Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce ma sfauiti: sa raminem prieteni?


Recommended Posts

Una la mana, intrebarea "sa ramanem prieteni" nu mi se pare ca descrie situatia, Ficusia draga, fiindca voi ati fost parteneri intr-o relatie de natura sexuala, in timp ce prietenii parca se aleg pe alte criterii, nu? Asa ca, in situatia ta, sa deveniti prieteni dupa ce ati impartit patul este o degradare (in sens de coborare in grad). Nu crezi? Pretextele lui verbale pot ascunde multe. Tu ce simti? Am inteles ca iti place fizic, te simti atrasa de el, ai fi dorit sa va mutati impreuna si incet-incet sa intemeiati o familie. Esti sigura pe sentimentele tale? Daca da, eu nu le-as compromite acceptand o "prietenie" cu iesit la bere si sex de ocazie (mi se pare suspecta insistenta cu care vrea sa te viziteze neaparat acasa dupa ce tu ai tras putin frana de mana in privinta asta!!). Nu putem fi prietene cu barbati care ne atrag sexual, nu? Mai ales, nu poti "sa il faci sa va apropiati mai mult", chestiile astea trebuie sa vina din propria initiativa a celor implicati. Deja cand intervine intentia sau impulsul de a controla relatia, ceva schioapata serios.

 

Doi la mana, "napusteala" poate fi si dupa 4 ani, fetelor, daca "printisorul" nu doreste sa se lege cu adevarat. Dar macar tipul asta are decenta si caracterul sa-i spuna adevarul. Acum decizia este a Ficusiei: daca vrea compromis, continua intalnirile si-si pierde vremea sperand poate la o naluca (nu-ti poti construi viitorul pe speranta ca cineva se va schimba), ori trage concluziile de rigoare, invata lectia acestei experiente de viata si merge mai departe cautand pe cineva care sa se implice romantic cu ea fara sa fie nevoie sa-l impinga ea de la spate! Eu as alege varianta a doua. Si cred ca si Ficusia tinde spre aceasta varianta, altfel nu l-ar fi refuzat cand cu dorinta lui de a o vizita acasa.

 

Dar ia imaginati-va voi urmatoarea situatie: o femeie sta cu un tip 4 ani, el o convinge ca e un om serios si cu caracter, ea mentioneaza ca isi doreste o familie (cel mai normal lucru din lume pentru o femeie indragostita este nu atat sa vrea sa se marite, cat sa vada ca barbatul respectiv este dispus sa se implice profund in relatie), dupa care tipul respectiv "accepta" ideea de a se casatori (sustinand in spatele ei despre ea cum ca "mda, uneori se cam agata, e posesiva si geloasa, dar in principiu ma iubeste si ar fi sotia ideala pentru orice barbat"), iar dupa ce stabilesc data casatoriei individul se descarca de frustrare si isi confirma ego-ul de macho inselandu-si partenera intr-o delegatie de servici. Si se casatoreste totusi cu ea, dupa ce povesteste altcuiva ca "cealalta era mai buna la pat" [haibat]. Ficusia, imagineaza-ti ca ai fi fost tu acea femeie, legandu-te fara sa stii de un om fara caracter, fara coloana vertebrala, fara pic de respect fata de partenera lui si mai ales fata de el insusi. [indecent]

 

Asa ca nu e mai bine sa stii cu cine ai de-a face? Ca sa nu mai pierzi niste ani din viata... Te poti decide si ii poti comunica si lui decizia, de exemplu: ori relatie ca parteneri de viata (ceea ce cere implicare si asta trebuie sa vina de la sine), ori eventual o "amicitie" in sensul ca nu-i porti pica daca nu are "atasament romantic" fata de tine, dar atunci ramaneti la 4 telefoane si o iesire la teatru pe an, ca daca tine mortis sa te viziteze acasa e semn ca il tentezi la pat, dar il deranjeaza "romantismul" sentimentelor, asa ca practic vrea sex fara obligatii. Cel putin asa se deduce din datele scrise de tine.

 

Tin'te tare. Noi in facultate aveam o vorba: "Dupa barbati si autobuze sa nu alergi niciodata. Intotdeauna vine urmatorul". Si in cazul tau poate ca urmatorul va fi mai bun. [pup]

 

Ti-o doresc. Felicia

 

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ficusia parerea mea este ca tu il iubesti! Desi n-ai spus-o deloc pana acum in posturile tale. Si el se simte atras de tine, poate chiar are sentimente mari fata de tine dar.. s-a speriat! Multi barbati reactioneaza asa: bat in retragere. Totusi te cauta, totusi iti face cadouri, totusi vrea sa va vedeti... De aici si parerile mele de mai sus. Mai mult ca sigur nu are pe nimeni.

Nu stiu daca 7 luni sunt mult sau putin pentru planuri de casatorie.. copii.. pentru ca personal cunosc cupluri care dupa numai 2 luni s-au casatorit si sunt foarte fericiti. Eu ma cunosc cu sotul meu de 14 ani (eu avand 28 ani si el 30) si abia anul trecut ne-am casatorit! deci nu este o regula... Totul e sa simti ca trebuie s-o faci! Probabil el prefera sa mai asteptati..

Ai idee de relatia pe care a avut-o inainte de tine?? Poate fi raspunsul la intrebarile tale. E posibil sa fi suferit si de aici tot comportamentul lui ciudat..

In concluzie: parerea mea este ca tine la tine! Urmareste-l de'aproape cum te priveste.. cum iti vorbeste. Orice femeie simte cand un barbat are anumite sentimente fata de ea.

Tine-ne la curent! [flo]

 


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

id="red">

Biby [floare3]

 

In asteptarea...fetitzei meleid="red"> [9cer]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca s-a speriat si a batut in retragere. Asda cum te.au sfatuit unele dintre fete mai sus, trebuie sa ii arati ca nu esti si nu vei fi in permanenta acolo unde te stie el ca esti, adica mereu la dispozitia lui. probabil el pana acum era sigur de tine si se simtea bine in relatia aceasta dar dintr-o data am impresia ca s-a simtit strans cu usa si s-a speriat.

 

Eu una nu consider ca un barbat, daca nu simte nimic pentru o femeie, face cate spune ca a facut impreuna cu tine. Si nici nu sta 7 luni cu ea daca nu simte nimic pentru ea, nu o prezinta nici familiei sau prietenilor.

 

Personal sunt adepta relatiilor lungi, pentru a fi sigura de omul de langa mine. cand m-am casatorit eram impreuna cu actualul meu sot de 8 ani, timp in care fiecare avea casa lui. Nu am acceptat sa ma casatoresc decat dupa ce m-a amenintat ca ne despartim daca nu fac pasul, si atunci am acceptat. Imi era foarte teama de casatorie, de faptul ca imi pierd independenta, lucru care nu s-a intamplat.î

 

Eu i-as da spatiu. Poate simte pentru tine mai mult decat spune si nici chiar el nu realizeaza. daca te racesti oarecum de el s-ar putea sa isi descopere adevratele sentimente. sau poate nu. dar macar atunci stii cum stai.

 

Pupici [flo]

Angelique [pegeam]

pozeid="Comic Sans MS">id="purple">id="size2">, povestea nuntiiid="Comic Sans MS">id="purple">id="size2">, luni de miere...id="Comic Sans MS">id="purple">id="size2">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca timpul cat stati prieteni nu are nici o legatura cu profunzimea sentimentelor. Eu am inceput relatia cu sotul meu in luna martie, in mai a plecat in armata pentru 6 luni, in octombrie s-a intors, si in noiembrie ne-am casatorit. Si suntem casatoriti de 7 ani. Stiu multe cazuri de perechi care au stat prieteni o gramada de ani pentru ca la final sa se desparta, sau, mai rau, dupa multi ani de prietenie s-au casatorit si casatoria nu a tinut. Daca simti ce trebuie pentru un om nu ai nevoie de nu stiu cati ani sa iti dai seama.

Asa ca nu mi se pare ca te-ai repezit asupra lui. Problema e la el, ca desi te place, s-a speriat, si nu e sigur ca vrea ceva serios. Mai bine l-ai tine un pic la distanta, ca amici, si te-ai vedea si cu altii. Daca tine cu adevarat la tine, nu o sa-i convina sa te piarda si o sa fie dispus sa-si asume responsabilitati. Nu-l lasa sa creada ca esti la dispozitia lui oricand si in orice conditii!

 

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca el vrea doar distractie. Tzine-te tare, nu-l suna, lasa-l sa sufere un pic, asta bineintzeles daca te iubeste.

Cit despre napustit, eu m-am napustit asupra soatzei la cinci luni [:D], l-am cerut eu in casatorie, iar dupa inca alte trei, ne-am casatorit [bis]

Deci, cu napusteala... nu cred ca s-a speriat, cred ca de fapt nu stie ce vrea, sau nu vrea inca o familie, obligatzii.

 

Daniela si micuta Isabella [zana]id="Georgia">id="orange">
id="right">Nasterea printesei noastreid="Comic Sans MS">id="green">id="size1">, poze in casuta galbena de sus [aho]id="red">id="Lucida Console">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L-am primit "in vizita".

S-a purtat foarte frumos, si a incercat sa ma atinga, sa ma mingiie si am refuzat caci tocmai el imi zisesem sa ramine prieteni, si fara sex sau alte chestii.

Asa ca daca asta a vrut asta a avut.

Dar trebuie sa soun ca m-am molesit toata cind l-am vazut si l-am simti mai aproape de mine.

Si m-a invitat iar acasa la mama lui etc.

Nu stiu ce sa zic, dar eu simt ca tin la el!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ficusia,

Povestea ta seamana foarte mult cu povestea unei prietene. Dupa o mare deceptie in dragoste, a intalnit un tip special, absolvent de psihologie, cu care simtea ca poate impartasi orice. De cate ori vroia sa-i spuna ceva, el o surprindea: "Stiu ce vrei sa zici!" S-a creat o empatie extraordinara intre ei. Au avut o tentativa de relatie, insa el a inceput la un moment dat sa dea inapoi. Mai rau, incepusera sa-l bantuie amintirile legate de fosta prietena. Prietena mea nu a avut de ales si i-a propus sa ramana prieteni. El a fost in principiu de acord, insa, de fiecare data cand se intalnesc, el nu se poate abtine sa nu o ia in brate si sa invceapa sa o sarute. Iar prietna mea a obosit sa se tot intrebe ce-l determinasase comporte asa.

Parerea mea este ca tipul este mort dupa ea, insa, in acelsi timp, nu este sigur pe el si ii e teama de un nou esec in viatza sentimentala. Asemenea oameni este bine sa-i eviti, pentru ca nehotararea lor te poate trage pe tine in jos.

 

Taie-i accesul la tine o perioada mai lunga de timp. Nu-l suna, nu-i da buzz pe mess, nu-i trimite sms-uri. Nici la telefon sa nu-i raspunzi. Scuze ca nu ai putut vorbi se gasesc o gramada. Determina-l, in felul acesta, sa se gandeasca ce vrea de fapt de la tine. Pentru ca asa nu mai puteti continua. Ori simpli amici (si prin amici inteleg oameni care se vad din joi in pasti la o cafea), ori iubiti. Solutie de mijloc nu exista. Parerea mea umila!

 

Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa cine sa fie mort?

crezi ca il bintuie amintirea unei foste?

sau deja are si pe altcineva?

 

se joaca cu mine?

 

[:(!]

 

mai adaug, a avut o tentativa de casatorie cu ani multi in urma cica nu numai ca aveau intentia dar si anuntasera lumea si brusc cu citeva zile inainte zice ca i s-a facut frica si a anulat casatoria.

 

si eu am o colega la care prietenul a cerut-o in casatorie la parinti, cu masa etc si dupa o saptamina s-a razgindit.

Parintii ei mai sa se imbolnaveasca, a venit tipul si-a cerut scuze, dar si ea si familia sint inca marcate.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ficusia

mai adaug, a avut o tentativa de casatorie cu ani multi in urma cica nu numai ca aveau intentia dar si anuntasera lumea si brusc cu citeva zile inainte zice ca i s-a facut frica si a anulat casatoria.


id="quote">id="quote">Ficusia, am cunoscut si eu un astfel de tip care dupa 8 ani de relatie stabilise data nuntii, trimisese invitatiile si tot pana cand unuia dintre ei i s-a facut frica si s-a terminat....oricum el ramasese clar cu intrebari 'oare nu imi era mai bine daca ramaneam cu ea'? Sunt hotarari bruste pe care le iei si dupa care stai apoi sa te gandesti inca mult timp daca a fost bine sau nu.Iar in ceea ce il priveste pe el(cel din povestea mea), dupa acea relatie si acea casatorie anulata nu a avut decat relatii pasagere, destul de neserioase mai toate in ansamblul lor..poate ca i-a fost si teama de implicare, poate ca pur si simplu isi dorea mai multa distractie..nu stiu....dar mie nu mi-ar fi placut o relatie cu el(desi pot spune ca am incercat)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca am fost explicita... Ma rog... revin la povestea prieteni mele.

 

Tipul absolvent de psihologie e foarte indragostit de prietena mea - toata lumea o zice. Insa ii este foarte frica sa se implice, de teama sa nu fie parasit. Si cand il apuca panica, se gandeste la fosta lui prietena si o terorizeaza pe amica mea cu vorbe de genul "ce grozava era X".

 

Eu nu am studii in psihologie, dar pot sa imi dau seama cand cineva e speriat de bombe si da dovada de imaturitate afectiva.

 

Parea mea este ca si prietenul tau e foarte imatur din punct de vedere afectiv. Si asta pentru ca nu are incredere in el, in capacitatile lui de a oferi dragoste, siguranta, suport emotional (tu singura spuneai ca a vrut sa se insoare si a dat inapoi). Nu cred ca se joaca cu tine constient, altfel spus, nu vorbim aici despre jocul pervers pe care il adopta tipii foarte versati, genul de cuceritori care apoi abandoneaza "prada". In cazul tau cred ca joaca e declansata de frica, frica de a se implica.

 

Acum am fost clara?

 

 

 

 

Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...