Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei (12)


Balbina

Recommended Posts

Natalia, am si eu o intrebare arzatoare: eu si toti din casa mea suntem fani Lady's Fingers, as face in fiecare zi, insa ma rupe incorporarea oualelor (mai ales acum insarcinata); pot incorpora ouale si altfel decat cu lingura de lemn? as putea folosi paletele pentru aluat de la mixer? sau orice alteva mai simplu fara sa stric consistenta aluatului pentru degetele??

 

Multumesc anticipat pentru raspuns.

 

Oana [gravi] 35+ si [copil] nazdravanul Andrei (18.02.2005)

 

Comorile mele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Amaya

Natalia, am si eu o intrebare arzatoare: eu si toti din casa mea suntem fani Lady's Fingers, as face in fiecare zi, insa ma rupe incorporarea oualelor (mai ales acum insarcinata); pot incorpora ouale si altfel decat cu lingura de lemn? as putea folosi paletele pentru aluat de la mixer? sau orice alteva mai simplu fara sa stric consistenta aluatului pentru degetele??Multumesc anticipat pentru raspuns.Oana [gravi] 35+ si [copil] nazdravanul Andrei (18.02.2005)Comorile mele


id="quote">id="quote">Ce fain, nu sunt singura innebunita dupa aceasta minunata prajitura.Pana iti raspunde Natalia, iti spun eu ca merge si cu mixerul, doar sa ai grija sa le incorporezi unul cate unul.Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, eu zic ca se poate folosi mixerul fara probleme. Eu nu l-am folosit ca mi s-a stricat (ala mai rezistent pe care il foloseam si la unele aluaturi, ca pt. albusuri si frisca am unul mai finut). Dar, cum a scris si Crinuta, e important sa incorporezi ouale pe rind. Scrie-mi impresiile, te rog, ca sa stiu si eu pe viitor. Succes! [:)]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine Crinuta stiai asta si m-ai lasat sa ma chinui? Mai ales ca in ultima saptamana am facut de 3 ori si duminica simteam ca o sa-mi pice mana din umar. Multumesc [pup].

 

Natalia, multumesc mult, revin cu impresii, insa gasesc cam greu Dorna rosie (preferata noastra pt. acest tort), parca o cumpara toata lumea!?!

 

Oana [gravi] 35+ si [copil] nazdravanul Andrei (18.02.2005)

 

Comorile mele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, in preajma sarbatorilor de iarna, cit si imediat dupa ele, Dorna rosie e de negasit, o stiu de anul trecut. Daca ajungi la Carrefour, iti recomand o frisca descoperita de curind (dupa sfatul cuiva tot de pe DC, cu mare parere de rau nu tin minte cine mi-a zis [:I]). Este romaneasca, de la firma Lacta din Giurgiu, are 32% grasime si termen de valabilitate de 7 zile. Se gaseste la sticle de plastic de 500 ml. La gust este chiar mai buna ca Dorna, sau cel putin asa mi s-a parut mie. Se bate f. rapid si are o spuma mai tare decit Dorna. I-am facut si poza, uite.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Natalia, multumesc de pont. O sa o incerc sigur, atata timp cat este dulce (am inteles bine, nu!?!).

Edit: cu frisca nu sunt sigura ca mai vreau sa se bata asa de bine fiindca ultimile dati mi-a iesit asa de bine si de tare ca n-au apucat sa se inmoaie degetelele chiar daca le-am lasat mult la frigider.

 

Crinuta, am facut cu Milli, mie mi-a placut mult dar baietii mei n-au vrut sa manance fiindca au zis ca e frisca stricata [:D]. Asa ca trebuia sa gasesc un compromis. Eu oricum pun fructe (din coktail) in tort si asa pare mai usoara frisca facuta din Dorna rosie.

 

Oana [gravi] 35+ si [copil] nazdravanul Andrei (18.02.2005)

 

Comorile mele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, reteta originala e prevazuta pentru frisca din smintina obisnuita, aia acrisoara, asa ca autoarea nu baga mina in foc ca se inmoaie degetele de la smintina dulce. [:D]

Da, aia de care iti ziceam mai sus e smintina dulce, e lichida ca laptele, dar se intareste cind o bati cu mixerul. Nu se intareste imediat, asa ca poti sa te opresti cind are consistenta dorita. Am uitat sa-ti zic, ca se gaseste la raionul de smintina, dar cred ca te-ai prins tu. [:)]

Sa faci fingers de 3 ori intr-o saptamina, asta da dovada de dependenta! [:D] [cool]

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bumbacel inseamna ca nu era foarte proaspata. Eu am cumparat in ziua in care au adus-o la magazin si nu mi-a luat mai mult de 3 minute sa se faca bat. Insa in trecut mi s-a intamplat sa nu se intareasca nici daca i-am pus intaritor si diferenta era doar de termen de valabilitate (la cea care nu s-a intarit mai avea in jur de o luna pana expira si Dorna oricum are termen mare de valabilitate). Parerea mea.

 

Oana [gravi] 35+ si [copil] nazdravanul Andrei (18.02.2005)

 

Comorile mele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...