Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce este papara?


nikole

Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

la noi in maramures, papara este omleta de oua.Adica intr-o tigaie cu ulei se pun oale batute cu furculita, si cu aceasi furculita se si amesteca in tigaie.Si cred ca la Mures e paparaie, dar acelasi lucru, nicidecum ce a spus nikole[;)], cel putin nu in Maramures [;)]

Oricum, e foarte buna, daca pui si putin lapte rece[pofta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papara! Ce bine ca mi-ati amintit! Asta seara exact asta am facut, rapid si bun.

 

Si la noi la Alba tot ca pe la Olim, mai exact ca pe la Kristinutza. Oua batute si puse in tigaie si amestecate cu jumari, asa incat sa fie ca niste cocoloase. Noi mai puneam si branza.

 

Stiam insa si de expresia " iti trag o papara" si ma ducea cu gandul la o bataie exact ca pe ouale invartite cu lingura de lemn in tigaie [:D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bb_alinus

Papara! Ce bine ca mi-ati amintit! Asta seara exact asta am facut, rapid si bun.Si la noi la Alba tot ca pe la Olim, mai exact ca pe la Kristinutza. Oua batute si puse in tigaie si amestecate cu jumari, asa incat sa fie ca niste cocoloase. Noi mai puneam si branza.Stiam insa si de expresia " iti trag o papara" si ma ducea cu gandul la o bataie exact ca pe ouale invartite cu lingura de lemn in tigaie [:D]


id="quote">id="quote">bb Alinus, ce fel de branza?de oaie, cas?tare as vrea sa fac si eu o papara, da...stiam ca e cu jumari sau carnati, si branza...dar aveam doar o vaga idee...si cred ca merge fantastic cu mamaliga, au ce pofta imi e...Bianca79id="red">, da astept un bb, dupa ce m-au terorizat tampitii astia de medici de aici o sapt. ca as avea rubeola si ca trebuie sa renunt la bb...Slava Domnului, ca azi am aflat ca a fost o alarma falsa, si ac de fapt am anticoprii ptr rubeola, o facusem in copilarie...am stat cu o frica...multumesc pentru urari, iti doresc sa apara bb-ul tau repede repede, sa vina sanatos sa iti umple viata de fericire si bucurii.[red]Alinasred], nu ma uiti...ce fel de branza?Pup gospodinelehttp://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/my_photosNikole[gravi]10+http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olimid="blue">, eu aici nu gasesc branza de oaie, nici cas, de aceea te rog, explica-mi si mie ce branza este asta...rochefort?e branza de vaci...sau?

Vreau sa fac maine,numai ca am sa pun carnati taiti felii subtirele in loc de jumari, ca nici de astea nu-s de unde sa iau.

Tre sa fie o nebunie combinatia de branza cu oua...

si nici nu dureaza mult, si e si super satioasa,nu mai pot de pofta...

 

 

http://br.pg.photos.yahoo.com/ph/lucianna_ishiy/my_photos

 

Nikole[gravi]10+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/frezia_2004/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikole asa cum zice Olim noi puneam branza de oaie ( facuta de bunici si conservata in apa cu sare). Era placerea lui taica-meu si de altfel singura reteta pe care o facea in bucatarie. Tare rapida.

Cu mamaliga e un deliciu.

 

Asa, cat despre roquefort, nu prea e indicata pt gravidute, insa poti sa pui de alt fel.Si cu niste carnaciori taiati rondele sau cubulete ...mama ce imi fac si io cand ne intoarcem ( suntem in vacanta acum [:D])

 

Eu pun cascaval ras in toate omletele pe care le fac, il presar la sfarsit peste omleta si o mai las pe foc cat sa se topeasca si sa intre usor in ea.

 

Sa ne spui cum a iesit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va spun si eu aici parerea familiei noastre despre papara (numita si ratota[:D]):

- se sparg 2 oua (fara a fi batute) intr-o tigaie cu f putin ulei caldut, se sareaza, se pune paine in bucati mari si se amesteca totul pana se leaga oul. In 2 minute e gata.

 

PS: e interesant daca se pune si ceapa tocata fi si ardei sau gogosari si verdeata. Dar reteta originala e fara

 

Daniella id="teal"> si [copil] Alexisid="red"> 18 nov 2004

 

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...