Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine nu s-a spovedit niciodata?


Cristina_C

Recommended Posts

-------- daca nu vine din convingere este umilitoare -------- Ai perfecta dreptate. Mai intai de toate trebuie sa crezi. Daca nu crezi, nu poti lua parte cu adevarat la viata bisericii. Daca nu crezi ca esti in prezenta Duhului Sfant, e nebunie sa stai in genunchi in fata preotului si sa ii spui ce ai pe suflet. Cine face asa ceva? In afara spovedaniei, n-as face-o nici batuta. La spovedanie ma duc pentru ca cred cu tarie in puterea ei, pentru ca cred ca Duhul Sfant este acolo, pentru ca nu imi imaginez in ce alta pozitie, decat in genunchi as putea sta in prezenta Duhului Sfant, pentru ca cred ca este o mare binecuvantare sa stau sub acoperamantul Sau. Cand nu credeam, nu ma spovedeam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by casandra
-------- daca nu vine din convingere este umilitoare -------- Ai perfecta dreptate. Mai intai de toate trebuie sa crezi. Daca nu crezi, nu poti lua parte cu adevarat la viata bisericii. Daca nu crezi ca esti in prezenta Duhului Sfant, e nebunie sa stai in genunchi in fata preotului si sa ii spui ce ai pe suflet. Cine face asa ceva? In afara spovedaniei, n-as face-o nici batuta. La spovedanie ma duc pentru ca cred cu tarie in puterea ei, pentru ca cred ca Duhul Sfant este acolo, pentru ca nu imi imaginez in ce alta pozitie, decat in genunchi as putea sta in prezenta Duhului Sfant, pentru ca cred ca este o mare binecuvantare sa stau sub acoperamantul Sau. Cand nu credeam, nu ma spovedeam.
precizeaza la credintza in ce te referi- intzeleg io gresit sau te referi la faptu' ca tu crezi ca popi sunt investitzi de Dzeu, prin intermediul Exagerat de Fericitului Teoctist cu Duhul Sfant? ok, daca crezi asta, kiar nici nu conteaza cine sunt ei si ce hram poarta, linistita te potzi spovedi lor, Dzeu intzelege cui te inkini de fapt, in skimb, daca i-ai vedea k pe reprezentantzii falsului profet- satana, alergatori dupe cea mai diavoleasca inventzie a lui- banii si averile lumesti- asa cum ii vad f. multzi dintre cei ce au contact cu ei, ai fi in mare pacat daca te-ai pune in genunki in fatza lor si te-ai spovedi... "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
-------- daca nu vine din convingere este umilitoare -------- Ai perfecta dreptate. Mai intai de toate trebuie sa crezi. Daca nu crezi, nu poti lua parte cu adevarat la viata bisericii. Daca nu crezi ca esti in prezenta Duhului Sfant, e nebunie sa stai in genunchi in fata preotului si sa ii spui ce ai pe suflet. Cine face asa ceva? In afara spovedaniei, n-as face-o nici batuta. La spovedanie ma duc pentru ca cred cu tarie in puterea ei, pentru ca cred ca Duhul Sfant este acolo, pentru ca nu imi imaginez in ce alta pozitie, decat in genunchi as putea sta in prezenta Duhului Sfant, pentru ca cred ca este o mare binecuvantare sa stau sub acoperamantul Sau. Cand nu credeam, nu ma spovedeam.
Exista credinta si in afara practicilor ortodoxe. Ce va mai place sa interpretati in stil personal spusele altuia... Eu ma refeream la pozitia umilitoare de a ingenunchea in fata unui om - respectiv barbat fara convingere si nu vad cum implica asta lipsa credintei.Nu stiu daca Duhul se tine scai de preot.Ar putea sa fie o procedura mai demna , de exemplu ingenuncheat in fata unei icoane si preotul alaturi.La cate "modernitati" sunt in lista de pacate s-ar putea face o schimbare la orice ora.De ce trebuie sa ingenunchez in fata preotului ? In alta ordine de idei sunt capabila sa ingenunchez intr-un loc in care ma simt aproape entitatea ce face obiectul unui asemenea gest.Dar trebuie sa fiu convinsa si sa imi aleg eu locul si motivul. Impresionant cat de intoleranti sunt cei care sustin cu ardoare preotii si bisericile , cat de ironici si acizi, dornici de a judeca pe altul( vorbesc si din experienta altor subiecte de acest gen), cat de putin capabili de a intelege sufletul altora.Numai sufletul vostru conteaza, si pregatirea lui pentru un fotoliu cald in rai. Felicitari Ham, JG si celorlalte persoane care stiu ce insemna sa traiesti si ca orice viata am mai avea , nu va mai fi aceeasi cu cea de acum.Probabil ca multi dintre voi cred dar nu fac parada si nu ii judeca pe ceilalti.Iar daca unii nu cred, e optiunea lor si pot fi oameni foarte buni dar cu o alta filosofie despre viata. Hai ca deja ma amuza faptul ca ideile mele ma fac tapul ispasitor pe topice de acest gen.In altul nu credeam profund, aici nu cred deloc.Ce "importanta" am devenit. Am inteles ideea unora - mergi la biserica, respecti lista de pacate etc- crezi- nu faci asa- nu crezi.Insemna ca toti oamenii de alte religii sau care nu au avut o educatie religioasa nu cred ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre noi si Dumnezeu este un singur mijlocitor Domnul Isus Hristos. Nu am nevoie sa platesc pe cineva sa se roage pentru mine. II marturisesc pacatele numai LUI care este credincios si drept si mi le iarta! [url="http://new.photos.yahoo.com/cocuta_alisor/album/576460762332723039#page1"]poze cu familia mea[/url] Daca vrei curcubeul,atunci trebuie sa te obisnuesti cu ploaia!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arinna, inteleg ca la mine te referi in raspunsul tau. Imi pare rau daca te simti jignita, nu a fost intentia mea sa jignesc pe cineva. Sunt convisa ca exista credinta si in afara practicilor ortodoxe. Fiecare dintre noi crede in ceva/Cineva. Am intalnit pe forum o fata care crede in fericire. Este si asta o forma de credinta. Eu nu am zis nicaieri ca cine nu se spovedeste nu are credinta. Am spus doar ca fara o credinta in spiritul bisericii respective, spovedania in acea biserica nu se poate face cu inima impacata. Tu spui clar ca te indoiesti ca Duhul Sfant participa la spovedanie si judeci convingerile preotului: ------------ Eu ma refeream la pozitia umilitoare de a ingenunchea in fata unui om - respectiv barbat fara convingere si nu vad cum implica asta lipsa credintei.Nu stiu daca Duhul se tine scai de preot.Ar putea sa fie o procedura mai demna , de exemplu ingenuncheat in fata unei icoane si preotul alaturi ----------- Pai asta impilca lipsa credintei in invataturile BO care considera spovedania, asa cum este efectuata o taina care se desfasoara in prezenta Duhului Sfant. Daca nu crezi in invataturile BO, cu greu vei putea lua parte la viata in biserica. Asta am spus-o si inainte, asta o confirma si mesajul tau. Nu stiu de ce te-ai simtit ofensata. Intr-adevar, mi-e greu sa inteleg ce e in sufletul altora, de aceea ma feresc sa judec. Nu stiu de ce ai simtit tu ca te-am judecat. Departe de mine. Si ai dreptate, pentru mine, in primul rand sufletul meu conteaza, doar pentru el voi da socoteala si pentru pregatirea lui sunt responsabila. Ce e gresit aici?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, "Pai asta implica lipsa credintei in invataturile BO care considera spovedania" Ai facut foarte bine distinctia, a crede in BO sau a crede in general,la asta ma refeream si eu. De aceea ma supar, ca nu se face aceasta precizare.Si recunosc, nu am educatie religioasa. "Intr-adevar, mi-e greu sa inteleg ce e in sufletul altora, de aceea ma feresc sa judec. Nu stiu de ce ai simtit tu ca te-am judecat. Departe de mine. " Ziceam de judecata insensul ca de regula cei care nu se incadreaza in regulile bisericesc sunt considerati total necredinciosi.Ori asta e o problema foarte delicata, sa-ti spuna cineva, care a vazut unul sau doua mesaje pe un forum, mai mult sau mai putin concise - "crezi sau" nu crezi" ori sa te aseze pe o scala a credintei. Si ai dreptate, pentru mine, in primul rand sufletul meu conteaza, doar pentru el voi da socoteala si pentru pregatirea lui sunt responsabila. Ce e gresit aici?"Era doar o constatare...pentru ca asemenea chestiuni se simt si uneori dor .Prefer sa fiu altruista ori sa fac un bine cuiva din suflet si asta fara sa sper intr-o recompensa ori de teama unei pedepse... Nu asa se cere, sa fim buni, sa iubim, sa nu facem rau? Cand ii spui cuiva de exemplu - esti rau, nu te spovedesti, la orice pas faci un pacat, nu crezi, o sa-ti fie rau...etc..inseamna ca te gandesti la sufletul lui? Fiecare e liber sa-si aleaga drumul, chiar daca e propriul copil nu trebuie judecat si obligat...Pana la urma suntem oameni nu sfinti. Sa lasam fiecaruia ce e al sau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

------- Cand ii spui cuiva- esti rau, nu te spovedesti, la orice pas faci un pacat, nu crezi, o sa-ti fie rau...etc..inseamna ca te gandesti la sufletul lui? -------- La mine te referi aici? Nu-mi amintesc sa fi facut asemenea afirmatii. Tocmai ca am spus cateva mesaje mai inainte ca nimeni nu este obligat sa se spovedeasca. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Messa
Ideea este ca eu popului aluia i-am insirat cu toata sinceritatea si cainta de care puteam da dovada - repet, eram un copil cuminte si curat la varsta aia - toate pacatele mele de atunci - i-am zis ca o minteam pe mama ca sa nu ma certe daca luam note mai mici, ca injuram uneori, ca ma apucasem de fumat dar ca urma sa incerc sa ma las, ca o uram pe profe de chimie si ca mi-o imaginasem moarta de mai multe ori, pentru ca imi facea zile fripte la scoala... ce naiba, cand auzi un copil ca aproape iti plange de rusine ca o minte pe muma-sa a propos de note, iti mai da prin cap sa intrebi mascari? Nu, ala era clar orice numai preot nu. Si era si la celebra Antim! Un obsedat.
Citind ce ai scris,imi statea pe limba sa te intreb daca nu cumva ala era preotul batran de la Anrim.Am fost si eu la el la spovedit inainte de bac,eram copil pe atunci,preocupata numai de invatatura,nu ieseam din cuvantul parintilor,in fine,cuminte,cuminte.Si incepe ala sa ma intrebe daca imi place sa ma ating,unde ,etc.M-am facut ca nu inteleg prima data si cand a repetat intrebarea l-am intrebat foarte serios ce vrea sa zica,sa-mi explice,sa-mi arate daca poate ca eu nu pricep ce vrea[:D]...l-am batut cu propriile lui arme,a terminat rapid spovedania... Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici[bibe](27 Nov 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oimbroane/album?.dir=c80f&.src=ph"]Christinel[/url][copil] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oimbroane/album?.dir=143e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"]New Zealand[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oimbroane/detail?.dir=c80f&.dnm=c6d2scd.jpg&.src=ph"]Osama[/url] We may have different skin colours, but we are all PINK on the INSIDE.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...