Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine nu s-a spovedit niciodata?


Cristina_C

Recommended Posts

Fac si eu parte din randul celor care nu s-au spovedit si nici nu stiu daca am sa o fac prea curand. Cred in Dumnezeu dar preotii ...sunt mult prea putini cei care chiar au har si chemare. Restul fac doar o meserie. Asa ca nu cred ca ma poate ajuta faptul ca ii povestesc unui preot greselile mele. Dumnezeu e sus si le vede si ne judeca dupa cum stim sau nu sa ni le indreptam fiecare. Si sunt convinsa ca ne iarta si ne ajuta. Cat despre statul in genunchi nici eu nu prea agreez <<pozitia>> desi am prestat de 3 ori pana acum, prima data la molifta dupa ce am nascut si de 2 ori cand am botezat. Si e <<minunat>> sa stai cu un bebe mic in brate, in genunchi si cu poala popii in cap. Nici nu ma mai puteam ridica, noroc cu sotu' ca m a saltat. Iar faza cu pupatul icoanei - si pe mine m-a invatat mama de mica sa ating icoana cu nasul si sa ma fac ca o pup din aceleasi considerente de bale de babe [xx(]. Daniela, mami de Ana Sophia (18 mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Intreb si eu...da' de ce-ai primit popa in casa? La mine in casa n-a calcat nici-unul si nici nu le simt lipsa. In perioada sarbatorilor chiar mi se par enervanti rau de tot. Nici macar gunoierii nu mai vin cu cersitul pe la usa. Doar popii suna si daca nu le raspunzi,bat de mama focului. Chiar l-am injurat pe unul, ca mi-a trezit copilul din somn (scosesem soneria din priza dar batea si batea...pana i-am raspuns vre-o doua[:D]). Cat despre pupat icoane - scarbos. La nunta m-am facut ca dau cu capul de ele si cum aveam voalul si parul lung...vedea cineva ca eu nu pupam nimic? Iar la botez am ales biserica Boteanu, ca nu baga copilul cu capul in apa. Macar atat. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa botez copila ca sa nu ma frece rudele si prietenii la cap si sa nu aiba ea probleme mai tarziu cu mentalitatile altora... dar trebe neaparat sa stau sa faca ala maslu? Sa-si bage maslul undeva, eu nu stau in genunchi sa-l ascult cum lalaie. Daca vrea sa boteze copilul asa, bine, daca nu, buna ziua si gata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici ca e greu cu un bb mic in brate sa stai sub poala popii? Dar ce-ai zice sa mai ai si unu' de 2 ani si un pic invartindu-se pe langa tine si facand tot felul de giumbuslucuri? [alcool][:D] Am fost de poveste, zau asa, rad si acum cand imi amintesc, desi atunci crapam de nervi![alcool][:D] Am mai povestit si cu alta ocazie...O sa povestesc din nou, in cateva cuvinte, ca prea e de coma![:D] DEci ma duc eu frumos impreuna cu plozii (Matei, aproape 2 luni), Emma (2 ani si 3 luni), sa-mi faca popa molifta, caci urma sa avem botezul lui Matei in cateva zile....Sotul e la serviciu, ca de, e om ocupat, si cum numai eu am grija de plozi si nimeni altcineva, deci n-am cu cine sa-i las...decid sa merg cu ei sa-mi fac molifta, ca alternativa n-am! Buun! DEci intram noi acolo in hol, vine popa, ma baga sub sutana, il tin cu chiu cu vai pe Matei intr-o mana si cu cealalta tin lumanarea. Toate bune si frumoase...dar ce ma fac cu Emma?? Care aveti sau ati avut copii de 2 ani, cunoasteti specimenu'[alcool][bang], cum nu sta locului o clipa si se duce taman unde-i zici sa nu se duca. Deci cum stateam eu smerita sub fustele popii si popa imi canta si Matei bazaia[bang], deodata incepe Emma mea sa-mi caute in geanta (o aveam pe umar, de, ce-mi mai trebuie si geanta nu stiu [alcool]) si scoate de-acolo tot felul de chestii, eu ii zic cateva printre dinti, pana la urma o fac sa bage obiectele respective inapoi in geanta. Mai sta fata mea ce mai sta....vizibil se plictisea! Vrea lumanarea!! Aoleu, focu', pleaca! Ma enervez, Matei plange si mai tare, popa isi vede de cantat! Tot pica sutana din capul meu si o aseaza. Am uitat sa zic...o rugasem pe femeia de la lumanari sa aiba grija de Emma cat imi canta popa, dar nu stiu ce s-a intamplat...ca Emma tot langa mine statea. Si acum urmeaza FAZA CEA MAI TARE! Emma se apuca de fustele popii si-ncepe sa traga![alcool][bang][:D] Da' trage, nu se-ncurca!!!![alcool] Mie mi se ridica sangele la cap, eram cu bb intr-o mana, cu lumanarea in cealalta....ah, cu ce mana s-o iau pe Emma de langa fusta popii, ca in curand cred ca i-o ridica pana sus!![alcool][:D] II zic "EMMA, NU", "N_AI VOIE!", "EMMA, IA MANA!!" NIMIC!! Nimic nu functiona! Emma era pur si simplu fascinata si vroia chiar sa-l traga pe popa dupa ea, tinandu-l de fuste!![bang][:D][:D][:D] Imi crapa obrazul de rusine, noroc ca popa a terminat de cantat, mi-am cerut scuze, popa, slava Domnului, a zambit si a mangaiat-o pe Emma pe cap[:D] Am iesit cat am putut de repede cu plozii din biserica, mi-era o rusineee[alcool], mai ales ca mai vazusera cativa faza si radeau si ei[:D] ASta a fost patania mea de la molifta. Chinuiala mare, nene, ce sa fac, mereu i-am carat dupa mine orinde m-am dus![alcool]
quote:
Originally posted by dani33
Fac si eu parte din randul celor care nu s-au spovedit si nici nu stiu daca am sa o fac prea curand. Cred in Dumnezeu dar preotii ...sunt mult prea putini cei care chiar au har si chemare. Restul fac doar o meserie. Asa ca nu cred ca ma poate ajuta faptul ca ii povestesc unui preot greselile mele. Dumnezeu e sus si le vede si ne judeca dupa cum stim sau nu sa ni le indreptam fiecare. Si sunt convinsa ca ne iarta si ne ajuta. Cat despre statul in genunchi nici eu nu prea agreez <<pozitia>> desi am prestat de 3 ori pana acum, prima data la molifta dupa ce am nascut si de 2 ori cand am botezat. Si e <<minunat>> sa stai cu un bebe mic in brate, in genunchi si cu poala popii in cap. Nici nu ma mai puteam ridica, noroc cu sotu' ca m a saltat. Iar faza cu pupatul icoanei - si pe mine m-a invatat mama de mica sa ating icoana cu nasul si sa ma fac ca o pup din aceleasi considerente de bale de babe [xx(]. Daniela, mami de Ana Sophia (18 mai 2004)
[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237 Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eiiii....ma gandesc poate ma dau pe brazda si imi mai spal din pacate![:D] Si eu i-am inchis usa in nas anul trecut[alcool][:D], tot in aceleasi circumstante, cu exceptia ca eu aveam DOI copii care dormeau (abia reusisem, cu mult chin, sa-i adorm) Nu puteam risca sa mi-i trezeasca, sigur s-ar fi speriat, bietii copii! Doamne, ce pacatoasa sunt![:D] Ce sa fac...somnul copiilor mei pe primul plan...asa-s eu, mai nebuna![alcool]
quote:
Originally posted by anya
Intreb si eu...da' de ce-ai primit popa in casa? La mine in casa n-a calcat nici-unul si nici nu le simt lipsa. In perioada sarbatorilor chiar mi se par enervanti rau de tot. Nici macar gunoierii nu mai vin cu cersitul pe la usa. Doar popii suna si daca nu le raspunzi,bat de mama focului. Chiar l-am injurat pe unul, ca mi-a trezit copilul din somn (scosesem soneria din priza dar batea si batea...pana i-am raspuns vre-o doua[:D]). Cat despre pupat icoane - scarbos. La nunta m-am facut ca dau cu capul de ele si cum aveam voalul si parul lung...vedea cineva ca eu nu pupam nimic? Iar la botez am ales biserica Boteanu, ca nu baga copilul cu capul in apa. Macar atat. Anya
[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237 Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...curajoasa[:I] M-am invatat...ce era sa fac? Daca numai eu am stat cu ei...m-am obisnuit[alcool][:D] Repet...peste tot ma duceam (si inca ma duc [:D]) cu ei dupa mine. Sotzu' are un job solicitant si trebuie sa ma descurc singura cu ei! Dar se fac ei mari...Matei are 1 an jumate si Emma - 3 ani si 7 luni. Deja ma simt mai usurata[bis] si taaarrre mandra de mine![:D]
quote:
Originally posted by dani33
Pisi_ella super faza. Ai fost curajoasa sa te duci acolo cu doi copii, poseta, lumanare...singura. [flo][flo][flo] Daniela, mami de Ana Sophia (18 mai 2004)
[pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei Emma-Andreea, minunea mea.... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054 Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237 Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pisi_ella
Ei...curajoasa[:I] M-am invatat...ce era sa fac? Daca numai eu am stat cu ei...m-am obisnuit[alcool][:D] Repet...peste tot ma duceam (si inca ma duc [:D]) cu ei dupa mine. Sotzu' are un job solicitant si trebuie sa ma descurc singura cu ei! Dar se fac ei mari...Matei are 1 an jumate si Emma - 3 ani si 7 luni. Deja ma simt mai usurata[bis] si taaarrre mandra de mine![:D] [pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei
[asia] [asia] [asia] Frumos spus! Sa-ti traiasca!!! [pup] [flo2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siminaf, multumesc mult! [flo] DE fapt, tu cred ca intelegi foarte bine la ce ma refer! [;)] Sa-ti traiasca puii![flo] Sarbatori fericite si LA MULTI ANI! [pegeam] [pis]_Ella,[zana] Emma & [copil] Matei Emma-Andreea, minunea mea.... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054 Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237 Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...