Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Deserturile Nataliei (12)


Balbina

Recommended Posts

quote:Originally posted by canne-marie

Buna fetelor, am citit toate retetele voastre , sunt superrrrrrrrrrrr [cool],nu am cuvinte,dar as vrea sa o intreb pe BALBINA cum face prajitura " Lemon meringue pie " ca arata super in pozele ei. Te rog frumos sa imi sctii si mie reteta, iti multumesc mult de tot si astept raspuns.


id="quote">id="quote">
quote:Originally posted by canne-marie

aaaaaaaaa si DESERTUL CU FRUCTE cum ai inchegat fructele? Cu ce fel de gelatina? As vre sa fac si eu dar nu stiu cum. Astept raspuns , multumesc.[*]


id="quote">id="quote">Ambele retete le gasesti aici, vezi un pic mai jos pe pagina.------------------Numai bine,Natalia si VladPoze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 295
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna Natalia, mi-am permis sa trag putin cu ochiul la pozele tale cu prajituri si nu in ultimul rand cu mancare si cu aperitive, te-as ruga din suflet sa scrii daca se poate bineinteles si cateva retete de ale tale de bucate ,mi-a placut la nebunie cum arata salata VIFON,ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai spune si noua cum se face.Iti admir foarte mult puterea de munca si talentul tau si multumesc ca ne inveti si pe noi .Atept totusi un raspuns de la tine in privinta retetelor de mancare.

 

Multumesc inca o data [pegeam] [*]

 

annes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligia, pizzele le-am facut mici, intrucit am o tava teflonata de la tefal, la care tin mult si nu vreau s-o zgirii cu cutitul cind tai pizza. Dar mi-a placut si pt. faptul ca are margini crocante, exact ca la pizza din localuri. [pofta]

 

Gratiela, reteta tortului aperitiv am postat-o ieri in subiectul cu salate.

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balbina, nu sti o reteta pentru bezele?[asia]

Deci,din acelea cas bati albusurile cu zahar pe foc......etc si fac in tava cu sptritul gramajoare.

cum se coace?....cum se face?

sunt si de cumparat asa toate culoriel. eu vreau sa pun si colorant alimentar dar le fac toate verzi sau roz vad io.

 

[pup]

 

 

 

de-ale gurii[pofta]

Veronicaid="red">,id="black"> mama luiid="black"> Stefan Peterid="blue"> 1 an si 1 luna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici m-ai prins, nu prea le am cu bezelele [:I] Cuptorul meu este unul extrem de simplu, fara temperaturi setate, or, din cite stiam eu, pt. a coace bezele, e nevoie de o temperatura joasa, de circa 100 C, pentru ca albusul sa se usuce mai mult, decit sa se coaca. Proportia pe care am gasit-o pe net, este de 3 albusuri la un pahar de zahar (200 g). Mai intii se bat albusurile bine, apoi se adauga zaharul treptat. Se bate bine, pina compozitia devine lucioasa si batoasa. Bezele se formeaza cu lingura sau se spriteaza cu cornetul pe o tava asternuta cu hirtie de copt. Se coace la temperatura mentionata mai sus, timp de 60 - 180 minute. Mult succes!

 

------------------

Numai bine,

 

Natalia si Vlad

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...