Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

preoti cu har


elibui

Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Elibui! Sper sa nu te deranjeze mesajul meu dar eu nu stiu ce inseamna un preot "cu har" si sunt tare curioasa. Acum vreo 2 -3 luni am fost la o cununie si despre preotul care tinea slujba se zicea ca are "har". Nu am inteles atunci si nici nu am intrebat pentru ca pur si simplu mi se facuse sila sa-l tot aud pe preot cerand bani pentru una sau pentru alta. Am asistat la vreo 2-3 slujbe zilele alea si din pacate nu am inteles nimic altceva din predicile lui decat de cate sute de euro are nevoie nu stiu pentru ce icoana si asa mai departe. As fi apreciat mai mult daca biserica aia nu ar fi avut decat o cruce de lemn in mijloc, fara rame aurite etc... si as fi apreciat daca predica lui m-ar fi facut sa ma gandesc cu adevarat la Dumnezeu. Din pacate nu e singurul preot de genul asta pe care l-am intalnit in ultimi ani. Scuzati, nu vreau sa denigrez categoria dar unde sunt adevaratii preoti, cu har sa fara???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc mai multi preoti cu har: ca preoti de mir as spune ca se gasesc la Biserica Rusa din Bucuresti, La Catedrala Mitropolitana din Craiova, La Biserica Sf. Mina, Bucuresti, Bis. Udricani, etc. La manastiri, Pr. Nifon de la Sihastria, pr. Teofil de la Petru Voda, Man. Rarau, Staretul Man Cetatuia- Negru Voda, Man. Cotmeana - Arges, Pr. Teofil - Man Brancoveanu-Sambata de Sus, etc. Mary si Anna Maria- 08.04.2006 Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In principiu sunt de acord cu ce spune Printze dar as putea adauga ca, dupa hirotonie, fiecare preot isi va folosi harul dupa vocatia pe care o are, in diferite directii: predica/ spovedanie/ cantare/ puterea vindecatoare a maslului. Intr-adevar vom vedea mai rar preoti care sa aiba aceeasi putere in toate, dar.... se mai gaseste, trebuie sa ai credinta, rabdare si dragoste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...