Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei (12)


Balbina

Recommended Posts

Natalia, am facut blatul si cremele pt. brownies capucino .Dar ca si data trecuta, crema cu branza mi-a iesit ca o smantana, zic eu insuficient de consistenta......nu cred ca va sta ca un strat pe blat se va prelinge.Mentionez ca fac cantitatea la dublu si sta la frigider de azi dimineata.

Este vreun secret?

Pot sa o mai ingros cu ceva?[bang]

Multumesc[flo]

 

mamica lui Mateut 11.09.2003

 

www.prorally.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ortansa, bravo ca nu te-ai pierdut cu firea si ai reusit sa valorifici bunatate de crema. [yami] Cumpara-ti alta cana de masurat [:D] si apropo, cantitatea necesara de frisca pt. compozitia de trufe in ml este de 80, asta in caz ca ai cintar. [:)]

 

Mirela, ce fel de brinza ai folosit? Daca Almette, atunci de care? Stiu ca aia cu iaurt nu merge, ca iese crema prea moale cu ea. Almette cu smintina e perfecta, sau Philadelphia, daca ai.

N-ai gresit cantitatile? Crema inca n-ai turnat-o pe prajitura, am inteles bine? Nu stiu cu ce ai putea s-o ingrosi, hm, daca era frisca, merge cu intaritor, dar asa.. Poate s-o lasi la scurs intr-un tifon: asterni 2 straturi de tifon deasupra unei site/strecuratori si torni crema. Apoi legi capetele tifonului si pui strecuratoarea (bineinteles, deasupra unui vas) la rece pentru vreo ora, doua. Ar trebui sa se scurga surplusul de lichid si crema sa devina mai groasa.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus tot zaharul odata peste branza amestecata cu untul?

Asta sa fie cauza?

Nu am nici tifon in casa nici alta cutie de branza asa ca...

Am pus un start de crema si am bagat la frigider...sper sa se mai intareasca.Am sa o scot mai tarziu si mai pun un strat.....si tot asa.

 

imi place ff tare prajitura asta si ma intereseaza sa aflu unde am gresit, din aceasta cauza va stresez cu intrebari.

 

 

mamica lui Mateut 11.09.2003

 

www.prorally.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, eu pun zaharul treptat. Dar nu cred ca asta are vreo relevanta. Sincer, si eu am patit-o sa-mi iasa bine o prajitura in cantitatile originale, iar la portie dubla sa faca figuri. Hm, e un mister aici.

Sper sa se intareasca crema asa in straturi cum o pui.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut tortul, l-am aranjat si am realizat si trufele.

Am folosit numai cioco amaruie, asa ca trufele sunt cam amare. [:D] Pentru mine sunt ok, dar cred ca fac altele maine, cu cioco cu lapte, ca sa fie mai mancabile pentru restul populatiei...

 

Poza mai tarziu...

 

Adrianaid="red"> si [copil] Mihnea Stefanid="blue"> (11.11.03)

 

Creatii culinare

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost mai mult de munca cu foile pentru ca le-am copt pe fundul unei tavi cu pereti detasabili.

Adica luam fundul cu diametrul de 24 cm, il "pensulam" cu ulei si tapetam cu faina si puneam vreo 3 lg de aluat.

Bagam la cuptor si dupa vreo 6-7 min. scoteam, departam marginile care se lipeau si desfaceam foaia. Spalam fundul si repetam operatiunile! [:D][:D]

 

Pare greu, dar amers repede. Eram deja invatata de la foile de tort Dobos, asa ca...[:D]

 

Am incercat si cu hartie de copt, dar mi-era mai greu...

Oricum, mi-au iesit 8 foi cu diametrul de 24 cm.

Am facut sirop in cantitate dubla si le-am insiropat cu pensula.

 

Am refacut trufele cu cioco de lapte, dar n-am avut indeajuns si a iesit o compozitie mai moale. Aaaa, nu ti-am zis: le-am dat prin cacao, ca mi s-a parut mai usor. Plus ca se terminasa ciocolata, chiar si aia neagra! [:p]

Daca topesc maine niste cioco si amestec cu restul?? Crezi ca merge asa?

 

Iese bun diplomatul, chiar si cu oua intregi. Iar cu piscoturi, super! [;)]

 

Uite si poza cu tortul cu trufe de cioco amaruie.

 

 

Te pup si spor la treaba,

 

Edit: nu mi-a ajuns crema pentru margini si am pus niste cioco rasa. Nu arata cine stie ce, dar merge. ;)

Uite si o poza de aproape...

 

Adrianaid="red"> si [copil] Mihnea Stefanid="blue"> (11.11.03)

 

Creatii culinare

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, chiar ca pare greu, cel putin pentru mine. Mie imi e mult mai comod sa intind aluatul in cercuri desenate pe foaie de copt. [:)] Important e ca a mers repede.

Privitor la trufe: eu de multe ori le fac separat, fara tort, si atunci le dau prin cacao. De altfel, le-am glazurat o singura data pina acum, cind am facut prima data tortul. E mult mai simplu de dat prin cacao, ai dreptate, si n-arata rau.

Nu bag mina in foc pt. compozitia de trufe, daca se va intari in caz ca mai adaugi ciocolata topita. Incearca si apoi scrie impresiile, sa stim si noi. [:)]

 

Am gustat din Diplomat, imi ramasese crema si piscoturi, asa ca am incropit un mic tortulet pentru consum anticipat [:D]. E absolut demential la gust. [pofta] O parte din piscoturi le-am insiropat cu suc de cirese, ca fructe am folosit un cocktail exotic, la conserva. Foarte foarte bun, un deliciu! O sa fac poza la tortul principal, dupa ce il ornez.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...