Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine nu s-a spovedit niciodata?


Cristina_C

Recommended Posts

quote:
Originally posted by casandra
-------- reiau, cine-a stabilit ca daca i le marturisesc divinitatzii si mie-insumi si ma caiesc sincer, incercand sa repar/sa nu repet, nu se pune? -------- Iisus, cand le-a spus Apostolilor ca ce vor dezlega pe pamant, va fi dezlegat si in cer, si ce vor lega, legat ramane. Dar, daca nu crezi in Iisus, atunci, intr-adevar, nu vei intelege Taina Spovedaniei. Acum ce sa zic, lista respectiva este facuta pentru oameni care au viata duhovniceasca mai inalta. La spovedanie, fiecare isi marturiseste pacatele care il rod pe el.
casandra, suna cam eliptic citatul ala, da' unde zice in el de popi care sa deie dezlegarea? (ca ei, apostolii, sigur nu aveau asa ceva, din simplu motiv ca rabinul Iisus, to'ma rupea crestinismu' din iudaism...) iar lista aia e rizibila- cu pantaloni, farduri, masti si alte tampenii- am pretentzii mai mari de la Divinitate- nu crez ca se tzine de cioace- ce-i dragut ie ca nu potzi umbla k fomeie in izmene (de fapt potzi umbla in izmenele sotzului cand ai dezlegare la hatza-hatza![:)]) da' potzi umbla in costumu' lui stramosha eva, ca nu-i interzis![cool] ok, io pricep ca dpdv al ortodoxiei e ok daca tzii lista, ata ete, cate bordeie, atatea obicee, da' sa pretinzi k toata omenirea sa respecte cutumele alea, ca altfel arde etern, e prea mult, parerea mea! ...drumul spre implinire/mantuire nu-i unic![fuga] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ham, Matei 18:18. Daca vrei neaparat, te poti spovedi la episcop. Din fericire pentru toata lumea, spovedania nu e obligatorie. Daca tu crezi ca Iisus e doar rabi Iisus, nu o sa te spovedesti. Pentru ca nu crezi in puterea spovedaniei. Daca nu crezi intr-un lucru, nu prea are rost sa il faci. Lucru facut de mantuiala nu aduce nici un folos. Iar pentrun cine ar vrea sa se spovedeasc, dar e speriat de liste, nu pot spune decat ce a spus Iisus: "Indrazniti, ca Eu (Iisus) am biruit lumea!" Du-te asa cum esti, ca nu pentru cei virtuosi S-a intrupat Iisus, ci pentru noi, pacatosii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
ham, Matei 18:18. Daca vrei neaparat, te poti spovedi la episcop. Din fericire pentru toata lumea, spovedania nu e obligatorie. Daca tu crezi ca Iisus e doar rabi Iisus, nu o sa te spovedesti. Pentru ca nu crezi in puterea spovedaniei. Daca nu crezi intr-un lucru, nu prea are rost sa il faci. Lucru facut de mantuiala nu aduce nici un folos. Iar pentrun cine ar vrea sa se spovedeasc, dar e speriat de liste, nu pot spune decat ce a spus Iisus: "Indrazniti, ca Eu (Iisus) am biruit lumea!" Du-te asa cum esti, ca nu pentru cei virtuosi S-a intrupat Iisus, ci pentru noi, pacatosii.
1- spovedania, cu sau fara credintza, este obligatorie- cel ce nu-si evalueaza din cand in cand pacatele, e sortit sa tot greseasca! 2- rabi Iisus, nu e doar un simplu rabi, este rabi care-a vazut gresalele in care cazuse judaismul si a pus bazeleunei noi credintze/filosofii- sa vezi/scotzi in/din orice om partea buna, care exista in fiecare dintre noi, sa nu judeci si condamni pre nimeni, sa-tzi vezi limitele... pacat ca cei ce-or preluat in timp fraiele noii religii au pervertit-o in folosul celor la putere (si nu ma refer aici la una anume, ortodoxie sau iehovism, absolut in toate este cam aceeasi situatzie, totusi, cei mai pervertitzi imi par catolici, dupa care ai nostri, ortodocsii, cei mai ok, din cate cunosc eu, protestantzii, calvini, luterani, reformatzi,anglicani, ...)! ps- cei mai stupizi, neo-protestantzii![cool] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis ca nu e obligatorie, am vrut sa spun ca nu te obliga nimeni sa te spovedesti. Ramane la latitudinea fiecaruia sa decida. Daca vezi in Iisus doar omul Iisus, oricat de exceptional ti se va parea, nu vei ajunge sa te spovedesti in fata unui preot. Pentru ca nu crezi ca deasupra preotului este Iisus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Cand am zis ca nu e obligatorie, am vrut sa spun ca nu te obliga nimeni sa te spovedesti. Ramane la latitudinea fiecaruia sa decida. Daca vezi in Iisus doar omul Iisus, oricat de exceptional ti se va parea, nu vei ajunge sa te spovedesti in fata unui preot. Pentru ca nu crezi ca deasupra preotului este Iisus.
nu pot io sa apreciez Divinitatea Lui, din scrierile unor muritori, la a zecea mana/traducere! mie Omul Iisus mi-aratat de-ajuns de mare relatzie cu Divinitatea, incat sa cred in El (cand spun mi-a aratat nu ma refer la povestile biblice sau imaginea transmisa noua in timp, despre El, ci la faptul ca de cate ori I-am cerut ajutoru', nu cu ritualuri, rugaciuni-standard, popi-intermediari, ci ganduri/rugaciuni simple, indreptate catre El, m-o ajutat, mi-a dat gandul bun, care m-a scos din nevoie!)- reiau, incat sa crez in El, DAR NU IN POPI sau religii- pana in coada crestinismul este unul si nu mai exista (adio simplitate, Dumnezeire, bunatate, cumpatate, iubire de aproape...), s-a rupt in zeci de bucatzele, la dorintza celor ce nu ajungeau la sefie, asa ca creau o noo structura, in care ei sa detzina puterea... ...si fiecare biserica se crede detzinatoarea secretului Divinitatzii, Divinitate pe care eu n-o mai zaresc supt stratu' gros de bigotism, materialism si show-bizz... deasupra preotzilor este Dzeu, asa cum este si deasupra ta, poate kiar mult mai putzin! "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...da' ai grija la ce popa: Spovedeste in masina Fostul preot Daniel Petre Corogeanu a fost surprins de cativa vasluieni in timp ce spovedea o tanara, intr-o Dacie 1310 parcata in dreptul Liceului “Anghel Rugina” din Vaslui. Zeci de trecatori l-au putut vedea pe “celebrul” Daniel Petre Corogeanu stand de vorba cu o tanara intr-un autoturism Dacia 1310 cu numar de Constanta. Fiindca prezenta lui Corogeanu altfel decat in sala de tribunal suscita curiozitate, dupa cateva minute, s-a putut observa ca fostul preot facea o slujba de spovedanie, la volan. La un moment dat, tanara a intins mainile, pe care barbosul i le-a uns cu mir dintr-o sticluta, facand semnul crucii. In circa 20 de minute de discutii, Corogeanu i-a atins de cateva ori capul tinerei, care de cele mai multe ori statea cu el plecat. La final, aceasta, vizibil rusinata, a iesit din autoturism si s-a indreptat in fuga spre un imobil. Dovedind ca stapaneste bine si volanul, nu numai demonii, Corogeanu a apasat pedala de acceleratie si a disparut in trafic. Fostul preot e judecat dupa ce maicuta Irina Cornici a fost crucificata si lasata sa moara in chinuri groaznice de Daniel Corogeanu si alte cinci maicute. Tragedia s-a petrecut in urma cu cu un an la manastirea Tanacu. Cei sase sunt judecati acum pentru omor deosebit de grav. Preotii au luat-o razna Afumat bine, un popa s-a luat la tranta cu autoritatile Un popa, Mihail Bota, de 36 de ani, s-a urcat beat crita la volan, joi noaptea, si a reusit performanta de a conduce masina, un Mercedes, mai bine de 20 de kilometri. El se deplasa pe autostrada Bucuresti-Pitesti in momentul in care politistii brigazii rutiere au incercat sa-l retina. In acel moment purtatorul de haine duhovnicesti a inceput sa-i injure pe politisti si sa devina foarte violent. Necuratul i-a luat mintile popii care s-a apucat sa loveasca cu picioarele si pumnii, reusind sa sparga geamurile masinii politiei. Patriarhia afirma ca soferul nu este preot ortodox. Acestuia i se va intocmi dosar penal pentru ultraj si conducere sub influenta alcoolului. E.N. A furat 100 de icoane din biserica in care slujea Preotul paroh al bisericii din Tiscanii din Deal, judetul Neamt, Vasile Ciocoiu, a furat aproape 100 de icoane vechi, majoritatea datand din perioada anilor 1780-1800, chiar din lacasul sfant pe care-l slujea. Desi preotul le-a inlocuit cu altele noi, pictate de el, satenii au observat diferenta si s-au plans inaltilor ierarhi din cadrul Episcopiei Romanului. In urma anchetei, s-a descoperit ca mai lipseau si 20 de carti bisericesti, cu peste 100 de ani vechime, fiecare. In cele din urma Ciocoiu si-a recunoscut fapta si a demisionat din randul preotimii inainte sa fie dat afara de reprezentantii Episcopiei. Fostul preot a fost pus sub urmarire penala. Andra Malina Articol semnat de Ion Ciobanu "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In plus, nici mie nu mi-a facut bine nici mie ( mai scria cineva) pozitia in genunchi in fata cuiva, mai ales barbat - fie el si preot,daca nu vine din convingere este umilitoare, mai ales ca trebuia sa tin cu mana "sortul" ala de pe cap, care tot cadea.Poate daca eram obisnuita de copil era altceva.Daca aveam mai multe informatii depre asta nu ma prindeau pe acolo. Mi-a facut numai rau si m-am certat cu sotul toata saptamana pana la cununia religioasa, era sa n-o mai facem atunci dar mi-a fost jena de nasi.Plus ca nu a fost biserica pe care mi-o doream eu ci aleasa de nasa,ii placea preotul.In spatele meu era sotul care astepta la rand si mai umblau oameni in jur, adica nici pic de intimitate.Biserica era in renovare, plina de schele - fara nici un farmec.Si eu care visam ceva inaltator,spatios,de ex. in natura , pe malul unui lac [:D]Merita asta relatia noastra speciala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...