Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine nu s-a spovedit niciodata?


Cristina_C

Recommended Posts

M-am spovedit si eu inainte sa imi incep viata sexuala, tot la o manastire. Preotul m-a intrebat daca sunt fecioara sau nu. Nu m-a indignat deloc intrebarea lui. Mi-a pus si alte intrebari, nu numai asta. Eu m-am bucurat ca ma intreaba el, ca nici nu stiam ce sa ii spun. Mi s-a parut mai usor sa te spovedesti raspunzand la intrebari. Nu m-am gandit nici macar o miime de secunda ca preotul ar fi pervers. Doamne fereste! Cand m-am dus din nou la spovedit, de data asta la o biserica de mir, cum s-ar spune, preotul m-a intrebat ce am pe suflet. M-a luat prin surprindere, ma asteptam sa ma intrebe. Am ramas cu o multime de lucruri nespovedite atunci, mai tarziu mi-am dat seama: uite asta n-am spus, nici asta.... Un alt preot m-a intrebat tot asa, daca am eu ceva sa ii spun. Dupa care m-a intrebat daca am omorat pe cineva. M-a mai intrebat inca o data acelasi lucru, inainte de a-mi da dezlegare sa ma impartasesc. Acum ce sa zic, ca m-a luat de criminala? Nu. Dar era dator sa fie sigur ca sunt vrednica de impartasanie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by casandra Cand m-am dus din nou la spovedit, de data asta la o biserica de mir, cum s-ar spune, preotul m-a intrebat ce am pe suflet. M-a luat prin surprindere, ma asteptam sa ma intrebe. Am ramas cu o multime de lucruri nespovedite atunci, mai tarziu mi-am dat seama: uite asta n-am spus, nici asta...
Pai si ce daca? Te mai duci o data. Eu stiu ca la spovedanie te poti duce si zilnic si peste o ora dupa ultima spovedanie, daca simti tu ca ai ceva pe suflet. Deci, nu era niciun bai ca ai uitat sa-i spui preotului una-alta - rezolvarea era simpla de tot, te mai duceai o data [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

--------- Pai si ce daca? Te mai duci o data. Eu stiu ca la spovedanie te poti duce si zilnic si peste o ora dupa ultima spovedanie, daca simti tu ca ai ceva pe suflet. Deci, nu era niciun bai ca ai uitat sa-i spui preotului una-alta - rezolvarea era simpla de tot, te mai duceai o data --------- Cu adevarat, nu e chiar asa simplu. La cati zeci de kilometrii am strabatut, nu-mi era chiar la indemana sa ma intorc, mai ales ca si timpul e o problema. In fine, asta a fost. Nu mai conteaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am spovedit o gramada cit am fost copil; mai fortat, mai din vointa, dar am facut-o. Cu intrebari mai rusinoase cind nu se punea problema de asa ceva (sex si altele de genul asta), cu preoti care asteptau sa le spun eu (ceea ce mi-a placut cel mai mult), cu spovedit "in grup" (cind eram mai mica) ... Insa imi amintesc o situatie foarte neplacuta, care m-a marcat pina acum. Eram intre clasele 6-7, cind trebuia sa mergem sa ne spovedim pt Sf. Maria, la tara, la bunici. Eu aveam ciclu, primele luni, cind abia imi venise, cind ma simteam f aiurea numai sa-l am ... Mamaia m-a fortat sa merg sa ma spovedesc, chiar daca eu nu vroiam. Se stabilise o "zi oficiala de spovedit tot satul", asa ca toata lumea era la biserica. M-au pus sa stau la usa bisericii, sa nu intru in biserica. Pe la jumatatea spovedirii, preotul a venit la usa, sa ma spovedeasca pe mine. Va inchipuiti ca toata biserica s-a intors spre preot, asa ca toti ochii erau atintiti pe mine si in ce situatie de rahat eram!!! M-am simtit foarte, foarte rusinos atunci!!! De 6 ani nu m-am mai spovedit, dar eu cred ca Dumnezeu stie si vede ce faci si ce simti. Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasof2003/my_photos"]Poze cu Eva[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BillyBilly Eu nu cred ca ne-a lasat Dumnezeu cu un trup atat de vibrant la atingerea unui barbat ca sa ne lase toata viata sa ne chinuim cu ideea ca nu avem voie!! Si sunt multe alte aspecte unde se bat firea noastra cu invataturile ortodoxe si incompatibilitea este foarte mare.
pai cica nu ne-ar fi lasat chiar asa Dumnezeu, cica treaba asta cu vibratul[:I] a fost urmarea episodului cu marul...ca firea omului a fost cu totul alta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Cu adevarat, nu e chiar asa simplu. La cati zeci de kilometrii am strabatut, nu-mi era chiar la indemana sa ma intorc, mai ales ca si timpul e o problema. In fine, asta a fost. Nu mai conteaza.
Daca ai uitat sa spui unele pacate - deci nu le-ai ascuns intentionat - preotul oricum spune la sfarsitul Sf. Spovedanii, atunci cand tine mainile pe capul tau: "Toate acestea le-am facut si mai mari decât acestea am facut, deci, te rog Parinte, roaga-te pentru mine sa ma îndrept si sa scap de chinurile iadului. Da-mi canon si dezlegare. AMIN!" - vorbeste in numele tau. Dumnezeu stie ca nu-ti poti aminti chiar totul. Daca insa iti stau pe suflet, le marturisesti data viitoare, ii spui preotului ca ai uitat sa mentionezi unele lucruri la ultima spovedanie. Iar alta data poti sa iti scrii cu o zi inainte tot ce iti amintesti ca ai facut. Dupa spovedanie, hartia se rupe in bucatele mici-mici sau i se da foc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Oana
Eu nu m-am spovedit niciodata. La preot. Nici macar inainte de cununie (nu mi s-a solicitat). M-am casatorit intr-o biserica ortodoxa. As vrea sa va intreb pe cele care v-ati spovedit inainte de casatorie ce religie aveti? V-a spus preotul ca trebuie sa faceti asta obligatoriu sau ati dorit voi neaparat sa va spovediti? Oana , mami de Paul (3 iulie 2002) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunabu20020703_2_My+child+is.png"]Ticker_Paul[/url] Opinions are like Birthdays; everyone has one but you only care if it's your own
Si eu tot ortodoxa. Cand am fost sa planificam data nuntii, preotul ne-a spus ca ne asteapta la spovedanie in joia dinaintea nuntii, si sa postim in lunea si miercurea dinainte de spovedanie, si ca de asemenea vom discuta detalii legate de casatorie atunci. Nu mi-a spus clar in fata ca nu ma cununa daca nu ma spovedesc, eu n-am indraznit sa intreb si ... asta e. Cat despre modul de spovedanie, pe mine m-a ajutat ca m-a intrebat el, mai ales pentru ca nu simteam neaparat nevoia sa fac chestia asta, asa ca a fost ok ca am putut sa dau raspunsuri monosilabice. Nu mi se pare ca m-a intrebat chestii iesite din comun: m-a intrebat daca ma casatoresc din dragoste, daca am trait impreuna inainte de casatorie, daca am avut si alti barbati si daca am rupt orice relatie cu ei, daca am facut avort, daca sunt nervoasa, daca injur, daca fac rau intentionat, daca ma rog... nu neaparat in ordinea asta. Mi-a spus niste chestii pertinente (i-am spus ca n-am facut avort si mi-a spus sa incerc sa evit si pe viitor, pentru ca este un lucru care provoaca multa suferinta). Nu mi-a dat canon, mi-a spus doar sa mai tin post, sa mergem la biserica si sa ma rog. Cel mai neplacut a fost ca m-a mustruit bine de tot cand i-am spus ca nu m-am spovedit niciodata. Totul a durat cateva minute, la fel si la sotz. A, la inceput m-a intrebat preotul daca vreau sa spun eu sau sa ma intrebe el. Nu pot sa sustin ca a fost o experienta traumatizanta, dar nici nu m-am simtit nu stiu cat de "eliberata"...
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...