Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine nu s-a spovedit niciodata?


Cristina_C

Recommended Posts

Celor care au fost stanjenite de anumite intrebari, pe care recunosc, le gasesc si eu deplasate, le sfatuiesc sa faca o singura incercare de a se spovedi la un preot catolic, si nu am nici cel mai mic dubiu ca va fi cu totul altceva. Eu sunt catolica, dar m-am spovedit de vreo 2 ore si la preoti ortodocsi, insa...., n-as mai facea-o. In general, spovada nu are nici o legatura cu " simtitul nevoii". Este o taina lasata de Dumnezeu, iar preotii au puterea data de a dezlega sau nu pacatele. Mare greseala este sa mergi la preot si sa uiti esentialul, ca de fapt, iti marturisesti pacatele in fata lui Isus, care se afla acolo. Ca ne e rusine sa marturisim anumite pacate, e normal, dar luati-o ca pe un act de umilinta. De Dumnezeu trebuie sa ne fie rusine, ci nu de preot. Nu ascundeti pacate intentionat, altfel spovada este fara valoare. Una este cand uiti un pacat si atunci il spui data viitoare, iar alta este sa nu il spui din cauza preotului. Asta e scuza in fata lui Dumnezeu? Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa va spun cum ne-am spovedit eu si sotul meu inainte de nunta. mai bine zis esentialul.........:) Am intrat intii eu si am stat vreo jumatate de ora, apoi a trebuit sa-l astept si pe sotul meu si am schimbat apoi impresii.... M-a intrebat la un moment dat:- ai mai fost cu alti barbati? - da - barbati insurati? - nu - SIGUR??????????? - da, sigur!!!!!!!!!!!!!!!! la sotul meu a decurs altfel:- ai mai fost cu femei? - da - ei, de acum sa o lasi mai moale!!!!!!!!!!!!! a fost prima si ultima data cind m-am spovedit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina
Sa va spun cum ne-am spovedit eu si sotul meu inainte de nunta. mai bine zis esentialul.........:) Am intrat intii eu si am stat vreo jumatate de ora, apoi a trebuit sa-l astept si pe sotul meu si am schimbat apoi impresii.... M-a intrebat la un moment dat:- ai mai fost cu alti barbati? - da - barbati insurati? - nu - SIGUR??????????? - da, sigur!!!!!!!!!!!!!!!! la sotul meu a decurs altfel:- ai mai fost cu femei? - da - ei, de acum sa o lasi mai moale!!!!!!!!!!!!! a fost prima si ultima data cind m-am spovedit.
Sunt socata de cum a decurs la voi Spovedania, e incredibil. Insa, din cauza unui preot sa renunti sa mergi la spovada, Taina lasata de Isus..., mai gandeste-te. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by zmeoaica
quote:
Originally posted by ham
[cool]stie pacatele si stie daca le regretzi si daca le vei repeta- El stie tot! "De fiecare data cand cineva e de acord cu mine, ma intreb daca nu cumva am spus sau am facut ceva gresit..." sper ca-ti dai seama ca in ultimul timp esti de acord cu multe opinii pe aici, pe la "sufletul credintei"[il]
najpa, nuuuu???[:)] "De fiecare data cand cineva e de acord cu mine, ma intreb daca nu cumva am spus sau am facut ceva gresit..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am spovedit o singura data, pentru ca asa avem impresia ca simt nevoia. A fost ca la carte: mi-am scris de acasa toate pacatele pe o foaie (sa nu cumva sa cad in pacatul de a omite vreunul in fata preotului), era in postul Pastelui, pe care-l tineam oricum, deci am tinut si post. M-am prezentat la preot foarte constiincioasa si am spus tot, din anii copilariei pana in prezent, atat cat m-a ajutat memoria. Pentru ca eram foarte convinsa de ceea ce faceam si convinsa fiind ca vorbesc cu Dumnezeu, a fost un moment foarte emotionant pt. mine: mi-au dat lacrimile iar cand preotul mi-a spus sa nu mai plang, chiar am inceput sa plang in hohote, spunand: "Imi pare rau, Doamne, n-am vrut!". Drumul spre casa a fost inecat in jale. La momentul respectiv, am realizat ca oricat m-as ruga acasa lui Dumnezeu si i-as spune ce am pe suflet, sa ai curajul sa spui cu voce tare unui om, pe care nu-l cunosti, in cazul meu era si in varsta, este un act de curaj si de umilinta, cum spunea cineva mai sus. Si eu chiar am spus tot, preotul nu a apucat sa ma intrebe mare lucru, ca oricum asteptarile ii fusesera intrecute de cate auzise.[:I] Canon nu mi-a dat pt. ca m-a vazut ca eram marcata de vinovatie si probabil ca a considerat ca ma pedepsesc singura oricum. Pt. mine a fost o experienta frumoasa pt ca la vremea respectiva am crezut in ea. Acum nu mai cred acelasi lucru si nici nu ma mai simt atat de vinovata si atat de departe de Dumnezeu sa apelez la un preot. Pentru cine nu s-a spovedit, ii dau un sfat: nu o faceti daca nu va indeamna inima. Orice faceti, faceti cu credinta in ceea ce faceti. Daca nu, mai bine lipsa. Dumnezeu ne stie pe toti si ne stie pana si toate firele de par din capul nostru. Nu TREBUIE nimic. Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am spovedit o singura data si imi pare rau ca am facut-o. Preotul m-a facut sa ma simt oribil cu doua intrebari jenante si oribile, la varsta aceea - aveam 18 ani, eram practic un copil, si m-a intrebat daca m-am culcat cu prietenul meu si daca ma masturbez. M-am simtit atat de groaznic! Cred ca era obsedat, popa cu pricina. Am zis ca am sa-l caut odata, si ca am sa-i zic cateva de sa nu le poata duce, dar eh, ce as rezolva cu asta? cert e ca mie una, de atunci, spovedanie nu-mi mai trebuie. Dumnezeu oricum stie ce facem si Dumnezeu nu m-a facut nicioadata sa ma simt... cum sa zic... pangarita, cum a facut-o acel porc de popa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca iar dai de mine![:D] Gandeste-te ca sunt copii la 18 ani care se masturbeaza de mici si care au si relatii sexuale. Nota 20 pentru tine ca nu aveai. Dar celor care au asemenea evenimente in viata lor, si le e rusine sa spuna la spovedanie, le e mai usor cred eu, daca ii intreaba preotul. Ori, hai sa nu ne mai indignam ca la 18 ani te-ai simtit pangarita de abordarea preotului, nu stiu ce varsta ai acum, dar eu aveam colege de 14 ani cu viata sexuala!!! Si de masturbare am auzit si la copilasi de 5 ani! Mary si Anna Maria- 08.04.2006 Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marilena12
Hai ca iar dai de mine![:D] Gandeste-te ca sunt copii la 18 ani care se masturbeaza de mici si care au si relatii sexuale. Nota 20 pentru tine ca nu aveai. Dar celor care au asemenea evenimente in viata lor, si le e rusine sa spuna la spovedanie, le e mai usor cred eu, daca ii intreaba preotul. Ori, hai sa nu ne mai indignam ca la 18 ani te-ai simtit pangarita de abordarea preotului, nu stiu ce varsta ai acum, dar eu aveam colege de 14 ani cu viata sexuala!!! Si de masturbare am auzit si la copilasi de 5 ani! Mary si Anna Maria- 08.04.2006 Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Subscriu! Preotul si-a facut datoria si atat. Sunt destui care fac aceste pacate si habar nu au ca sunt pacate, pentru ca nu au nici un fel de educatie religioasa. E normal sa intrebe. De fapt, acestea sunt pacate impotriva poruncii a 6-a ( la catolici, la ortodocsi nu stiu a cata e) privind necuratia, si toate acestea intra in aceasta porunca. Multa lume nu stie ca si un gand necurat este pacat iar preotul are datoria sa intrebe. Nu preotului ii facem vreo favoare cand ne spovedim, ci doar sufletului nostru.... Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor, copiii mai si fura, mint, iau note proaste, si popa ala intreaba de de-astea?!? mie numa' a kestie curata nu-mi suna, sa-i faca fica-mi asa ceva, ar avea o mare problema! plus ca popa nu tre' sa-ntrebe, daca eu cred de cuvintza ii zic, daca mi-e jena sau nu cred ca e pacat, la ce sa ma-ntrebe? nu mi se pare de loc ok sa intrebi toate fetele asa ceva- ce-s vinovate alea de sunt cumintzi, ca unele nu-s? alea care nu-s, tot asa o sa fie, alea cumintzi, n-o sa mai calce pe la biserica! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...