Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Voi putea sa nasc normal sau....cu cezariana?


madina71

Recommended Posts

Buna fetelor....eu sunt noua pe acest forum dar am si eu o problema: sunt total dezorientata.... Eu sunt din Buzau si am 35 ani....nu mai am alti copii si sunt in saptamana 35....Merg la doi medici, unul din Bucuresti si unul din Buzau.... De la inceputul sarcinii am mers pe ideea ca o sa nasc normal, eventual cu epidurala, la Bucuresti.... Aseara am fost la control la Buzau si medicul mi-a zis ca nu are nici un rost sa incerc sa nasc normal....ca nasterea nu este " asa...ca o plimbare"....si ca sa fac cezariana din cauza ca am 35 ani si ca, vezi doamne, si pe vremea lui Ceausescu, cand cezarienele erau recomandate mai rar, tot cezariana mi s-ar fi recomandat din cauza varstei...., ca e mai sigur pt copil, etc....Tin sa va spun ca in Buzau nu stiu sa existe vreun medic sa recomande sa nasti normal....ca doar la cezariana in 10 minute medicul isi ia banii, pe cand la nasterea normala.....Deci, ce mai, se poarta cezariana la greu... Pe de alta parte, dr. Lemnete de la Polizu mi-a spus ca nu vede de ce nu as putea sa nasc normal, ca varsta nu ar fi un impediment.... Dar mai e o problema: va trebui sa ajung in Bucuresti in timp util daca or sa ma apuce durerile inainte de DPN (11 ianuarie 2007).....daca nu ma apuca pana in 10-11 ianuarie, ma interneaza la Polizu si o sa nasc atunci.... Ce sa fac, fetelor????????? Ce ziceti? Ati mai auzit de mamici ca mine care au nascut normal?????/ Dati-mi un sfat, va rog!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am 2 prietene de aceeasi varsta care au nascut normal si amandoua au mers cu contractii de la Arad unde locuiau la Timisoara unde au nascut si au ajuns muult inainte de momentul nasterii. Sigur ca se poate si varsta nu este nici pe departe un impediment. De ajuns, sigur ajungi in Bucuresti, la prima nastere dureaza destul de mult pana sa ajungi la dilatatie maxima, la mine au fost 24 de ore de fals travaliu si apoi inca vreo 16 pana m-am dilatat. Timp este berechet. Daca iti doresti sa nasti natural si alte probleme nu sunt, atunci nu vad de ce n-ai face-o.

 

[8**]Dianaid="red">, [copil]Vladid="blue">(16.05.04)(bebelus si copilas)id="green"> &[copil] Timeea id="red">(18.05.06)id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din Buzau pana in Bucuresti e drum destul de scurt, deci nu nasti pe drum, n-ai grija. Deci eu zic sa iti faci linistita planul sa vii la Bucuresti. Oricum daca e sa fie probleme exista si optiunea cezarianei de urgenta, deci daca tu vrei sa incerci sa nasti vaginal, e bine sa faci asa cum vrei sa faci [:)]

 

Nastere usoara, oricum!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Madina,

Felicitari pt sarcina!

Varsta ta nu e una din cauzele care te-ar impiedica sa nasti normal, daca ai langa tine un medic bun, insa trebuie sa stii ca nasterea va fi mai ceva mai dificila.Majoritatea mamicilor de varsta ta pe care le cunosc, au nascut prin cezariana, dar asta nu e o regula.

Si eu sunt insarcinata (DPN-29 dec 2006- 7 ian 2007)si mi-as fi dorit sa nasc normal, dar medicul la care merg la spitalul universitar din Bucuresti, mi-a recomandat cezariana, desi am numai 25 de ani. N-am vrut s-accept ideea asta la-nceput, dar avand foarte mare incredere in medic, m-am convins ca asta e cea mai buna optiune pt mine.

Ca si tine, am mers si eu la 2 medici in acelasi timp, unul din Rm Valcea, iar celalat din Bucuresti, gandindu-ma ca e bine sa tin legatura si cu cineva din orasul in care locuiesc. Dar pe parcurs am renuntat la cel de-aici si merg pe mana doctoritei din capitala.

Sfatul meu e sa continui doar cu medicul in care ai cea mai mare incredere pt ca psihicul tau e foarte important in perioada asta.Nimeni nu poate stii, mai bine decat el cum ar fi mai bine sa nasti.

Ai grija de tine!

 

 

mariavlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pt raspunsuri...Sa stiti ca mi-au facut mult bine...ma simt mai linistita si cred ca am sa merg pe mana medicului din Bucuresti...in fine, o sa vad ce mai zice pt ca ma duc la control in saptamana de dinaintea Craciunului si mai vad atunci ce imi mai zice.....

 

Va multumesc mult!

Sarcina usoara si nastere usoara la toata lumea!!!

[dual]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madina,

 

Am doua prietene care au nascut cu Lemnete (amandoa peste 35 de ani). Au nascut natural si cat se poate de repede si bine [:D].

Te-as sfatui sa alegi Bucurestiul si pentru conditiile pe care ti le ofera (ma refer in mod special la bebe), Polizu are o sectie de neonato f buna.

 

Nastere usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam 35 de ani in momentul nasterii (si nici un alt copil). Am nascut normal cu peridurala, fara probleme, relativ repede si usor. Am avut cateva ore bune (cel putin 10) de la inceperea contractiilor "suspecte" (in sensul ca erau usor dureroase, nu foarte dese, asa incat nu eram sigura ca este travaliul adevarat) si pana la momentul in care m-am hotarat sa-mi sun medicul sa-l anunt ca ma duc la spital.

Mie mi-a spus din start medicul ca varsta de 35 nu este un impediment pentru nasterea normala.

 


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.id="red">

Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...