Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cezariana - giulesti


diana23

Recommended Posts

Fetelor , luni - 18.12.2006- sunt programata la Giulesti la Ion Ionut la cezariana (nu s-a intors fetita) si as vrea sa stiu de la cele care au nascut la acest spital prin cezariana mai multe detalii: cum decurge operatia, cati doctori sunt, cat costa, cat stau in spital, etc., intr-un cuvant la ce sa ma astept? Diana - 38 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nastere usoara si bb sanatos! [pup]

 

Si eu am nascut la Giulesti de 2 ori dar natural...Insa toate aceste intrebari care ti le pui tu mai sus eu i le-am adresat doctoritei, cu sinceritate si in mod direct si ea mi-a raspuns la toate... inclusiv tariful. pana la urma doctorul stie cel mai bine. Desigur ca si parereile fetelor care au trecut prin asta sunt extrem de relevante... dar de ce nu il intrebi direct pe dr. Ion Ionut?? Stiu ca e un tip deschis si cred ca te-ar ajuta mult si sfaturile si parerile lui.

 

 

Claudia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71758

Intra la topicul despre maternitatea Giulesti si vei afla multe. ASta in cazul cand n-ai facut-o deja...

Eu am nascut prin cezariana de 2 ori, la Giulesti, cu dr Sorin Puia, In 2003 si in 2005. Am scris la topicul de mai sus una alta, ce te-ar putea interesa.

Cum decurge operatia?...Ce fel de anestezie faci? Eu iti recomand epidurala, dar tre' sa vorbesti dinainte cu dr. Eu am facut si generala, si epidurala (generala la prima, epi la a doua) si recomand epidurala. Cum decurge operatia? Pai...nu prea ai timp sa-ti dai seama ce si cum [alcool][:D] Trece imediat! Dureaza o ora dar zici ca a trecut doar un minut! Iar daca dormi....chiar ca nu stii nimic! Zici ca doar ai atipit un pic si gata[:D] Insa dup'aia te simti de parca te-ar fi lovit cu maciuca'n cap[alcool][bang] si tocmai te-ai trezit din lesin[:D] Pe bune si fara misto, asta e senzatia...care persista, sa zic....o ora-doua sau...mai mult? Ca nici nu stiu...ca nu ai nici notiunea timpului in momentele alea. INsa hai...durerea de cap, ceata din creier, senzatia de voma...toate astea trec...dar nenorocita aia de tuse[bang][bang][bang] a durat 2-3 saptamani!!! (tuse datorata intubarii) Simteam ca ma rup in doua la fiecare acces de tuse! Eu am o sensibilitate in gat si am tusit ff mult...Simteam ca mi se rupe burta, nu alta! [bang]

Am zis ca nu mai vreau sa trec inca o data prin calvarul asta si am cerut epi, a doua oara. Crede-ma...e...ALTFEL!

Cati dr sunt intrebi...acolo in sala? Pai dr tau si inca unu (mana a doua), apoi anestezistul, apoi 3 asistente parca. Deci sunt cam multi[:D]

Inainte sa intri in sala de operatie te baga la Reanimare, te imbraci in camasa de operatie, te urci intr-un pat si astepti [alcool]. Ti se monteaza o perfuzie, mai astepti putin....apoi pleci cu perfuzia dupa tine, ajutata de o asistenta, spre sala de operatie care e imediat langa. INtri, te socheaza ce mica e sala[:D], mie una asa mi s-a parut, ff mica, probabil ma asteptam sa vad o saloaie ca'n filme, nu stiu [:D]....Apoi, in cazul meu, mi-a fost montata epidurala... nu mai stiu cat a durat...vreo 5 min parca. Apoi te ajuta sa te intinzi pe pat , iti imobilizeaza mainile, mai stau apoi de vorba cu tine ca te vad ca esti speriata ca dracu'[:D], iti pun niste intrebari sa te relaxeze, apoi iti baga sonda urinara (o senzatie cam naspa, ceva intre usturime si senzatie de pipi, dar trece repede), apoi simti ca amortesti...sa zic....cam in 20 min nu-ti mai simti picioarele...repet,. asta in cazul anesteziei epidurale (vezi ca am dat ecva amanunte in Povestea nasterii lui Matei) IN cazul anesteziei generale, iti pun o masca pe fata cu un gaz inecacios si ti se rupe filmu' imediat. Nu stii, nu vezi, n-auzi, nu participi. Nu-i prea frumos [:D] ASa...daca esti treaza...vezi, auzi...comunici...participi. E altfel! Si nu dureaza mult...adica, pe langa epi, iti baga si intra-venos diferite narcotice si te ametesc...si nu stii cand trece timpul...ti-am zis...nu stii cand trece o ora! Parerea mea e sa nu te feresti de epidurala! E asa fain sa-l vezi pe bb...e emotionant in ultimul hal![bis]

In caz ca ai avut generala, iti baga o substanta care te trezeste, imediat dupa operatie, apoi te duce la reanimare pe patul cu rotile (pe care ai fost transferata dupa ce s-a incheiat operatia). Vreo 2-3 ore dupa generala te simti ca dracu', dupa cum am mai zis[alcool], mai dormi, te mai trezesti, iarasi dormi, iar te trezesti, iti baga alea in perfuzie una alta, timpul trece cam greu...daca nu dormi. Si ai ceva de stat acolo...cam o zi si o noapte[alcool] Eu am avut "bafta" la a doua ceza sa fie una langa mine care sforaia MAMAAAAAAA....intr-un hal fara de hal[bang][bang][bang] si abia daca am dormit 2-3 ore intr-o zi si o noapte!! GROAZNIC!

Daca ai epi iti baga prin cateter anestezic si iti ia durerea cu mana. Iti baga si prin prin perfuzie, si prin cateter. DEci stai calma, nu te va durea cine stie ce, cat timp stai la Reanimare, iti baga analgezice la greu...si nu te misti...stai numai cu fata in sus, asa ca e ok.

Dupa ce te scoala din pat insa...e alta poveste![bang][bang] Chiar daca doare...e recomandat sa faci MULTA miscare, asa te refaci mai repede.

In spital am stat 5 zile.

In ceea ce priveste preturile...am scris la topicul celalalt...dar nu stiu daca mai sunt valabile...ca a trecut 1 an jumate de atunci[alcool]

Neaparat sa citesti si subiectul celalalt, te va ajuta mult.

Iti doresc nastere usoara!

Si stai calma....la Giulesti esti pe maini bune!

 

Cred ca te-am ametit cu cat am povestit![alcool] Daca vrei sa ma mai intrebi ceva....te ascult!

 

[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam pt raspuns si pt descrierea amanuntita. era cam ce imi doream, un scenariu din care sa-mi fac o idee sa nu fiu pusa in fata unui fapt care sa ma sperie.Tot epidurala o sa aleg pt ca generala nu-mi face bine si plus ca vreau sa asist la nasterea copilului sa-i aud primul sunet sa o vad, s-o pup. MA bucur ca nu stau mai mult de 5 zile.

 

Dar inca o intrebare, dc imi permiti: LA cat timp dupa ce ma trezesz am voie sa alaptez mai ales dc imi baga atatea calmante? Iar la salon ma trimite marti, dc eu nasc luni dimineata?

 

Diana 38 sapt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La reanimare stai peste noapte, e bine sa nu ceri foarte multe calmante, durerea e suportabila si e bine sa o simti deoarece durerea va fi si in zilele urmatoare. La alaptat o sa mergi a doua zi cel mai probabil in jur de ora 12.00. Poti folosi liftul pana la ora 6 inclusiv, dupa pe scari frumusel pana la etajul 2.

 

Eu sunt mai luptatoare si nu m-am lasat sa ma controleze durerea, am mers cat am putut, am urcat scarile pe jos si m-am refacut destul de repede.

 

[gravi]Deniid="red"> & [copil] Vlad 28 sept 2005id="size1"> & bb2id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una am cerut multe calmante la prima cezariana, durerea era infioratoare![bang] Acum.depinde de organism. Mie una mi s-a parut nasoala rau. La prima. Ca la a doua n-a mai fost asa rau.

Cu analgezicele pe care ti le dau in spital poti alapta fara probleme. Ne-au dat Algocalmin, Novocalmin, Piafen. In noaptea de la Reanimare...iti baga prin cateter anestezic si in perfuzie algocalmin, piafen...

Aveam voie 3 analgezice pe zi si in majoritatea zilelor le-am cerut pe toate 3. Deci doare, de ce sa te mint, pe mine una m-a durut al naibii de tare, imi venea sa urlu la fiecare pas, dar strangeam din dinti, ma tineam de burta si mergeam...si iar mergeam...urcam, coboram scari...ca cezarienele sunt la etajul 1 si salonul de nou-nascuti la 2...si sunt scarile alea lungi...inalte...interminabile[alcool][bang] Dar stii tu....ceva iti da putere! Sau...CINEVA. E vorba despre acea fiinta mica mititica care te asteapta sa o alaptezi...si gandul ca tre' sa ajungi mai repede la ea....ca daca plange...daca-i e foame...tre' sa te grabesti...DECI numai gandul asta parca iti ia durerea! Ce miracol....instinctul matern!

La a doua durerile au fost mai suportabile, poate unde stiam la ce sa ma astept...poate ca stiam deja cum sunt...poate si din cauza anesteziei epidurale m-am mobilizat mai usor...nu stiu. Ori unde eram deja invatata cu greul, ca mai aveam un copil acasa...care ma astepta....si TREBUIA sa ma refac mai repede, sa plec cu bb din spital si sa ajung iar la fetita mea....nu stiu. Cert e ca a fost altfel.

Dupa prima ceza n-am reusit sa ajung decat la ora 15 la alaptat..,.ma durea ingrozitor operatia, nu puteam sta in nici un fel...nici in pat, nici in picioare, nici pe scaun![bang][bang] Plangeam de durere si tin minte ca maica-mea era disperata, saraca, aproape ca plangea langa mine si nu stia ce sa-mi mai faca, cum sa ma mai aseze sa nu ma mai doara! Ma rog...cu eforturi supraomenesti am reusit sa urc la bb la ora 15. Si cand mi-am vazut fetita....care era copia in miniatura a sotului...asa dulcica era si mititica si atat de alba (da, alba, nu rosie ca altii)....m-am pus pe un bocit langa patutul ei de sarea camasa pe mine[:D] De atunci am urcat mereu, la fiecare alaptat, chiar daca ma durea ingrozitor, ceva ma tragea acolo...si, cum am mai zis...imi mai lua din durere.

La prima nastere (in 2003) am stat in rezerva, era 10 $ pe noapte pe atunci. Acum nu stiu cat mai e....parca era 10 Euro in 2005, insa n-am mai prins loc, ca erau toate full. Am stat in salon, eram 7 in total, asta e![alcool] La prima ceza n-am rezistat in salon mai mult de juma' de ora, ma vaitam de durere in coltul meu si o proasta imi zicea sa nu mai mai vait![bang] Si vroiam sa dorm si alea intrau si ieseau si tranteau usa si io nu puteam sa stau in nici un fel, ziceai ca am cutite in burta[bang]...am inceput sa plang de durere si de ciuda, cand au intrat pe usa maica-mea si barbatu'meu si au vazut in ce hal eram si au plecat imedat sa-l caute pe Puia si sa-l someze sa ma bage intr-o rezerva ca altfel mor acolo![alcool] Au mai dat ceva spaga pe ici pe colo...cert e ca dupa juma' de ora eram instalata in rezerva...singura![cool] Adica mai era o tipa in alta camera si aveam baia cumuna...dar era SUPER!

La a doua ceza n-am mai prins rezerva...si i-am dat spaga lu' proasta, toanta, dobitoaca de doamna Rodica (asistenta sefa de la mame) si degeaba..tot urat se poarta, tot aroganta si frustrata e![poc] E un munte de frustrari femeia aia, dar zau...n-are ce sa caute intr-o maternitate! Sa ai pregatiti niste bani si pentru ea..trage multe sfori p'acolo. Pe mine m-a si ajutat, contra-cost bineinteles....dar nu puteam s-o sufar!!!!!!!IN rest...m-am impacat bine cu toata lumea...chiar si cu asistentele de la copii (despre care fetele au zis ca-s ale naibii)...mai, cu mine s-au purtat super, m-au ajutat, mi-au raspuns la intrebari...le-am si dat mereu cate ceva, la fiecare tura.

 

Aaa..si sa stii ca sunt dr. care te externeaza chiar dupa 4 zile...acum nu stiu cum procedeaza dr. tau. Puia m-a tinut 5 zile.

 

Si in legatura cu intrebarea ta....da, la salon te trimite marti dimineata. DEci ziua si noaptea aia ti le petreci la Reanimare, unde in principiu trebuie sa dormi cat mai mult... e ultimul somn ca lumea pe care mai poti sa-l bagi[alcool][:D]....Daca nu e vreuna care sforaie, cum am avut io bafta la a doua ceza[poc][poc][poc][poc]

 

OK, daca mai vrei amamunte, spune-mi...ca eu ma intind imediat la vorba![alcool][:D] Sper ca nu te-am speriat cu nimic, eu am descris cum a fost la mine...am zis ca nu mint pe nimeni zicand ca nu doare cezariana...pe mine m-au cam mintit ca nu doare si am avut dup'aia un soc cand am vazut in ce hal doare[alcool] Dar, repet, TINE DE ORGANISM si de rezistenta fiecaruia. Si sfatul meu e SA CERI CALMANTE, sa nu stai cu durerea, chiar nu are rost! Calmantele nu fac rau la bb, asa ca nu merita sa te chinui si sa faci pe viteaza....la ce bun?... Stai sa vezi chinuiala naibii ce te asteapta cand vii acasa cu bb![alcool][:D]

 

OK, multi [pup] de la noi!

 

 

[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut cum ai povestit, mi-am facut o idee cat de cat. Oricum ma asteptam sa doara , imi aduc aminde ce operatia de apendicita.

Cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi vin in minte alte intrebari:

 

cand imi scoate firele? Eu sunt din Pitesti si nu as vrea sa mai vin in Bucuresti pt a le scoate.

 

Diana 38 sapt

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Firele ti le scoate in ziua externarii. IN a 5-a zi e ok sa scoata firele. Ba sunt dr care scot si dupa 4, desi cica e cam riscant. Mie la prima ceza mi le-a scos dupa o saptamana, adica am plecat si dupa 2 zile m-am intors sa mi le scoata[alcool], asa a zis Puia ca-i mai bine si mai sigur. La a doua insa mi le-a scos in a 5-a zi...adica in ziua externarii...si-o fi schimbat ideile intre timp, cine stie?![:D]Aaa ...si sa nu uit...la ambele ceza firele mi le-a scos "draguta" si "amabila" doamna Rodica, asistenta sefa[box] [bruta]

quote:Originally posted by diana23

Mi-a placut cum ai povestit, mi-am facut o idee cat de cat. Oricum ma asteptam sa doara , imi aduc aminde ce operatia de apendicita.Cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi vin in minte alte intrebari:cand imi scoate firele? Eu sunt din Pitesti si nu as vrea sa mai vin in Bucuresti pt a le scoate.Diana 38 sapt


id="quote">id="quote">[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] MateiPovestea nasterii lui Matei ;)http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Diana23, cum a fost?? Ca ai nascut, asta e sigur![;)] Sunteti bine, tu si cu bb?

ASteptam sa ne scrii, cand ai timp!

Sarbatori fericite si LA MULTI ANI! [pegeam]

 

[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei

 

Emma-Andreea, minunea mea....

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

 

Povestea nasterii lui Matei ;)

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

 

 

 

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...