Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei (12)


Balbina

Recommended Posts

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mirela, ma bucur ca ti-au raspuns fetele inaintea mea. Nu ma supar, chiar va rog sa raspundeti, daca nu sint eu, ca nu stau mereu in fata calculatorului, si poate are nevoie omul de un raspuns urgent. [:)]

 

Ana, reteta tortului aperitiv am postat-o recent aici. [:)]

 

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia id="red"> caut de foarte mult timp o reteta de cheese chake exact ca aceasta pe care o ai si tu aici in poza. Poti sa imi spui si mie reteta? Te rog mult!

Si mai am o intrebare:

Frisca lichida cum o gasesti? Este de vanzare? Sau iei la plic si nu o bati foarte bine[:D]?

 

Si inca ceva: nu stiu daca ai mancat cheese cake-ul de la French Backery! E delicios ! Poate e aceeasi reteta cu cel facut de tine [cool].

 

Imi plac foarte mult si briosele facute de eidar si acei biscuiti rotunzi si grosi cu cereale si alune dar nu am o reteta [:(] Ai idee cum se fac? Un biscuite e aproape 7 ron!!! E delicios pentru masa de dimineata la lapte!

Multumesc muult!

 

 

 

[foto]poze id="red">siid="blue"> filme[:D]

 

povestea nasterii micutei Petra [copil]id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amiss, linkul spre reteta de cheese cake exista pe prima pagina a subiectului, chiar in al doilea mesaj. Dar ti-o postez si aici, sa nu mai cauti:

quote:Cheese cake a la Natalia

 

Blatul este cel de la Tortul nemtesc cu brinza, reiau reteta aici:

200 g faina

1 pliculet praf de copt

75 g unt

75 g zahar

1 fiola esenta de vanilie

1 ou

 

Umplutura:

500 g crema de brinza (Almette cu smintina, Philadelphiha sau smintina scursa, cum am folosit eu)

4 oua

100 g zahar

200 ml smintina dulce (eu am folosit Dorna cutie rosie, de 32% grasime)

2 linguri amidon

vanilie

 

Blatul: Se amesteca toate componentele pentru aluat. Iese aluat pentru baza tortului. Se ia o forma cu pereti detasabili (diametrul optim – 26 cm, eu am folosit de 28 cm), se unge cu un pic de unt si se intinde aluatul in ea cu miinile, formind de jur inprejur o bordura de circa 3 cm. Daca se lipeste aluatul de miini, se umezesc periodic cu apa. Pina se pregateste umplutura, se pune forma cu blat in frigider.

 

Umplutura: Se bate crema de brinza cu zaharul, galbenusurile, vanilia si amidonul. In al doilea vas se bat albusurile, iar intr-un al treilea – smintina dulce (frisca). Se amesteca atent toate trei compozitii. Se toarna peste blat. Se baga la cuptor la foc moderat spre mic (160-170 grade). Se coace pina ce se prinde umplutura pe toata suprafata (se scutura forma usurel, se vede daca mai exista portiuni lichide in umplutura).

Se serveste dupa racirea completa. Se orneaza dupa preferinte.


id="quote">id="quote">

Frisca lichida este smintina dulce de la Dorna. Se gaseste in cutie tetrapak, la 200 sau 1000 ml. Cutia rosie are 32% grasime, iar cea verde - 15%. Pentru retete folosesc intotdeauna varianta cu procent mare de grasime. Are o consistenta lichida, dar se intareste pe masura ce este batuta (ma refer la cea mai grasa, aia slaba nu se intareste nici de frica).

Din pacate, nu am mincat nimic de la French Backery, asa ca nu stiu ce gust are cheese cake-ul de acolo. Pregateste-l pe cel dupa reteta mea si vezi daca seamana la gust. Mai stii, poate iese chiar mai bun. [:D]

De asemenea, nu sint la curent cu nici un produs vindut in aceasta patiserie de care zici. Am insa o reteta de biscuiti care se fac cu fulgi de ovaz, nu stiu daca seamana f. mult la gust cu cei de la patiserie, dar te asigur ca sint f. buni:

quote:Biscuiti cu ovaz

 

100 g unt (margarina) moale

o jumatate de pahar de zahar

2 pahare fulgi de ovaz

1 ou

1 lingura faina

2-3 linguri nuca macinata

 

Untul (margarina) se amesteca bine cu zaharul, se adauga fulgii de ovaz, din nou se amesteca bine, si tot asa cu fiecare component.

Se ia din compozitie si se formeaza cu mina turtite de forma ovala sau rotunda. Se pun pe tava pe care s-a asternut hirtie de copt. Se coc biscuitii la foc moderat cam 20-25 minute.

 


id="quote">id="quote">

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

 

Am scos acum din cuptor Tortul cu branza nemtesc! E asa de usor de preparat! M-am indragostit de aceasta reteta! Abia astept sa se raceasca si sa il gust! Am avut impresia ca acesta este tot un fel de cheese cake.

 

Am crezut ca ai 2 retete pt cheese cake pentru ca intr-o poza apare crema mai putin fina si in poza pe care am ales-o eu crema pare foarte uniforma si fina. Acea crema ma interesa.

 

Acum cand am preparat acest tort, mi-a iesit foarte frumoasa crema si fina! Efectul cred ca a fost dat de amidon. Ce este cu amidonul asta? De ce se pune? Ce efect are in prajituri?

Inca o data multumesc!

Maine fac acest cheese cake la care tocmai mi-ai dat reteta si poate si un brownie[:D].

 

 

 

 

 

[foto]poze id="red">siid="blue"> filme[:D]

 

povestea nasterii micutei Petra [copil]id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un vis tortul! O nebunie de prajitura[:D]! A mlasat folia de aluminiu pe el dupa ce l-am scos din cuptor (l-am facut cu bezea pe deasupra) si i-a aparut niste perlutze de sirop de zahar pe deasupra de zici ca este impodobit cu diamante [:D]. Am sa pun o poza!

 

Multumesc pt reteta!

 

[foto]poze id="red">siid="blue"> filme[:D]

 

povestea nasterii micutei Petra [copil]id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amiss, ambele cizkeikuri din poze le-am facut dupa aceeasi reteta, numai ca dupa tehnologii diferite. La primul am batut spuma si ouale, si frisca, separat, iar la al doilea, am batut totul impreuna, cu atentie, fara sa imbogatesc compozitia cu aer, adica nu am batut spuma. Si chiar daca din poze al doilea pare sa aiba crema mai fina, te asigur ca tot primul a fost mai bun, fiind mai pufos. Sau sint subiectiva si asa mi-a placut mie mai mult. [:)]

Felicitari pentru reusita tortului cu brinza, care in fond e tot un cheese cake, doar se face cu brinza (cheese [:D]). Amidonul face sa se lege compozitia, la fel ca faina, doar ca este mult mai fin.

Faza cu perlutele de sirop iesite deasupra face ca o varianta a denumirii acestui tort sa fie "Lacrimi de inger". [:)]

Astept poza.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia,eu am incercat de Craciun sa fac truffe,pe care sa le servesc in loc de bomboane de cioco-dar am gresit ceva,cred ca am pus prea multa smantana(mi s-a spart paharul cu care masuram),asa ca nu s-a inchegat.dar n-am aruncat nimic:-D si am batut crema obtinuta pana s-a intarit,am adaugat stafide imbibate in wisky si bucati de ciocolata alba .crema rezultata am folosit-o la o un tort buturuga(rulada),o minunatie.

 

te pup.ma duc sa ma inspir din retetele tale sa vad ce pot face pt maine.

 

I've g[il]t you under my skinid="size1">id="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...