Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine nu s-a spovedit niciodata?


Cristina_C

Recommended Posts

Eu, pana acum, n-am simtit nevoia asta. Cred in Dumnezeu si de multe ori m-am spovedit in gand Lui, am spus rugaciuni, dar ceva ma opreste sa merg la biserica si sa-mi pun sufletul pe tava in fata unui preot. Mai este cineva ca mine? Cristina, mama lui [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C"] Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogsbu20021214_-8_Robert+is.png"]Cresc...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu simt ca tine, insa m-am spovedit anul asta, sa spun ca din obligatie, nu fiindca asa am simtit, fiindca m-am casatorit si la noi e obligatoriu sa mergi la spovedit inainte sa te cunune (altfel nu te cununa).
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am cununat inca religios dar, daca spovedania ar conditiona cununia, atunci m-as spovedi. Cristina, mama lui [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C"] Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogsbu20021214_-8_Robert+is.png"]Cresc...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sint intr-o situatie asemanatoare. M-am spovedit insa anul trecut, inainte de nunta... (asa trebuia). Ma spovedesc insa de f. multe ori, cind merg la manastiri, la biserica sau chiar si acasa, doar eu si Dumnezeu ... (fara intermediari). Nu ma condamnati, asa simt eu. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am spovedit niciodata. La preot. Nici macar inainte de cununie (nu mi s-a solicitat). M-am casatorit intr-o biserica ortodoxa. As vrea sa va intreb pe cele care v-ati spovedit inainte de casatorie ce religie aveti? V-a spus preotul ca trebuie sa faceti asta obligatoriu sau ati dorit voi neaparat sa va spovediti? Oana , mami de Paul (3 iulie 2002) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunabu20020703_2_My+child+is.png"]Ticker_Paul[/url] Opinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am facut-o. Cu toate ca in ultima vreme simt nevoia asta. Pur si simplu nu stiu cum sa procedez dpdv tehnic ca sa spun asa. Cand se face spovedania? Te duci asa pur si simplu la un preot? Exista o zi sau ora anume? Cat dureaza? Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io m-am spovedit ultima oara acu' 14 ani, pt. nunta (nu ma mai spovedisem de pe vremea copilariei) si popa respectivu' o stat cu mine doo ore, o trimis la plimbare toate babele, plus ca de atunci am ramas prieteni (sa ma ierte Dzeu, n-am avut timp sa spui tot, plus ca unele nu erau de zis nici macar la popa![:)] ).... "De fiecare data cand cineva e de acord cu mine, ma intreb daca nu cumva am spus sau am facut ceva gresit..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am spovedit o sigura data cand aveam 16 ani cred. Iar preotul mi-a pus asemenea intrebari nepotrivite varstei mele incat am murit de rusine... si nici n-am mai calcat pe acolo. In plus, sa ma iertati, dar pozitia in care sta o femeie in fata preotului cand face asta mi se pare jenanta. N-am scapat de ea cand mi s-a citit molifta. J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi aduc bine aminte, am facut programarea nuntii la biserica cu citeva luni inainte si a ramas sa venim in apropierea datei sa confirmam. Asa ca inainte cu doua saptamini ne-am prezentat frumusel la biserica, am confirmat si ne-a chemat duminica la slujba si la spovedanie. Si ne-am conformat, duminica ne-a spovedit. Nici-o filozofie... am stat 2-3 minute, in care ne-a intrebat el, cite ceva, exact cum imi aminteam de cind eram copil si ma carau bunicii la biserica. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite, acum este post, si in fiecare zi se spovedeste, in general cam in toate bisericile. Mergi la biserica, unde vrei tu, daca stii un preot bun si vrei sa te spovedeasca el, vorbesti cu el, si daca poate, iti face molitfa sau rugaciunea pentru spovedanie si apoi te spovedeste. Daca sunt multi oameni care asteapta, se poate intampla sa stai putin la coada. Este bine ca inainte de spovedanie, sa consulti un indreptar, de spovedanie, pe care il gasesti la orice magazin de obiecte si carti bisericesti si sa-ti faci o lista cu pacatele, daca nu le poti tine minte, ca sa nu uiti sa spui la spovedanie vreunul. Si daca ai o carte de rugaciuni, acolo gasesti rugaciuni de spus inainte de spovedanie. Eu tin post, doar cand e cazul sa ma impartasesc dupa, in rest nu este neaparat necesar, dar daca postesti oricum, e foarte bine. La sfarsitul spovedaniei, parintele da un canon, daca este cazul, adica, sa spui rugaciuni, sa faci milostenie la saraci, sa postesti, etc. Este bine sa-l faci. Doamne ajuta!
quote:
Originally posted by daniella4
Nici eu nu am facut-o. Cu toate ca in ultima vreme simt nevoia asta. Pur si simplu nu stiu cum sa procedez dpdv tehnic ca sa spun asa. Cand se face spovedania? Te duci asa pur si simplu la un preot? Exista o zi sau ora anume? Cat dureaza? Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Mary si Anna Maria- 08.04.2006 Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...