prin cluburi noaptea , at ...uite o sansa buna ... sa o inregistrezi ;)

 

 

Iar daca nu ai timp, dar esti asa plin de bani cum spui, angajeaza o bona si da-i timp partenerei sa-si revina.

 

Nu inteleg de ce nu ai facut asta deja, daca sustii ca iti iubesti copilul asa de mult.

 

Indiferent daca ai dreptate sau nu(chiar daca ai avea) nu poti scoate copilul din tara sub nici o forma.

 

Roaga-te mult sa iti dea D-zeu putere si intelepciune sa iei decizia cea buna!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu scuze ca sunt un pic off topic ,sau poate nu, dar remarcai:

quote:Pacat ca nu intra nici o membra a forumului din alta tzara sa ne explice cum este acolo... stiati ca nu este voie sa dai copilul o palma macar???
id="quote">id="quote">

Da claudia a, aici in State suntem toate Martha Stewart mai putin faza cu stocurile si bursa sau Stepford Wives...nu ne infuriem,nu ne intristam, suntem mereu deschise si intelegatoare, gatim prajiturele toata ziua si copilul nici cu o floare nu-l atingem ca de...sta protectia copilului la fiecare colt sa ma pazeasca ca de, poate-mi sare mustarul si-mi ating copilu' peste fund...

 

acum, serios vorbind, eu sunt impotriva pedepselor fizice de orice fel si abuzul de orice natura ma infurie si intristeaza in aceeasi masura, dar eu nu am reusit inca sa vad decat o mama dezamagita, care traieste langa un partener care nu o iubeste si o face sa se simta de doi bani(asta in anumite zone State se numeste abuz emotional si e motiv suficient sa il dea afara din casa cu camasa din spinare btw.),deprimata ...o mama epuizata emotional si fizic si lipsita de orice suport. Cine se simte fara pata sa dea primul cu piatra si sa-i reproseze ca are iesiri nervoase si e rautacioasa in anumite momente...eu nu ma simt in stare.

 

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

id="blue">

poze de copii cuminti

 

Ignoranta naste monstriiid="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anamari

acum, serios vorbind, eu sunt impotriva pedepselor fizice de orice fel si abuzul de orice natura ma infurie si intristeaza in aceeasi masura, dar eu nu am reusit inca sa vad decat o mama dezamagita, care traieste langa un partener care nu o iubeste si o face sa se simta de doi bani(asta in anumite zone State se numeste abuz emotional si e motiv suficient sa il dea afara din casa cu camasa din spinare btw.),deprimata ...o mama epuizata emotional si fizic si lipsita de orice suport. Cine se simte fara pata sa dea primul cu piatra si sa-i reproseze ca are iesiri nervoase si e rautacioasa in anumite momente...eu nu ma simt in stare.

 


id="quote">id="quote">

 

O mama atat de "abuzata emotional" incat alege sa-i dea copilului lapte praf, ca sa nu-si strice sanii si care isi "educa" copilul de 1 an cu dosul palmei, ivinetindu-l si explicand ca "a cazut".

Serios vorbind, si eu sunt mama, dar gradul asta de "deprimare" imi depaseste intelegerea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

George, tu chiar vrei sa traiesti cu aceasta femeie, pentru ca al tau copil sa aiba si mama si tata?! Ce ai facut tu pentru ea ca sa depaseasca depresia? Ai vorbit deschis cu ea despre situiatia prin care treceti? Ai dus-o la doctor? I-ai oferit o atmesfera de stabilitate si liniste sufleteasca? Scuza-ma dar cred ca esti foarte egoist si NU VREI sa o ajuti cu adevarat.

NU LIPSI COPILUL DE MAMA!!! Nimic nu ii poate asigura dragostea mamei, chiar si asa indoielnica cum o vezi tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din lipsa de timp nu mai scriu decat urmatoarele:

1. camerele video l-am instalat sa vad cum se comporta cu copilul cand nu sunt acasa si nu ca sa am probe in instanta(adevarat in momentul in care am instalat camerele m-am gandit ca pot fi si o proba...(cu toate ca acest tip de probe nu se accepta in proces decat ca extrajudiciare si ffff rar)insa in acel moment nu am crezut ca mama copilului reactioneaza asa dimpotriva am zis ca daca intradevar tine asa cum trebuie sa tina o mama la el - chiar daca exista alte nentelegeri intre noi astea nu mai conteaza probabil multe nu v-ati dat seama: nu de mine imi pare rau ci de copil ,daca acum trebuie sa mor ptr. el asta fac fara sa ma gandesc nici macar un minut. Daca din imaginile video reiesea ca intradevar iubeste copilul...pai atunci dumneavoastra postati pareri la alt anunt ca eu nu mai eram pe forum. Numai conteaza nimic ptr. mine daca acest copil este ingrijit de mama lui asa cum trebuie..restul problmelor care au fost le uitam imediat...insemna ca mama lui si copilul trebuie sa ramana impreuna ptr. ca asta era bine ptr. el . Dar cat tipm stai in pat toata ziua aproape, copilul se plictiseste si plange..nu comunici cu el ba dimpotriva il bruschezi, il chinui cu jucariile , pai atunci cat trebuie sa continuie asta?

- de doctor la pshiatru ca sa mergem dupa cum am scris nici nu vrea sa auda

- cand am spus ca aduc o femeie care are experienta sa aiba grija de copil unul din raspunsuri a fost:,, Nu statusem in casa cu vrea hoasca batrana sau poate vrei sa aduci una tanara?,,

CryssUk Scrie:

 

Eu cred ca sotia ta are mare nevoie de ajutor. Nu vreau sa imi imaginez in ce stare e! [/red

Asta fac de 3 ani...nu ca am incercatc ci pur si siplu pe asta m-am concentrat pe ajutor. Ea este o persoana care nu stie sa aprecieze ptr. ca asa a fost crescuta....

 

Cunosc 2 mame care au facut o depresie oribila dupa nastere si "ciudat" aveau amandoua acelasi gand , sa puna copilul in masina si sa intre intr-un zid ca sa moara amandoi.

Cu sustinere din partea sotului, acum sunt bine mersi si una din ele a mai facut inca 2 copii.Sunt niste mame devotate, iubitoare si cu familii unite.

Pune-te pt o clipa in locul ei!

Probleme vad ca sunt de dinainte de a naste... A avut pb psihice si inainte?

De probleme ei psihice am aflat deabi acum cateva luni de la o ruda de ai si nu de la parinti ei care cred ca era normal sa mi le spunaid="red">.

Imi pare nespus de rau dar cred ca atunci cand voi cere oficial sa-mi se spuna exact ce are sa nu aflu ca este ceva care nu se poate trata ptr. ca este foarte posibil sa fie asa. Oricum daca va fi asa nu ramane decat sa raman toata viata langa ia si sa am grija ca la copil sa nu i-se intample ceva rau de pe urma boli pe care o sufera(probabil deasta nu vrea sa mearga la doctor)voi face in asa fel incat sa ma asigur ca timpul pe care il petrece ea cu copilu este in avantajul lui si ca ca ii face rau in permanenta ptr. ca atunci alegerea va fi la fel: sa plec de langa ea cu copil cu tot

 

Sa te fereasca D-zeu sa stii ce e aia depresia.Te poate ucide incetul cu incetul, te transforma intr-un animal, te distruge, te face sa iti urasti propriul copil.id="red">

Nu cred ca a ajuns in starea asta..oricum nu ar fi vina mea. Poate ca maine voi reactia in felul urmator: chem salvarea , o interneaza, o trateaza, continuam tratamentul acasa si tote vor fi asa cum trebuie...nu ma mai intereseaza sa plec cu copilul ci dimpotriva voi sta si voi da tot ajutorul sa avem o famile normala...ce a fost a fost...nu mai conteaza ci ce va fi

 

 

Tu cand te-ai cunoscut cu ea si ...dat fiind ca voiaiti o rel serioasa....nu ai vazut ce sistem de valori are? De ce nu ai plecat atunci?

 

Aici poate am gresit dar nu pre mult dupa cum am explicat in postarea anterioara s-au intamplat multe, au fost multe neintelegeri dar cred ca am trecut peste ele asa cum trec orice cuplu norma. Nu ma interesat ca nu are bani si nici ca nu o sa am vreo data ajutorul alor ei..ma interesat efectiv persoana ei...am sperat tot timpul ca se schimba lucrurile in bine.... Avand in vedere ca am un copil la care tin asa cum sunt putini pe lume care tin la copii lor..si care considera ca ei sunt viitorul si nu parintii care nu vor sa renunte la nimic in favoarea lor...intrebarea De ce nu ai plecat atunci?id="red"> nu mai este valabila...copilul nu ar mai vi existat iar eu la acesta tin acum nu la altul care poate poate ar fi existat cu o alta femeie.

 

Vad ca esti plin de bani, incat ai sa ii platesti pt 5 ani sa traiasca in lux. Banuiesc ca ai muncit mult pt banii astia...id="red">

Consider ca am mai multi bani decat fata de alti dar nu inseamna ca am bani sa asigur copilul pana la varsa de 18-19 ani cand va fi pe picioarele lui.Acum sunt intr-o situatie in care eu nu mai pot sa produc nimic si am nesiguranta zilei de maine datorita situatiei ivite. Asa cum am spus sunt dispus sa platesc ptr. el ca sa fie cu mine,,,dar nu oricat deoarece mama lui ar gasi motive in permanenta de a cere bani chiar daca nu a mai cerut incredintarea lui...ea poate sa o ceara oricand...peste un an mai cere inca atat si atunci ce am facut...copilului o sa-i lipseasca multe... daca eu nu maqi produc bani ...ce-am facut...am facut-o pe mama cu bani ,,iar noi stam fara?

 

[red]Solutia la pb ta e simpla:

Dat fiind ca nu ai job si copilul este neglijat, ocupa-te tu de el. Stai acasa 24 din 24 leagana-l , da-i sa manance, joaca-te cu el, spala-l, trezeste-te noaptea si da-i timp partenerei sa se relaxezeid="red">.

 

Eu stau acasa cam 16-18 ore din 24 si cum am scris anterior eu sunt cel care ma joc cu el si ma scol noaptea sa-i dau sa manace. Problema este ca el nu se scoala noaptea de foame ci in permanenta plange inainte sa se trezeasca. El este deja afectat de neglijenta si bruscarile mamei asta e adevarul

 

[red]Daca pleaca prin cluburi noaptea , at ...uite o sansa buna ... sa o inregistrezi ;)id="red">

Pai v-am zis ea este interesata de bani nu de copil si de mine si nu este atat de proasta sa faca asta...este constienta ca ar pierde imediat ...

 

 

George

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...